Վարչապետն այցելել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն՝ ծանոթանալու 2017 թ. գերակա խնդիրների կատարման և միջոցառումների իրականացման արդյունքներին, ինչպես նաև 2018 թ. անելիքներին:
Նախարար Աշոտ Մանուկյանը զեկուցել է, որ երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովման նպատակով նախարարությունը 2017 թ. իր առջև հետևյալ խնդիրներն է դրել՝ առաջիկա տարիներին սեփական այլընտրանքային վերականգնվող էներգետիկ աղբյուրներից ստացվող էներգետիկայի ծավալը, էլեկտրաէներգիայի ծավալը երկրի ներքին սպառման կառուցվածքում հասցնել առնվազն 50 տոկոսի, առնվազն 20 տոկոսով իջեցնել գազային կայաններում միավոր էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար ծախսվող գազի ծավալները և առնվազն 10 տոկոսով ավելացնել միջուկային էներգիայի մասնաբաժինը, արտադրությունը, արտադրության ծավալը՝ միաժամանակ հասնելով հուսալիության բարձրագույն մակարդակի էներգաբլոկի՝ դրա արդիականացման ճանապարհով: Այս նպատակով իրականացվել են հետևյալ միջոցառումները.
Պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ռեժիմով մեկնարկել են Շնող ՀԷԿ-ի նախագծային-նախահաշվարկային աշխատանքները՝ 76 ՄՎտ նախնական դրվածքային հզորությամբ, որն ամբողջությամբ կօգտագործի Դեբեդ գետի չօգտագործված ջրային ներուժը:
Տրամադրվել են 10 ՄՎտ ընդհանուր հզորության 11 փոքր արևային ՀԷԿ-երի կառուցման լիցենզիաներ. դրանք պիլոտային ծրագրեր են, որից 3-ն արդեն կառուցված է, մնացածը առաջիկա 1-2 տարում շահագործման կհանձնվի: Հայտարարվել է Մասրիկ-1 արևային կայանի (դրվածքային հզորությունը` 55 ՄՎտ) կառուցման մրցույթը, որի նախաորակավորման փուլն անցել է միջազգային հեղինակություն և փորձ ունեցող 10 ընկերություն: Մրցույթը կշարունակվի 2018 թ., կընտրվի հիմնական կապալառու, և նախարարության հաշվարկներով՝ 2019 թ. արդեն ավարտուն Մասրիկ-1 կայանը կհանձնվի շահագործման:
Առանց լիցենզավորման արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման խթանումն ապահովելու նպատակով կառավարության որոշմամբ թույլատրելի հզորությունը 150 կՎտ-ից հասցվել է 500 կՎտ-ի: 2018 թվականի փետրվարի 1-ի դրությամբ արդեն տեղադրված է 274 արևային կայան՝ 2.8 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ: 2017 թ. տրամադրվել են 36 փոքր ՀԷԿ-երի լիցենզիաներ՝ 69 ՄՎտ ընդհանուր դրվածքային հզորությամբ, որոնք շահագործման կհանձնվեն առաջիկա 2-3 տարիներին: Առնվազն առաջիկա 2 տարում 10 ՄՎտ կհասնեն զուտ փոխհոսքերի սկզբունքով աշխատող արևային կայանները: Բացի դրանից, արդեն առաջիկա տարիներին ներքին սպառման կառուցվածքում հիդրո- և արևային կայաններից արտադրվող հոսանքի տեսակարար կշիռը կհասցվի մոտավորապես 50 տոկոսի:
Նախարարի խոսքով՝ երկրորդ կարևոր խնդիրը գազային կայաններում միավոր էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար գազի ծավալի, գազի ծախսի կրճատումն է մոտավորապես 20 տոկոսով. պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ռեժիմով կառավարության որոշմամբ իտալական «Ռենկո» ընկերության հետ կնքվել է պայմանագիր, և սկսվել են Երևանի ՋԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի կառուցման նախագծային-նախահաշվային աշխատանքները: Ֆինանսավորումը կատարում է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան: Նախատեսվում է, որ ՕԳԳ-ն կհասնի 53 տոկոսի, ինչն ընդհանուր միջին հաշվեկշռով կնվազեցնի գազի ծախսը գազային կայաններում: Բացի այդ, այս տարի կմեկնարկի ամերիկյան «Ջեներալ էլեկտրիկ» ընկերության հետ անցած տարի ստորագրված համաձայնագիրը. գտնվել են ֆինանսավորման աղբյուրները, և այս տարի հունիսին կմեկնարկի Երևանի ՋԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի արդիականացման ծրագիրը, որի արդյունքում Երևանի ՋԷԿ-ի ՕԳԳ-ն կբարձրանա 1.3 տոկոսով, և 7 ՄՎտ-ով կավելանա արտադրական ներուժը: Այս երկու միջոցառման շնորհիվ Հայաստանը կկարողանա առաջիկա 2-3 տարում 20 տոկոսով իջեցնել գազի ծախսը գազային կայաններում:
