Ընթացքի մեջ է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն» վարկային ծրագիրը
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն» վարկային ծրագրով վերակառուցվում են «Հրազդան ՋԷԿ»-ից մինչ «Շինուհայր» ենթակայան ընկած շուրջ 230 կմ երկարությամբ «Նորադուզ»-«Լիճք»-«Վարդենիս»-«Վայք»-«Որոտան-1» 220 կՎ և մոտ 50 կմ երկարությամբ «Լալվար» և «Նոյեմբերյան» 110 կՎ օդային գծերը։
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև կնքված 39 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով համաձայնագրի շրջանակներում։
Ծրագրի նպատակն է բարելավել էլեկտրացանցի հուսալիությունը, թողունակությունը և նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ Վարդան Մարտիրոսյանի խոսքով՝ «Նորադուզ», «Լիճք» և «Որոտան-1» օդային գծերի կառուցման աշխատանքներն ավարտվել են և դրվել են լարման տակ: Շարունակվում են «Վարդենիս» և «Վայք» օդային գծերի կառուցման աշխատանքները, որոնք նախատեսվում է ավարտել մինչև տարեվերջ։
Այժմ ավարտական փուլում են «Լալվար» և «Նոյեմբերյան» 110 կՎ օդային գծերի վերակառուցման նախագծման աշխատանքները: Իրականացվում են վերակառուցման նախապատրաստական աշխատանքներ, կառուցման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2018 թվականին։

"Electricity reliability" credit project implemented with the support of the International Bank for Reconstruction and Development is in process
With the support of the International Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the "Electricity Supply Reliability" loan program is being reconstructed from "Hrazdan TPP" to "Shinuhayr" substation with a length of about 230 km "Noraduz" - "Litchq" - "Vardenis" - "Vayk" - "Vorotan-1"  220 kV and about 50 km long "Lalvar" and "Noyemberyan" 110 kV air line.
The program is implemented within the framework of the 39 million dollars agreement signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development. The goal of the project is to improve the reliability, capacity and reduce power losses.
Head of the Department of Credit and Grant Projects of the Ministry of Energy and Natural Resources of Armenia Vardan Martirosyan said that construction of "Noraduz", "Lichk" and "Vorotan-1" air lines has been completed and put into force. Construction of "Vardenis" and "Vayk" airlines is underway, which is to be completed by the end of the year.