ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարը հանդիպել է ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարին
Փետրվարի 26-27-ը Երևանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարար Աշոտ Մանուկյանը ևս մեկ անգամ ողջունել է պարոն Արդաքանիանին ու նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել է, որ այն կնպաստի հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության հետագա ակտիվացմանը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համատեղ, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքային ծրագրերի ընթացքն ու նոր ներդրումային նախագծերի հնարավորությունները: Այս համատեքստում, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Իրան-Հայաստան 400 կՎ երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ընթացիկ աշխատանքներին: Ծրագրի իրականացման արդյունքում Հայաստանից Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալը կարող է հասնել մինչև 1400 ՄՎտ-ի:
Աշոտ Մանուկյանն անդրադարձել է նաև «Երևանի ՋԷԿ»-ի  երկրորդ էներգաբլոկի կառուցման ծրագրին և այն դիտարկել որպես էլեկտրաէներգիա գազի դիմաց ծրագրի բաղկացուցիչ մաս` կարևորելով «Երևանի ՋԷԿ»-ի շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնելը Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցմանը զուգահեռ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար և կարևորելով հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը` Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանն ընդգծել է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերն արդյունավետ հարթակ են հայ-իրանական համագործակցության օրակարգի հարցերը քննարկելու և լուծումներ գտնելու  համար։
Երկու երկրների էներգետիկ ոլորտի պատասխանատուներն անդրադարձել են նաև  բնապահպանության, մասնավորապես, ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում հայ-իրանական համագործակցությանը: Նախարար Աշոտ Մանուկյանը պատրաստակամություն է հայտնել՝ շարունակել համատեղ աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցման ներդրումային ծրագրի շուրջ և լրացուցիչ ֆինանսական աղբյուրներ ներգրավելու նպատակով պայմանավորվածություն ձեռք բերել՝ առաջիկայում շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ հանդիպում կազմակերպել Թեհրանում։

В рамках прошедшего 26-27 февраля 15-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился с делегацией, возглавляемой министром энергетики ИРИ Резой Ардаканианом.
Министр Ашот Манукян в очередной раз приветствовал визит в Армению господина Ардаканиана и возглавляемой им делегации и подчеркнул, что он поспособствует дальнейшей активизации деятельности армяно-иранской межправительственной комиссии.
Собеседники обсудили ход реализации представляющих для Армении и Ирана совместных, в том числе инфраструктурных программ, и возможности новых инвестиционных проектов.
В этом контексте, в частности, был затронут вопрос строительства третьей линии электропередачи Иран-Армения в 400 кВ. В результате реализации программы объем экспортируемой из Армении в Иран электроэнергии может достичь 1400 МВт.
Ашот Манукян коснулся также проекта строительства второго энергоблока Ереванской ТЭЦ, назвав это составной частью программы «электроэнергия в обмен на газ» и отметив важность завершения строительных работ на Ереванской ТЭЦ параллельно со строительством третьей высоковольтной линии Иран-Армения.
Поблагодарив за прием и отметив важность деятельности армяно-иранской межправительственной комиссии, министр энергетики Исламской Республики Иран Реза Ардаканиан подчеркнул, что заседания межправительственной комиссии – эффективная площадка для обсуждения вопросов повестки армяно-иранского сотрудничества и поиска их решений.
Ответственные за энергетическую отрасль двух стран обсудили вопросы армяно-иранского сотрудничества в сфере экологии, в частности управления водными ресурсами. Министр Ашот Манукян выразил готовность продолжить совместные работы в этом направлении.
Собеседники обменялись мнениями также по инвестиционной программе строительства ГЭС «Мегри» и договорились организовать в ближайшее время встречу в Тегеране с участием заинтересованных сторон с целью привлечения дополнительных финансовых источников.