2017 թ. հաջողությամբ իրականացվել է 2016 թ. սեպտեմբերի 20-ից ՌԴ ֆինանսավորմամբ սկսած ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագիրը, պահպանվել են ծրագրային բոլոր ցուցանիշները և ժամկետները:
Կառավարության կողմից հաստատվել,Ազգային ժողով են ուղարկվել ու այժմ այնտեղ քննարկվում են «Էներգետիկայի մասին» օրենքի փոփոխությունները, որոնք կնպաստեն շուկայի ազատականացմանը:
2017 թ. վերսկսվել և ամբողջ թափով իրականացվել են Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման 3-րդ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման աշխատանքները: 2018 թ. համար բերվել են հիմնական սարքավորումները, նախատեսվում է մարտ ամսից սկսել այս տարվա աշխատանքները, իսկ օդային գիծն ավարտի հասցնել 2019 թ.:
2017 թ. դեկտեմբերի 18-ին համաձայնություն է ձեռք բերվել Գերմանական զարգացման KfW բանկի հետ Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ֆինանսավորման նպատակով: Նախատեսվում է մինչև 2018 թ. մարտ հայտարարել մրցույթը և մայիս-հունիս ամիսներին ունենալ հիմնական կապալառուին: Նախարարը նշել է, որ հաշվի առնելով գծի երկարությունը՝ Հայաստան-Վրաստան գիծը ևս ավարտուն տեսքի կբերվի Հայաստան-Իրան գծի հետ համատեղ՝ 2019 թ. ավարտին:
2017 թ. արձանագրվել է «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակում արտահանման ծավալների աննախադեպ աճ՝ դեպի Վրաստան և Իրան: 2017 թ. Հայաստանը դարձել է ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության կառավարիչների խորհրդի նախագահող երկիր և հայտ է ներկայացրել առաջիկա 1-2 տարվա համար էներգետիկ խարտիայում ևս նախագահող երկիր դառնալու համար:
Հայտը գտնվում է քննարկման փուլում:
Վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծվել է ՀՀ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի շահագործման հուսալիության և արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված տեխնիկական հանձնաժողով, որի հիմնական գործառույթներն են տեխնիկական քաղաքականությունը, ՀՀ էներգետիկ համակարգում գլխավոր ինժեների գործառույթի ներդրումը, որը կներառի բոլոր տեսակի վթարների քննարկումը և վթարների կանխարգելման ծրագրերի մշակումը: Հանձնաժողովի խնդիրն է նաև՝ կենտրոնացնել աշուն-ձմեռ մաքսիմումի անցման նախապատրաստական աշխատանքները մեկ միասնական օղակում և վերահսկել՝ միաժամանակ սահմանելով դրանց չափորոշիչները, ծավալները և գրաֆիկները: Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է տեխնիկական քաղաքականության արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը:
Անդրադառնալով հանքարդյունաբերության ոլորտում թափանցիկության ապահովման հարցին՝ նախարար Մանուկյանը ներկայացրել է պատասխանատու ընդերքօգտագործման և հաշվետու հանքարդյունաբերության առումով կատարված աշխատանքները: Այս նպատակով նախարարության երեք ստորաբաժանում միավորվել է մեկ միասնական՝ Ընդերքի գործակալության մեջ, և ընդերքօգտագործողներն այժմ օգտվում են մեկ պատուհանի սկզբունքից: 2017 թ. Հայաստանի Հանրապետությունն անդամակցել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը, որով Հայաստանը ոլորտում թափանցիկություն ապահովելու մի շարք պարտավորություններ է ստանձնել: «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ում առկա օգտակար հանածոների հանքավայրերի և երևակումների բոլոր անձնագրերը (շուրջ 2 մլն էջ), ինչպես նաև երկրաբանական ամբողջ տեղեկատվությունը թվայնացվել է, ամբողջությամբ տեղադրվել և հասանելի է www.geo-fund.am կայքում:
Կառավարությունը հաստատել է և ԱԺ է ուղարկել օրենսդրական նախաձեռնությունների փաթեթ, որը 3 հիմնական սկզբունք է արձանագրում.
