Քննարկվել են էներգետիկ ծրագրերում ԱԶԲ-ի մասնակցության հնարավորությունները
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենթալին։ Քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը և հետագա փոխգործակցության հնարավորությունները։
Զրուցակիցները մասնավորապես անդրադարձել են «Շնող ՀԷԿ»-ի կառուցման, բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերում իրականացվող ներդրումային ծրագրերին։ Շեյն Ռոզենթալը նախարարին տեղեկացրել է, որ օրերս Հայաստանի ներդրողների ակումբի հետ քննարկել է «Շնող ՀԷԿ»-ի ծրագիրը և դրա իրականացմանը ԱԶԲ-ի մասնակցության հնարավորությունը։
Խոսելով Հայաստանի «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերությունը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու կառավարության վերջերս ընդունած որոշման մասին` Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է դրա նպատակներն ու նշանակությունը։ Կարևորվել է ինչպես Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցման, այնպես էլ «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության 6 ենթակայանների արդականացման և տեխնիկական վերազինման խնդիրը՝ տարածաշրջանային էներգետիկ ծրագրերի իրականացման համատեքստում։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ԱԶԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող կառավարման ավտոմատացված ու տվյալների հավաքագրման ընդլայնման SCADA համակարգի ներդրման ծրագրի  ընթացքը և առաջիկա անելիքները:

Обсуждены возможности участия АБР в энергетических проектах
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился 22 сентября с директором армянского офиса Азиатского банка развития Шейном Розенталем. Обсуждены программы в сфере энергетики, реализуемые при содействии банка, и возможности дальнейшего взаимодействия.
Собеседники, в частности, затронули программу строительства ГЭС «Шнох», инвестиционныe программы, связанных с высоковольтными электросетями. Шейн Розенталь проинформировал министра, что на днях обсуждал с клубом инвесторов Армении программу ГЭС «Шнох» и возможность участия АБР в ее реализации.
Говоря о недавно принятом правительством решении о передаче компании «Высоковольтные электросети» в доверительное управление, Ашот Манукян представил его цель и значение.
Была отмечена важность как строительства высоковольтной линии Армения-Грузия, так и задач по модернизации и техническому переоснащению 6 подстанций компании «Высоковольтные электросети» в контексте реализации региональных энергетических проектов. На встрече были обсуждены также ход реализации программы внедрения Системы автоматического контроля и сбора информации SCADA и дальнейшие действия.