Ստորագրվել է «Մասրիկ-1» արևային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանի կառուցման համաձայանգիրը
ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում հուլիսի 18-ին ստորագրվել է «Հայաստանում՝ Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում «Մասրիկ-1» արևային ֆոտովոլտային (ՖՎ) էլեկտրակայանի նախագծման, ֆինանսավորման, կառուցման, սեփականության իրավունքով տիրապետման և շահագործման մասին» ՀՀ կառավարության աջակցության համաձայնագիրը:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը և «Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչրս Բի.Վի.» (Fotowatio Renewable Ventures B.V) ընկերության տնօրեն Նիկոլա Ֆասքուելը:
Նախարար Գրիգորյանը գործընկերներին մաղթել է ծրագրի իրականացման հաջող ընթացք և հույս հայտնել, որ առաջիկայում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում հաջողություն արձանագրելու և հպարտանալու ևս մեկ առիթ կլինի:
«Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչրս Բի.Վի.» ընկերության տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին աջակցության և կառուցողական աշխատանքի համար: Նիկոլա Ֆասքուելը վերահաստատել է թափանցիկ գործընկերությունը շարունակելու պատրաստակամությունը և համոզմունք հայտնել, որ  ծրագրի իրականացման հետագա փուլերը ևս հաջողությամբ կընթանան:
Նշենք, որ «Մասրիկ-1» կայանը նախատեսվում է կառուցել Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում ամբողջությամբ մասնավոր ներդրումների ներգրավմամբ: Ընտրված տարածքում առկա են ժամանակակից հզոր ֆոտովոլտային կայան կառուցելու համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Կայանի հզորությունը թույլ կտա արտադրել տարեկան 120-150 մլն կՎտ·ժամ էլեկտրաէներգիա:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականին Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրվեց դրամաշնորհային մի համաձայնագիր, որով սկիզբ դրվեց Արդյունաբերական մասշտաբի արևային էներգիայի ծրագրի մեկնարկին: Մրցույթի արդյունքում նվազագույն սակագնի առաջարկը ստացվել է Նիդերլանդներից «Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչրս Բի.Վի.» (Fotowatio Renewable Ventures B.V) և Իսպանիայից «ԷֆԷսԷլ Սոլար Էս.Էլ.» (FSL Solar S.L.) համաշխարհային առաջատար ընկերություններից կազմված կոնսորցիումի կողմից: Առաջարկվող սակագնի չափն է 0.0419 ԱՄՆ դոլար՝ առանց ԱԱՀ-ի (մոտ 20 դրամ):

The agreement on construction of “Masrik-1” solar photovoltaic power station has been signed
On July 18, in the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources a support agreement has been signed by the Government of Armenia on “Designing, Financing, Construction, Ownership and Operation of Masrik-1 solar photovoltaic Power Plant” in the village "Mets Masrik" of Gegharkunik Region, Armenia.
The document was signed by RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan and Director of “Fotowatio Renewable Ventures B.V.” Nikola Fasquel.
Minister Grigoryan wished his colleagues a successful project implementation process and expressed hope that in the near future there will be another opportunity to be successful and to be proud of in the renewable energy sector.
The director of the "Fotowatio Renewable Ventures B.V." has thanked the Minister for the support and constructive work. Nicola Fasquel has reaffirmed his readiness to continue the transparent partnership and has expressed confidence that the further stages of the program would also be successful.
It is worth mentioning that the ''Masrik-1'' station is intended to be built with the involvement of private investments in the Greater Masrik village of Gegharkunik region. There are all necessary conditions for the construction of a modern powerful photovoltaic station in the selected area. The capacity of the station will allow to generate 120-150 million kWh of electricity.
To recap, in 2015 a grant agreement was signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development, which started with the launch of an industrial scale solar energy project.
As a result of the competition, the minimum offer has been received from the Netherlands by the Consortium of “Photowatio Renewable Ventures B.V.” and the consortium consisting of Spanish leading companies FSL Solar S.L. (FSL Solar SL). The offered rate is 0.0419 US dollars without VAT (about 20 drams).