Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրում կատարելու հեռանկարով
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Աշոտ Մանուկյանն  ընդունել է Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարներ  «Redco International W.L.L.» ընկերության գլխավոր  գործադիր տնօրեն  Սաիֆ-Ուր-Ռեհման Խանին  և  «PowerChina»  միջազգային խմբի նախագահ Սոն Դոնշենին:
Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է  գործարարների այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ չինական ընկերությունների հետ արդեն իսկ առկա է արդյունավետ փոխգործակցություն։ Նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է մինչև 2036թ. Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը և համագործակցության զարգացման համատեքստում անդրադարձել, մասնավորապես, վերականգնվող  էներգետիկայի բնագավառում ներդրումային գրավչություն ունեցող նախագծերին։ Ընդգծելով, որ այդ նախագծերի առաջնային նպատակն արտահանման նպատակով  էլեկտրաէներգիայի արտադրական հզորությունների ավելացումն է՝ Աշոտ Մանուկյանը մանրամասներ է ներկայացրել «Երևանի ՋէԿ»-ի 2 էներգաբլոկի,   «Շնող», «Մեղրի»   հիդրոէլեկտրակայանների,    «Լոռի-Բերդ»  ՀԷԿ-երի համալիրի կառուցման ծրագրերի վերաբերյալ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Սոն Դոնշենին Աշոտ Մանուկյանին ներկայացրել է իր ղեկավարած ընկերության գործունեությունը,  խոսել ընկերության առաջնահերթությունների մասին, ինչպես նաև քննարկել Հայաստանի հետ  էներգետիկայի  բնագավառում համագործակցության հնարավորությունները:
Նա ընդգծել է, որ աշխարհի ավելի քան 100 երկրում «PowerChina»  ընկերությունը գործունեություն է  ծավալում  նաև էներգետիկայի  ոլորտում, մասնավորապես՝  մասնագիտացած է հիդրոկայանների,  արևային և ջերմային կայանների   կառուցման գործում: Ս. Դոնշենին նշել է, որ շահագրգռված են ՀՀ էներգետիկ ոլորտում համագործակցությամբ՝ հաշվի առնելով երկրի ճկուն ներդրումային միջավայրը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի վերազինման և արդիականացման արդյունքում արտադրական կարողությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ։
Խոսելով տարածաշրջանային ինտեգրման շրջանակում էլեկտրաէներգետիկական համակարգում նախատեսվող նախագծերի մասին՝ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ընթացքի մեջ է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը, և ակնկալվում է, որ դրա շնորհիվ զգալիորեն կավելանա Հայաստանից դեպի Իրան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը։ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է նաև Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծի կառուցումը, որի համակցումը  Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի միջև։
Գործարարները շնորհակալություն  են հայտնել նախարարի պաշտոնակատարին՝ ոլորտի զարգացման առաջնահերթությունները հանգամանալի ներկայացնելու համար և համագործակցության  պատրաստակամություն հայտնել:

И.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян принял прибывших из Катара и Китая предпринимателей - генерального исполнительного директора компании «Redco International W.L.L.» Саиф-Ур-Рехмана Ханина и президента международной группы «PowerChina» Сон Доншени. Ашот Манукян отметил важность визита предпринимателей в Армению, подчеркнув, что с китайскими компаниями уже налажено эффективное взаимодействие.
Исполняющий обязанности министра представил стратегию развития энергетической сферы Армении до 2036 года и в контексте развития сотрудничества коснулся, в частности, привлекательных с инвестиционной точки зрения проектов в области возобновляемой энергетики.
Подчеркнув, что первостепенной целью этих проектов является наращивание производственных мощностей электроэнергии для экспорта, Ашот Манукян представил детали программ строительства второго энергоблока Ереванской ТЭЦ, гидроэлектростанций «Шнох», «Мегри», комплекса ГЭС «Лори-Берд».
Поблагодарив за прием, Сон Доншени представил Ашоту Манукяну деятельность возглавляемой им компании, рассказал о приоритетах компании, а также обсудил возможности сотрудничества с Арменией в энергетической сфере. Он подчеркнул, что компания «PowerChina» осуществляет деятельность в свыше 100 странах мира также энергетической отрасли, в частности, специализируется в строительстве ГЭС, солнечных и тепловых станций.
С. Доншени отметил, что компания заинтересована в сотрудничестве в энергетической сфере РА с учетом гибкой инвестиционной среды. Собеседники обменялись мнениями по перспективам развития производственного потенциала в результате переоснащения и модернизации Армянской АЭС.
Говоря о предусмотренных проектах в энергетической сфере в рамках территориальной интеграции, исполняющий обязанности министра отметил, что в процессе находится строительство третьей линии электропередачи Иран-Армения, и ожидается, что благодаря этому существенно увеличатся объемы электроэнергии, экспортируемой из Армении в Иран.
Ашот Манукян придал также важность строительству высоковольтной линии электропередачи Армения-Грузия, сопряжение которой с высоковольтной линией электропередачи Армения-Иран позволит сделать Армению страной, обеспечивающей транзит электроэнергии между Ираном, Грузией, а затем и Россией. Предприниматели выразили благодарности исполняющему обязанности министра за детальное ознакомление с приоритетами сферы и готовность к сотрудничеству.