Քննարկվել են հողմային էներգետիկայի զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը հուլիսի 2-ին ընդունել է «Access» ընկերության գործադիր տնօրեն Վահիդ Ֆոթուհիին:
Քննարկվել են հողմային էներգետիկայի  զարգացման  հնարավորություններն ու  հեռանկարները:
Արթուր Գրիգորյանը,  խոսելով վերականգնվող էներգետիկայի  բնագավառի առաջնահեթություններից, կարևորել է հողմային կայանների  կառուցումը և նշել, որ պատրաստակամ է քննարկել  ներդրումային այն առաջարկներն ու նախագծերը, որոնք  նոր թափ  կհաղորդեն ծրագրի իրականացմանը:
Կողմերն անդրադարձել են «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» ընկերության կողմից Գեղարքունիքի մարզում 130 ՄՎտ գումարային հզորության հողմային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագրին։
Վահիդ Ֆոթուհին իր գոհունակությունն է հայտնել քամու ռեսուրսի չափումների ադյունքից և նշել, որ Հայաստանում հողմային կայաններ կառուցելու նպատակով «Access» ընկերությունը  պատրաստակամ է 200 միլիոն դոլարի ներդրում կատարել՝ ծրագիրը տարածելով  մյուս մարզերում ևս:
Նախարար Գրիգորյանը նշել է, որ փոխշահավետ գործակցության համար դրվել է ամուր հիմք և ստեղծվել  են բարենպաստ պայմաններ Հայաստանում «Access» ընկերության առաջիկա ներդրումները արդյունավետ կերպով իրականացնելու համար:

Обсуждены возможности и перспективы развития ветроэнергетики
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артур Григорян 2-го июля принял исполнительного директора компании «Access» Вахида Фотухи.
Были օбсуждены возможности и перспективы развития ветроэнергетики.
Говоря о приоритетах сферы возобновляемой энергетики, Артур Григорян придал важность строительству ветростанций и отметил, что готов обсудить инвестиционные предложения и проекты, которые придадут новый импульс реализации программ. Стороны коснулись программы строительства компанией «Аксес Инфа Сентрал Эйжа Лимитед» ветростанции в Гегаркуникской области с суммарной мощностью в 130 МВт.
Вахид Фотухи выразил удовлетворение результатами измерения ресурсов ветра и отметил, что с целью строительства в Армении ветростанций компания «Access» готова осуществить инвестиции в размере 200 миллионов долларов, распространив программу и в других областях. Министр Григорян отметил, что заложены прочные основы взаимовыгодного партнерства и созданы благоприятные условия для эффективной реализации в Армении предстоящих инвестиций компанией «Access».