- ընդերքի մասին օրենսդրության մեջ առաջարկվող փոփոխությամբ ընդերքօգտագործողը պարտավորություն է ստանձնում ընդերքից արդյունահանված ամբողջ ծավալները ներկայացնել հանրությանն էլեկտրոնային տարբերակով:
-Հարկային օրենսգրքում առաջարկված փոփոխությամբ պետական լիազոր մարմինները պարտավորություն են ստանձնում՝ համապարփակ տեղեկատվություն հրապարակել համապատասխան էլեկտրոնային հարթակում ՀՀ պետական բյուջեի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների արտաբյուջեներ ընդերքօգտագործողների և հանքարդյունահանողների մուծած և վճարած բոլոր մասհանումների և գումարների մասին: Դրանով ֆինանսական բոլոր հոսքերը վերահսկելի կլինեն հանրության կողմից:
-Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում փոփոխությամբ պատասխանատվություն և պատիժ է նախատեսվում թե´ լիազոր պետական կառավարման մարմնի, թե´ ընդերքօգտագործողի համար՝ այս պարտավորությունները չկատարելու պարագայում: Նախատեսվում է, որ մինչև մարտի 1-ը Ընդերքի գործակալությունը կներկայացնի իր զարգացման հայեցակարգը:
Վարչապետ Կարապետյանը գոհունակություն է հայտնել գերատեսչության 2017 թ. գործունեությունից՝ նշելով, որ ժամանակի հրամայականով պայմանավորված՝ պետք է ավելի մեծ թափով շարունակվի աշխատանքը բոլոր ուղղություններով:
Նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը վարչապետին զեկուցել է, որ 2017 թ. արձանագրվել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճ՝ 6.1 տոկոս, սպառման աճ՝ 4.1 տոկոս, արտահանման աճ՝ 17. 1 տոկոս, իսկ գազի ոլորտում՝ 6.52 տոկոս ներմուծման աճ Ռուսաստանից, 4.86 տոկոս աճ՝ Իրանից և 17.1 տոկոս արտահանման աճ: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է էներգետիկ փոխհոսքերի շարունակական ավելացումը և տարածաշրջանային էներգետիկ հաբի ձևավորումը: «Մենք տարածաշրջանում իրականում շատ լավ շանս ունենք: Եթե մենք ճկուն վարվենք, շատ հետաքրքիր տարածաշրջան է իր բոլոր բարդություններով՝ հարևան Իրան, Իրաք, Թուրքմենստան Վրաստան՝ իր հարակից տարածքներով: Մինչև 2020 թվականը մենք այս հարթակում պետք է ունենանք 1-2 խոշոր ռեգիոնալ խաղացող», - ասել է կառավարության ղեկավարը՝անհրաժեշտ համարելով համապատասխան կարողությունների ձևավորմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը:
Նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը ներկայացրել է նաև այլընտրանքային՝ արևային, քամու և հողմային էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները: Նրա խոսքով՝ վերականգնվող էներգետիկայի ընդլայնման ծրագրի շրջանակում երկրաջերմային ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքների իրականացման շրջանակում պատրաստվել է «Կարկառ երկրաջերմային էլեկտրակայանի նախնական ինքնարժեքի հաշվարկը» հաշվետվությունը և հաշվետվության եզրակացության հայերեն թարգմանությունը: Ներկայում դիտարկվում է ՀՀ-ում երկրաջերմային էլեկտրակայանների կառուցման ծրագրերի փաթեթային լուծման տարբերակը՝ «Ջերմաղբյուր» և «Կարկառ» տեղանքների համար մեկ միասնական ներդրողի ներգրավմամբ: 2017 թ. իսպանական «Աքսիոնա Էներգիա Գլոբալ Էս. Էլ.» ընկերության հետ ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր` Հայաստանում հողմաէլեկտրակայանի կառուցման ծրագրի վերաբերյալ: Փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է ՀՀ-ում 100-150 ՄՎտ հզորությամբ հողմաէլեկտրակայանների կառուցում. ընկերությունն սկսել է քամու ներուժի գնահատման աշխատանքների իրականացումը:
Նախարարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանը զեկուցել է հանքարդյունահանման ոլորտում իրավիճակի մասին. 2017 թ. օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով տրամադրվել է 26 թույլտվություն՝ 25 ոչ մետաղական օգտակար հանածոների, 1՝ հանքային ջրերի, ընդերքի երկրաբանական ուսումնասիրությունների համար՝ 24 թույլտվություն՝ 10 մետաղական օգտակար հանածոների երևակումների և 14 ոչ մետաղական օգտակար հանածոների երևակումների, երկրաբանական ուսումնասիրության 1 համաձայնություն, նավթի և գազի ուսումնասիրության 2 արտոնագիր, հանքային հումքի տեսակների արտահանման մեկանգամյա 2 լիցենզիա:
Կառավարության ղեկավարը նախարարության ղեկավար կազմի ուշադրությունը հրավիրել է ընդերքօգտագործողների կարգապահության խնդրի կարևորության վրա՝ անդրադառնալով հանքերի օգտագործման լիցենզիաների տրամադրման հարցին. «Պետք է հետևել մեր գործընկերների կարգապահությանը և հասկանալ՝ ինչպես ենք անում, որպեսզի այդ դաշտը մոտիվացնենք, որովհետև այնտեղ տնտեսական աճի մեծ ներուժ ունենք»:

Премьер-министр Карен Карапетян сегодня посетил Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА для ознакомления с результатами выполнения приоритетных задач и осуществления мероприятий в 2017 году, а также задачами на 2018 год.
Министр Ашот Манукян доложил, что с целью обеспечения энергетической безопасности страны министерство поставило перед собой следующие задачи: в ближайшие годы объем энергии, получаемой из собственных альтернативных возобновляемых энергетических ресурсов, объем электроэнергии в структуре внутреннего потребления страны довести минимум до 50%, минимум на 20% снизить объемы газа, расходуемого для выработки единицы электроэнергии на работающих на газе станциях и минимум на 10% увеличить долю, производство, объем производства атомной энергии, одновременно достигнув высшего уровня надежности энергоблока путем его модернизации. С этой целью осуществлены следующие мероприятия:
В формате государственно-частного партнерства стартовали проекто-сметные работы Шнохской ГЭС начальной установленной мощностью 76 МВт, которая будет полностью использовать неиспользованный водный потенциал реки Дебед.
Предоставлены лицензии на строительство 11 малых солнечных электростанций общей мощностью 10 МВт: это пилотные программы, 3 из этих станций уже построены, остальные в ближайшие 1-2 года будут сданы в эксплуатацию.
Объявлен конкурс на строительство солнечной электростанции Масрик-1 (установленная мощность – 55 МВт), этап предквалификации которого прошли имеющие международный авторитет и опыт 10 компаний. Конкурс продолжится в 2018 г., будет выбран основной подрядчик и, по расчетам министерства, в 2019 году уже построенная станция Масрик-1 будет сдана в эксплуатацию.
