Ընթացքի մեջ է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն» վարկային ծրագիրը
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն» վարկային ծրագրով վերակառուցվում են «Հրազդան ՋԷԿ»-ից մինչ «Շինուհայր» ենթակայան ընկած շուրջ 230 կմ երկարությամբ «Նորադուզ»-«Լիճք»-«Վարդենիս»-«Վայք»-«Որոտան-1» 220 կՎ և մոտ 50 կմ երկարությամբ «Լալվար» և «Նոյեմբերյան» 110 կՎ օդային գծերը։
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև կնքված 39 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով համաձայնագրի շրջանակներում։
Ծրագրի նպատակն է բարելավել էլեկտրացանցի հուսալիությունը, թողունակությունը և նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ Վարդան Մարտիրոսյանի խոսքով՝ «Նորադուզ», «Լիճք» և «Որոտան-1» օդային գծերի կառուցման աշխատանքներն ավարտվել են և դրվել են լարման տակ: Շարունակվում են «Վարդենիս» և «Վայք» օդային գծերի կառուցման աշխատանքները, որոնք նախատեսվում է ավարտել մինչև տարեվերջ։
Այժմ ավարտական փուլում են «Լալվար» և «Նոյեմբերյան» 110 կՎ օդային գծերի վերակառուցման նախագծման աշխատանքները: Իրականացվում են վերակառուցման նախապատրաստական աշխատանքներ, կառուցման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2018 թվականին։

Kредитная программа «Надежность электроснабжения» Международного банка реконструкции и развития находится в процессе реализации
В рамках кредитной программы «Надежность электроснабжения» реализуемой при поддержке Международного банка реконструкции и развития (МБРР) реконструируются воздушные линии 230-километрового участка «Норадуз» - «Личк» - «Варденис» - «Вайк» - «Воротан- 1» от «Разданской ТЭС» до подстанции «Шинухайр» напряжением 110 кВ и «Лалвар» и «Ноемберян» протяженностью 50 км и напряжением 110кВ.
Программа реализуется в рамках подписанного соглашения между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития на сумму 39 миллионов долларов США. Целью проекта является повышение надежности и пропускной способности электросети, сокращение потерь электроэнергии.
По словам начальника управления кредитных и грантовых программ аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Вардана Мартиросяна работы по строительству воздушных линий «Норадуз», «Личк» и «Воротан-1» завершены и они поставлены под напряжение.
Продолжаются работы по строительству воздушных линий «Варденис» и «Вайк», которые предусматривается завершить к концу года. В настоящее время на завершающем этапе находятся проектные работы по реконструкция воздушных линий «Лалвар» и «Ноемберян» напряжением 110 кВ. Ведутся подготовительные работы по реконструкции, строительные работы предусматривается завершить в 2018 году.