ՀՀ էլեկտրաէներգիայի այլընտրանքային կուտակման և կառավարման հայեցակարգը նոր խթան կհանդիսանա ներդրումներ ներգրավելու համար
Կառավարությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության էլեկտրաէներգիայի այլընտրանքային կուտակման և կառավարման հայեցակարգը: Հայեցակարգի նպատակն է առաջիկա տասը տարիների ընթացքում գազային կայանների կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 18-20 տոկոսը փոխարինել այլընտրանքային աղբյուրներից արտադրվող էլեկտրաէներգիայով` գազային կայանների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան ուղղելով արտահանման: Դրա համար անհրաժեշտ է արդյունավետ կառավարել այլընտրանքային աղբյուրներից արտադրվող էլեկտրաէներգիան: Հայեցակարգն ամրագրում է ՀՀ կառավարության՝ այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում արտադրող հզորությունների ավելացմանը զուգահեռ կուտակիչ կայանների զարգացման տեսլականը: Փաստաթուղթը նոր խթան կհանդիսանա ներդրումներ ներգրավելու համար, ինչը կբարձրացնի ՀՀ էներգետիկ անվտանգության աստիճանը: Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում էլեկտրակուտակիչ կայանների ներդրման, դրանց հետ աշխատանքի փորձի ձեռք բերման և դրանց տնտեսական արդյունավետության ճշգրիտ գնահատման նպատակով առաջարկվում է կառուցել և շահագործման հանձնել առաջնեկային (պիլոտային) էլեկտրակուտակիչ կայան: Հայեցակարգով նախատեսված քայլերի իրականացման արդյունքում կկազմվի և ՀՀ կառավարության հաստատմանը կներկայացվի hանրապետությունում այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման ռազմավարությունը, որը կներառի առաջիկա տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում արևային, հողմային և այլընտրանքային այլ աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի արտադրության և կուտակման անհրաժեշտ ծավալները, արտադրող և կուտակիչ հզորությունների նկարագրությունը, դրանց գործարկման ժամանակացույցը և ֆինանսավորման սկզբունքները:
Մեկ այլ որոշմամբ էլ կառավարությունը հաստատել է արևային էլեկտրակայանների արտադրած էլեկտրաէներգիայի սակագինը, որը ձևավորվել է միջազգային մրցույթի արդյունքում: «Աննախադեպ սակագին սահմանեցինք՝ 4,19 ցենտ: Այսօր աշխարհում նման ցածր սակագին գոյություն չունի, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանում մեծ թափով կսկսի զարգանալ արևային էներգետիկան»,-նշել է էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Աշոտ Մանուկյանը: Նա հայտնել է նաև, որ հայեցակարգով նախատեսվում է մինչև տարեվերջ Հայաստանում կառուցել կուտակիչ կայան՝ 14 ՄՎտ կուտակային հզորությամբ, որ կլինի աշխարհում թվով 10-րդը: «Այսինքն՝ Հայաստանը կմտնի այն տասնյակի մեջ, որոնք արդեն իրենց երկրներում զարգացրել են արևային առաջավոր տեխնոլոգիաները»,-նշել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Անդրադառնալով ընդունված որոշումներին՝ Կարեն Կարապետյանը դրանք համարել է հեղափոխություն՝ էներգետիկայի ոլորտում: «Արևային ռեսուրսի առումով Հայաստանը գտնվում է ամենալավ երկրների շարքում: Եվ այս կուտակիչ տեխնոլոգիան կիրառելու դեպքում՝ մենք մոտակա տարիներին մեր էներգետիկ անվտանգությունն ու կախվածությունն այլ էներգառեսուրսներից փոխում ենք: Արևային էներգետիկայի առումով Հայաստանն այսօր գտնվում է ամենազարգացած երկրների շարքում»,-նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ սահմանված սակագինն ավելի ցածր է, քան փոքր ՀԷԿ-երի սահմանած սակագինը: Կարեն Կարապետյանը հայտնել է նաև, որ հանձնարարվել է նախարարությանը վերանայել 2036թ. էներգետիկայի զարգացման ծրագիրը:

Концепция альтернативного накопления и управления электроэнергии в РА станет новым стимулом для привлечения инвестиций
Правительство одобрило концепцию альтернативного накопления и управления электроэнергии в Республики Армения. Цель концепции –в ближайшие 10 лет 18-20 процентов электроэнергии, производимой газовыми станциями заменить электроэнергией, производимой за счет альтернативных источников, направив генерированную газовыми станциями на электроэнергию экспорт. Для этого необходимо эффективно управлять электроэнергией, производимой за счет альтернативных источников. Концепция закрепляет видение правительства РА по развитию накопительных станций параллельно с наращиванием производственных мощностей в сфере альтернативной энергетики. Документ послужит новым стимулом для привлечения инвестиций, что повысит уровень энергетической безопасности РА. С целью внедрения электронакопительных станций в электроэнергетической системе Армении, приобретения опыта работы с ними и точной оценки их экономической эффективности предлагается построить и сдать в эксплуатацию пилотные элктронакопительные станции. В результате осуществления шагов, предусмотренных концепцией, будет разработана и представлена на утверждение правительства РА стратегия развития в республике альтернативной энергетики, которая включит в себя необходимые объемы производства и накопления в ближайшие 10 лет электроэнергии за счет солнечных, ветровых и иных альтернативных источников, описание производимых и накапливаемых мощностей, график их задействования и принципы финансирования.
Другим решением, правительство утвердило тариф на электроэнергию, производимую солнечными электростанциями, который сформирован в результате международного тендера.
«Мы установили беспрецедентный тариф - 4,19 центов. Сегодня в мире нет такого низкого тарифа, что означает, что в Армении с большим размахом начнёт развиваться солнечная энергетика», - отметил и.о. Министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашот Манукян. Он сообщил также, что по концепции намечено до конца года построить в Армении накопительную станцию мощностью 14 МВт, которая будет 10-ой в мире. «То есть Армения войдёт в число той десятки, которые уже в своих странах развили бесплатные солнечные технологии», - отметил и.о. министра.
Коснувшись принятых решений, Карен Карапетян назвал их революционными в сфере энергетики. «В плане солнечного ресурса Армения находится в ряду самых лучших стран. И в случае применения этой накопительной технологии, мы в ближайшие годы изменим нашу энергетическую безопасность и ее зависимость от иных энергоресурсов. В плане солнечной энергетики Армения сегодня находится в ряду самых развитых стран», - отметил и.о. премьер-министра, добавив, что установленный тариф ниже, чем тариф, установленный на малых ГЭС. Карен Карапетян заявил также, что министерству поручено пересмотреть программу развития энергетики до 2036г.