С целью обеспечения стимулирования установки солнечных фотовольтовых станций постановлением Правительства разрешенная мощность с 150 кВт доведена до 500 кВт. По состоянию на 1 февраля 2018 года уже установлены 274 солнечных станций общей мощностью 2,8 МВт. В 2017 году предоставлены лицензии на 36 малых ГЭС общей установленной мощностью 69 МВт, которые будут сданы в эксплуатацию в ближайшие 2-3 года. В ближайшие 2 года как минимум до 10 МВт будет доведена мощность солнечных станций, работающих по принципу взаимопотоков. Кроме этого, уже в ближайшие годы в структуре внутреннего потребления удельный вес вырабатываемой ГЭС и солнечными электростанциями энергии будет доведен примерно до 50%.
По словам министра, вторая важная задача – сокращение объема газа, расхода газа на единицу вырабатываемой электроэнергии на работающих на газе станциях примерно на 20%. В формате государственно-частного партнерства в соответствии с постановлением Правительства с итальянской компанией «Ренко» заключен контракт и начались проектно-сметные работы по строительству второго энергоблока Ереванской ТЭС. Финансирование осуществляет Международная финансовая корпорация. Планируется, что КПД блока достигнет 53%, что в общем среднем балансе снизит расход газа на работающих на газе станциях. Кроме этого, в текущем году начнет осуществляться заключенное в прошлом году соглашение с компанией «Дженерал Электрик»: найдены источники финансирования, и в июне этого года стартует программа модернизации действующего энергоблока Ереванской ТЭС, в результате осуществления которой КПД Ереванской ТЭС повысится на 1,3% и на 7 МВт повысится потенциал выработки электроэнергии. Армения в ближайшие 2-3 года сумеет на 20% снизить расход газа на работающих на газе станциях.
В 2017 году успешно осуществлялась начатая 20 сентября 2016 года при финансировании РФ программа продления срока эксплуатации и модернизации 2-го энергоблока атомной электростанции, соблюдались все запланированные показатели и сроки.
Утверждены Правительством, направлены в Национальное Собрание и в настоящее время обсуждаются в НС изменения в закон РА «Об энергетике», которые будут способствовать либерализации рынка.
В 2017 году были возобновлены и в полном объеме осуществлялись работы по строительству 3-й воздушной линии электропередачи Иран-Армения напряжением 400 кВ. Доставлено основное оборудование на 2018 г., планируется с марта текущего месяца начать работы, а строительство линии завершить в 2019 г.
19 декабря 2017 года достигнута договоренность с Немецким банком развития KfW с целью финансирования строительства воздушной линии электропередачи Армения-Грузия напряжением 400 кВ. Планируется до марта 2018 года объявить конкурс и в мае-июне определить основного подрядчика. Министр отметил, что учитывая длину линии, линия Армения-Грузия также будет завершена совместно с линией Армения-Иран в конце 2019 года.
В 2017 году был зафиксирован беспрецедентный рост объемов экспорта в рамках программы «Газ в обмен на электроэнергию» в Грузию и Иран. В 2017 году Армения стала председательствующей страной Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии и представила заявку, чтобы стать председательствующей страной и в Энергетической хартии в ближайшие 1-2 года. Заявка находится в стадии рассмотрения.
По поручению Премьер-министра создана техническая комиссия по вопросам повышения надежности эксплуатации и эффективности электроэнергетической системы РА, основными функциями которой являются техническая политика, внедрение в энергетической системе РА функции главного инженера, которая будет включать обсуждение всех видов аварий и разработку программ предотвращения аварий. Целью комиссии также является централизация подготовительных работ по переходу к максимуму осень-зима в одном едином звене и их контроль, одновременно установив их критерии, объемы и графики. Премьер-министр Карапетян отметил важность создания необходимых условий для осуществления эффективной технической политики.
Коснувшись вопроса обеспечения прозрачности в сфере горнодобывающей промышленности, министр Манукян представил работы, выполненные в части ответственного недропользования и подотчетной горнодобывающей промышленности. С этой целью в министерстве три подразделения объединились в одно единое – Агентство по недрам, и недропользователи в настоящее время пользуются принципом одного окна. В 2017 году Республика Армения присоединилась к Инициативе прозрачности добывающих отраслей, в рамках которой приняла ряд обязательств по обеспечению прозрачности в сфере. Все имеющиеся в ГНКО «Республиканский геологический фонд» паспорта месторождений и проявлений полезных ископаемых (около 2 млн страниц), а также вся геологическая информация оцифрованы, полностью размещены и доступны на сайте www.geo-fund.am.
