Կառավարությունը հավանություն է տվել ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարությանը
Հոկտեմբերի 5-ին կայացած նիստում կառավարությունը հավանություն է տվել  Հայաստանի Հանրապետությունում առաջացած ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարությանը։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարին հանձնարարվել է վեցամսյա ժամկետում մշակել և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջացած ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավության դրույթների իրականացման միջոցառումների ծրագիր։
Ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարության ընդունման անհրաժեշտությունը բխում է այդ ոլորտում իրականացվող գործունեության համակարգման, անհրաժեշտ իրավական կարգավորումների կիրարկման, առաջնահերթությունների սահմանման և անվտանգության ապահովման սկզբունքների հստակ ձևակերպման, ինչպես նաև ԱԷՄԳ-ի անվտանգության ստանդարտներով սահմանված անվտանգության միջազգային չափանիշների ու պահանջների համահունչ երկարաժամկետ պետական քաղաքականության, բնակչության ու շրջական միջավայրի ճառագայթային պաշտպանվածությանն ուղղված միջոցառումների արդյունավետ իրականացման հրամայականից։
Հայաստանում ռադիոակտիվ նյութերի կիրառմամբ աշխատանքները սկսվել են 20-րդ դարի 50-ական թվականներից և առավել ակտիվացել են 80-ականների կեսերին տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում և ոլորտներում` առողջապահության, արդյունաբերության, գիտության և կրթության, գյուղատնտեսության, երկրաբանության և այլ, ինչի արդյունքում առաջացել են այսպես կոչված «մունիցիպալ ռադիոակտիվ թափոններ»:
Ռադիոակտիվ թափոնների մյուս տեսակի` այսպես կոչված «միջուկային թափոնների» առաջացումը մեկնարկել է Հայկական ԱԷԿ-ի էներգաբլոկների շահագործմամբ:
Ռազմավության ընդումը կնպաստի ռադիոակտիվ թափոների կառավարման համակարգի արդիականացմանը, Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործմամբ պայմանավորված տարբեր տեսակի և ակտիվության թափոների առաջացման նվազեցմանը, դրանց կառավարման համակարգի շահագործման ծախսերի կրճատմանը, ՀԱԷԿ-ի անվտանգ և հուսալի շահագործման, ինչպես նաև շահագործումից հանելու գործընթացի իրականացմանը, ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի և բնակչության, շրջական միջավայրի վրա ճառագայթման վնասակար ազդեցության սահմանափակմանը։

На заседании 5 октября правительство утвердило стратегию безопасного обращения с радиоактивными отходами и ядерным топливом , производимыми в Республике Армения. Министру энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения было поручено в течение шести месяцев разработать и представить аппарату правительства стратегию мер по реализации безопасного обращения с радиоактивными отходами и ядерным топливом.
Необходимость безопасного обращения с радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом соответствует координации деятельности в этой области, осуществляет необходимые правовые нормы, четко определяет принцип приоритетов и безопасности, а также реализует долгосрочную государственную политику, соответствующую международным стандартам безопасности и требованиям, определенную нормами безопасности МАГАТЭ, эффективно осуществляет меры направленные на радиационную защиту населения и окружающей среды.
Использование радиоактивных материалов в Армении началось в 50-ые годы 20-го века и активизировалось в середине 80-х годов практически во всех секторах экономики, включая здравоохранение, промышленность, науку и образование, сельское хозяйство, геологию и так далее, в результате чего появились так называемые «муниципальные радиоактивные отходы». Появление других видов радиоактивных отходов, так называемых «ядерных отходов», началось с эксплуатации энергоблоков Армянской АЭС.
Расширение Стратегии будет способствовать модернизации системы обращения с радиоактивными отходами, сокращению их активности, вызванных эксплуатацией на Армянской АЭС, снижению эксплуатационных затрат на их систему управления, безопасную и надежную работу ААЭС, ограничению вредного воздействия радиации на персонал ААЭС ,а также на население и окружающую среду.
Принятие документа создаст предпосылки для строительства кладбища отходов с высокой пропускной способностью.