Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրում կատարելու հեռանկարով
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Աշոտ Մանուկյանն  ընդունել է Քաթարից և Չինաստանից ժամանած գործարարներ  «Redco International W.L.L.» ընկերության գլխավոր  գործադիր տնօրեն  Սաիֆ-Ուր-Ռեհման Խանին  և  «PowerChina»  միջազգային խմբի նախագահ Սոն Դոնշենին:
Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է  գործարարների այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ չինական ընկերությունների հետ արդեն իսկ առկա է արդյունավետ փոխգործակցություն։ Նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է մինչև 2036թ. Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը և համագործակցության զարգացման համատեքստում անդրադարձել, մասնավորապես, վերականգնվող  էներգետիկայի բնագավառում ներդրումային գրավչություն ունեցող նախագծերին։ Ընդգծելով, որ այդ նախագծերի առաջնային նպատակն արտահանման նպատակով  էլեկտրաէներգիայի արտադրական հզորությունների ավելացումն է՝ Աշոտ Մանուկյանը մանրամասներ է ներկայացրել «Երևանի ՋէԿ»-ի 2 էներգաբլոկի,   «Շնող», «Մեղրի»   հիդրոէլեկտրակայանների,    «Լոռի-Բերդ»  ՀԷԿ-երի համալիրի կառուցման ծրագրերի վերաբերյալ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Սոն Դոնշենին Աշոտ Մանուկյանին ներկայացրել է իր ղեկավարած ընկերության գործունեությունը,  խոսել ընկերության առաջնահերթությունների մասին, ինչպես նաև քննարկել Հայաստանի հետ  էներգետիկայի  բնագավառում համագործակցության հնարավորությունները:
Նա ընդգծել է, որ աշխարհի ավելի քան 100 երկրում «PowerChina»  ընկերությունը գործունեություն է  ծավալում  նաև էներգետիկայի  ոլորտում, մասնավորապես՝  մասնագիտացած է հիդրոկայանների,  արևային և ջերմային կայանների   կառուցման գործում: Ս. Դոնշենին նշել է, որ շահագրգռված են ՀՀ էներգետիկ ոլորտում համագործակցությամբ՝ հաշվի առնելով երկրի ճկուն ներդրումային միջավայրը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի վերազինման և արդիականացման արդյունքում արտադրական կարողությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ։
Խոսելով տարածաշրջանային ինտեգրման շրջանակում էլեկտրաէներգետիկական համակարգում նախատեսվող նախագծերի մասին՝ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ընթացքի մեջ է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը, և ակնկալվում է, որ դրա շնորհիվ զգալիորեն կավելանա Հայաստանից դեպի Իրան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը։ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է նաև Հայաստան-Վրաստան նոր էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծի կառուցումը, որի համակցումը  Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի միջև։
Գործարարները շնորհակալություն  են հայտնել նախարարի պաշտոնակատարին՝ ոլորտի զարգացման առաջնահերթությունները հանգամանալի ներկայացնելու համար և համագործակցության  պատրաստակամություն հայտնել:

Businessmen from Qatar and China are interested in prospect of Armenia's investing in energy sector
Acting Minister of RA Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan accepted Businessmen from Qatar and China, chief executive director of «Redco International W.L.L.» company Saif-Ur-Rehman Khan and International group director of «PowerChina» Son Donshen.
Ashot Manukyan attached importance to businessmen's visit to Armenia, underlining that there is already exist effective cooperation with Chinese companies. Acting Minister presented the strategy of Armenia's energy sector development till 2036 and in the context of cooperation development touched upon especially investment projects in the field of renewable energy. Emphasizing that the primary goal of these projects is to increase power generation capacity, Ashot Manukyan has presented details on the construction projects of “Yerevan TPP” 2 power units, “Shnogh”, “Meghri” hydroelectric power stations and “Lori-Berd” HPPs’ construction projects.
Expressing gratitude for the reception, Son Donsheni presented to Ashot Manukyan the activities of his company, talked about the priorities of the company, and discussed opportunities for cooperation with Armenia in the field of energy.
He underlined that in more than 100 countries around the world, PowerChina is also active in the energy sector, in particular, specializing in the construction of hydropower stations, solar and thermal stations.  S. Donshene noted that they are interested in cooperation in the energy sphere of Armenia taking into account the country's flexible investment environment.
The interlocutors also exchanged views on the prospects of development of Armenia's nuclear power plant production capacity, which is a result of upgrading and modernization. Talking about the planned projects in the energy sector within the framework of regional integration, the Acting Minister noted that construction of the Iran-Armenia the third high voltage power transmission line is underway, and it is expected that due to it the volume of electricity exported from Armenia to Iran will increase considerably. Ashot Manukyan also highlighted the construction of a new Armenia-Georgia high-voltage power line, and its combination with Armenia-Iran high-voltage power line will enable to turn Armenia into a transit country of electricity between Iran and Georgia and then also between Russia.
The businessmen thanked the Acting Minister for thoroughly presenting the priorities of the sector's development and expressing willingness to cooperate.