Տեղի է ունեցել վարկային և դրամաշնորհային միջոցների հաշվին իրականացվող ծրագրերի կառավարման խորհրդի նիստ
Այսօր՝  փետրվարի 23-ին,  տեղի  է ունեցել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության համակարգին օտարերկրյա պետությունների և միջազգային վարկատու կազմակերպությունների կողմից տրամադրված վարկային ու դրամաշնորհային միջոցների հաշվին իրականացվող ծրագրերի կառավարման խորհրդի  հերթական նիստը, որը վարել է նախարար, խորհրդի նախագահ Աշոտ Մանուկյանը:
Օրակարգի առաջին հարցով ի գիտություն է ընդունվել նախորդ նիստում տրված հանձնարարականների  կատարման ընթացքի մասին  տեղեկատվությունը:
Ներկայացվել ու հաստատվել են վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի 2017թ.  տարեկան բյուջեների կատարման մասին հաշվետվությունները, ինչպես նաև վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի 2018թ. ծախսերի նախահաշիվները:
Քննարկվել են նաև Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգան ծրագրի հետ կապված մի շարք հարցեր, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են ծրագրի շրջանակներում ծառայություն իրականացնող կազմակերպությունների ընտրության առաջարկների ներկայացման հայտահրավերներին, ծառայություն իրականացնող կազմակերպության ընտրության արդյունքներին և լրացուցիչ համաձայնագրերի նախագծերին հավանություն տալուն:
Նիստում անդրադարձ է եղել նաև մի շարք կազմակերպչական հարցերի, որոնց առնչությամբ   տրվել  են համապատասխան հանձնարարականներ:

23 февраля прошло очередное заседание совета по управлению программами, осуществляемыми за счет кредитных и грантовых средств, предоставленных системе Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсовx РA международными кредитными организациями, которое вел министр, председатель совета Ашот Манукян.
Первым вопросом повестки была принята к сведению информация о ходе выполнения распоряжений, данных на предыдущем заседании. Были представлены и утверждены отчеты о выполнении бюджетов кредитных и грантовых программ 2017 года, а также сметы расходов по кредитным и грантовым программам на 2018 год.
Был обсужден также ряд вопросов, связанных с программой продления проектного срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, которые, в частности, касались приглашений по выбору компаний для предоставления услуг в рамках программы, результатов выбора компаний, осуществляющих услуги и одобрения проектов дополнительных соглашений.
На заседании был затронут ряд организационных вопросов, по которым были даны соответствующие поручения.