Քննարկվել են հողմային էներգետիկայի զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը հուլիսի 2-ին ընդունել է «Access» ընկերության գործադիր տնօրեն Վահիդ Ֆոթուհիին:
Քննարկվել են հողմային էներգետիկայի  զարգացման  հնարավորություններն ու  հեռանկարները:
Արթուր Գրիգորյանը,  խոսելով վերականգնվող էներգետիկայի  բնագավառի առաջնահեթություններից, կարևորել է հողմային կայանների  կառուցումը և նշել, որ պատրաստակամ է քննարկել  ներդրումային այն առաջարկներն ու նախագծերը, որոնք  նոր թափ  կհաղորդեն ծրագրի իրականացմանը:
Կողմերն անդրադարձել են «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» ընկերության կողմից Գեղարքունիքի մարզում 130 ՄՎտ գումարային հզորության հողմային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագրին։
Վահիդ Ֆոթուհին իր գոհունակությունն է հայտնել քամու ռեսուրսի չափումների ադյունքից և նշել, որ Հայաստանում հողմային կայաններ կառուցելու նպատակով «Access» ընկերությունը  պատրաստակամ է 200 միլիոն դոլարի ներդրում կատարել՝ ծրագիրը տարածելով  մյուս մարզերում ևս:
Նախարար Գրիգորյանը նշել է, որ փոխշահավետ գործակցության համար դրվել է ամուր հիմք և ստեղծվել  են բարենպաստ պայմաններ Հայաստանում «Access» ընկերության առաջիկա ներդրումները արդյունավետ կերպով իրականացնելու համար:

The opportunities and prospects of wind energy development were discussed
RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan received Executive Director of ''Access'' Company Vahid Fotouhi on July 2.
The opportunities and prospects of wind energy development were discussed.
Talking about renewable energy priorities, Arthur Grigoryan highlighted the construction of wind power stations and noted that he was willing to discuss investment proposals and projects that would give a new impetus to the implementation of the project.
The sides touched upon the construction project of a wind power plant with a capacity of 130 MW in Gegharkunik region by "Access Infra Central Asia Limited".
Vahid Fotouhi expressed his satisfaction with the results of the wind resource measurements and noted that ''Access'' Company is willing to invest $ 200 million in construction of wind stations and to distribute the program to other regions as well.
Minister Grigoryan noted that a solid foundation was laid for mutually beneficial cooperation and favorable conditions were created to effectively implement the upcoming investments of company in Armenia.