Правительство одобрило и направило в НС пакет законодательных инициатив, которые фиксируют 3 основных принципа:
- предлагаемым к внесению в законодательство о недрах изменением недропользователь берет обязательство представлять информацию о всех добытых из недр объемах обществу в электронном варианте.
- предлагаемым к внесению в Налоговый кодекс изменением уполномоченные государственные органы берут обязательство публиковать всеобъемлющую информацию на соответствующей электронной площадке о всех отчислениях и суммах, внесенных и уплаченных недропользователями и занимающимися добычей полезных ископаемых во внебюджетные фонды государственного бюджета РА и органов местного самоуправления. Таким образом все финансовые потоки будут контролироваться обществом.
- Вносимым в Кодекс об административных правонарушениях изменением предусматриваются ответственность и наказание как для уполномоченного государственного органа управления, так и недропользователя при невыполнении этих обязательств. Планируется, что до 1 марта Агентство по недрам представит концепцию своего развития.
Премьер-министр Карапетян выразил удовлетворение деятельностью ведомства в 2017 году, отметив, что необходимость и веление времени – с еще большим размахом продолжить работу по всем направлениям.
Заместитель министра Айк Арутюнян доложил Премьер-министру, что в 2017 году зафиксирован рост производства электроэнергии на 6,1%, рост потребления на внутреннем рынке на 4,1%, рост экспорта на 17,1%, а в сфере газа – рост экспорта из России на 7,0%, из Ирана – рост на 2,9%. Карен Карапетян отметил важность постоянного увеличения энергетических взаимопотоков и формирования регионального энергетического хаба. «У нас в регионе действительно есть очень хороший шанс. Если мы гибко поступим, очень интересный регион со всеми своими сложностями и прилегающими территориями: соседний Иран, Ирак, Туркменистан, Грузия. До 2020 года мы на этой площадке должны иметь 1-2 крупных региональных игрока», - сказал Глава Правительства, отметив необходимость осуществления шагов, направленных на формирование соответствующих возможностей.
Заместитель министра Айк Арутюнян представил также работы, осуществляемые в направлении развития альтернативной – солнечной и ветровой энергетики. По его словам, в рамках программы расширения возобновляемой энергетики, в рамках осуществления работ по подготовке геотермальной программы составлен отчет «Расчет предварительной стоимости геотермальной электростанции Каркар» и армянский перевод заключения отчета. В настоящее время рассматривается вариант пакетного решения программ строительства геотермальных электростанций в РА с привлечением одного единого инвестора для местностей «Джермахпюр» и «Каркар». В 2017 году с испанской компанией «Аксиона Энергия Глобал Эс. Эл.» был подписан меморандум о взаимопонимании о программе строительства в Армении ветровой элетростанции. Меморандумом о взаимопонимании предусмотрено строительство в РА ветровых электростанций мощностью 100-150 МВт: компания начала осуществление работ по оценке потенциала ветра.
Заместитель министра Вардан Геворкян доложил о ситуации в сфере горнодобывающей промышленности: в 2017 году с целью добычи полезных ископаемых предоставлено 26 разрешений: 25 для неметаллических полезных ископаемых, 1 – минеральных вод, для геологических изучений недр – 24 разрешения: 10 для проявлений металлических полезных ископаемых и 14 – проявлений неметаллических полезных ископаемых, 1 согласие на геологическое изучение, 2 патента на изучение нефти и газа, 2 разовые лицензии на экспорт видов минерального сырья.
Глава Правительства привлек внимание руководящего состава министерства к важности вопроса дисциплины недропользователей, коснувшись также вопроса предоставления лицензий на использование рудников. «Нужно следить за дисциплиной наших партнеров и понять, как сделать, чтобы мотивировать это поле, потому что здесь у нас есть большой потенциал экономического роста».