Սկսվել են «Հաղթանակ», «Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքները
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ «Էլեկտրամատակարարման հուսալիության ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորման վարկային ծրագրի» շրջանակներում իրականացվում են «Հաղթանակ» 220 կՎ, Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» 110 կՎ ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքները:
Արդեն մեկնարկել է «Հաղթանակ» ենթակայանի  շինարարությունը։ Նախապատրաստական փուլում են «Չարենցավան-3» և «Վանաձոր-1» ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքները։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ Վարդան Մարտիրոսյանի խոսքով՝ ծրագրի նպատակն է բարելավել ցանցի հուսալիությունը, թողունակությունը և նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները:
Նշենք, որ հայտարարված միջազգային մրցույթների արդյունքում վերակառուցման  աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով կնքվել են գլխավոր կապալառուի պայմանագրեր. «Հաղթանակ» ենթակայանում՝ ռուսական «Kaskad-Energo LLC», «Չարենցավան-3»-ում՝ պորտուգալական «EFACEC Engenharia e Sistemas, S.A.» և
«Վանաձոր-1»-ում՝ չինական «Xian Electric Engineering Co., Ltd» ընկերությունների հետ։
Ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքների վերահսկողության խորհրդատվությունն իրականացնում է գերմանական «Decon international GmbH/Consulectra Unternemensberatung GmbH» ընկերությունը։

Начались работы по реконструкции подстанций «Ахтанак», «Чаренцаван-3» и «Ванадзор-1»
При поддержке Международного банка реконструкции и развития (ЕБРР) в рамках «Кредитной программы дополнительного финансирования проекта обеспечения надежности электроснабжения» осуществляются работы по реконструкции подстанций «Ахтанак» в 220 кВ, «Чаренцаван-3» и «Ванадзор-1» в 110 кВ. Строительные работы на подстанции «Ахтанак» уже начались. На этапе подготовки находятся работы по реконструкции подстанций «Чаренцаван-3» и «Ванадзор-1».
По словам начальника управления кредитных и грантовых программ Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Вардана Мартиросяна, целью проекта является повышение надежности и пропускной способности сети, сокращение электроэнергетических потерь.
Отметим, что в результате объявленных международных тендеров были заключены соглашения с генеральным подрядчиком на выполнение работ по реконструкции: на подстанции «Ахтанак» с российской компанией «Каскад-Энерго», на «Чаренцаван-3»  с португальской «EFACEC Engenharia e Sistemas, S.A.» и на «Ванадзор-1» с китайской «Xian Electric Engineering Co., Ltd».
Консультации по контролю за работами по реконструкции подстанций осуществляет немецкая компания «Decon international GmbH/Consulectra Unternemensberatung GmbH».