Նախարարի պաշտոնակատարին է ներկայացվել շուրջ 300 մլն. դոլար նախնական արժեքով ներդրումային փաթեթ
ՀՀ ԷԵԲՊ նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն ընդունել է «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ընկերության ներկայացուցիչներին, որոնք ներկայացրել են «Շնող» ՀԷԿ-ի նախագծային-նախահաշվային աշխատանքների ընթացքն ու ընկերության ընթացիկ ներդրումային ծրագրերը:
«Շնող» ՀԷԿ-ի նախագծային-նախահաշվային աշխատանքներն իրականացնում են շվեյցարական «POYRY» ընկերության մասնագետներըª ամերիկյան «THE ROBBINS» ընկերության, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից միջազգային մրցույթով ընտրված ILF ավստրիական կազմակերպության տեխնիկական վերահսկողությամբ:
Աշխատանքների առաջին փուլում, որը կավարտվի հոկտեմբերի 31-ին, կորոշվեն ջրատար թունելի երթուղին և ՀԷԿ-ի նախատեսվող դրվածքային հզորությունը:
Հաջորդ փուլերում կուսումնասիրվեն գրունտների ֆիզիկա-մեխանիկական հատկանիշները, կգնահատվի նախագծի բնապահպանական և սոցիալական ազդեցությունը, կբացահայտվեն բնապահպանական ռիսկերը և կկազմվի դրանց փոխհատուցման մանրամասն ճանապարհային քարտեզ:
Այնուհետև նախագիծը կենթարկվի բնապահպանական փորձաքննության, կիրականացվեն հանրային լսումներ շահառու համայնքների և բնապահպանական, հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Կարևորելով նախագիծը Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից` նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ ՀԷԿ-ի կառուցման թույլտվություն կտրվի նախագծի բնապահպանական փորձաքննությունից և շահառու համայնքների հետ համաձայնեցումից հետո միայն:
Շինարարության ընթացքում կստեղծվի ավելի քան 1200 բարձր վարձատրվող աշխատատեղ, ՀԷԿ-ը կապահովի երկրի էլեկտրաէներգիայի ներքին սպառման 7%-ը:
Գարեգին Բաղրամյանին ներկայացվել են նաև էներգետիկայի ոլորտում միջին մասնագիտական կադրերի վերապատրաստման ուսումնական կենտրոնի կառուցման և փոքր ՀԷԿ-երի արդիականացման ներդրումային ծրագրերը:
Նշված ուսումնական կենտրոնը հարյուրավոր մասնագետների հնարավորություն կտա վերապրոֆիլավորվել, համապատասխանել աշխատաշուկայի պահանջներին, իսկ էներգետիկ ձեռնարկությունները կհամալրվեն որակյալ մասնագետներով: Ուսումնական կենտրոնի ստեղծման համար նախատեսվում է շուրջ 6 մլն. դոլար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև փոքր ՀԷԿ-երի արդիականացման ծրագիրը, որը պետք է լինի բնապահպանական ժամանակակից պահանջներին համապատասխան: Ծրագրի նպատակը ջրային ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործումն է, գետերի բնապահպանական վիճակի բարելավումը և շրջակա միջավայրի վրա բնապահպանական ազդեցության նվազեցումը: Հնգամյա ծրագրի նախնական արժեքը գնահատվում է շուրջ 120 մլն. դոլար:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում նորագույն տեխնոլոգիական սարքավորումներով կհագեցվեն և բնապահպանական ժամանակակից չափանիշներին կհամապատասխանեցվեն գործող փոքր 20-25 ՀԷԿ-եր, կբարձրացվի դրանց արդյունավետությունը և կբարելավվի շրջակա միջավայրը:

Разрешение на строительство ГЭС «Шног», будет дано только после экологической экспертизы проекта и согласования с заинтересованными общинами: Гарегин Баграмян
Министру ЭИПР был представлен инвестиционный пакет с предварительной стоимостью порядка 300 млн. долларов США
Министр ЭИПР РА Гарегин Баграмян 20 октября принял у себя представителей компании «Энерго инвест холдинг», которые представили ход  проектно-сметных работ ГЭС Шног и текущие инвестиционные проекты компании.
Проектно-сметные работы ГЭС Шног осуществляются специалистами швейцарской компании POYRY, под техническим контролем американской компании THE ROBBINS, а также австрийской компании ILF, выбранной членом группы Всемирного банка – Международной финансовой корпорацией посредством международного конкурса.
На первом этапе работ, которые завершатся 31 октября, будут определены маршрут водного туннеля и планируемая установленная мощность ГЭС.
На следующих этапах будут исследованы физико-механические свойства грунтов, будет оценено экологическое и социальное воздействие, будут раскрыты экологические риски и будет составлена подробная дорожная карта их возмещения.
Далее проект будет подвержен экологической экспертизе, будут проведены публичные слушания с заинтересованными общинами и природоохранными общественными организациями.
Отмечая важность проекта для обеспечения энергетической безопасности Армении, министр подчеркнул, что разрешение на строительство ГЭС будет дано исключительно при наличии конкретных шагов возмещения экологических рисков и согласования последних с заинтересованными общинами.
Стоимость инвестиционного проекта ГЭС Шног составит 150-180 млн. долларов США. В процессе строительства будут созданы более чем 1200 высокооплачиваемых рабочих мест, ГЭС обеспечит 7% внутреннего потребления страны.
Министру также были представлены инвестиционные проекты по строительству учебного центра по переподготовке профессиональных кадров среднего звена в сфере энергетики и модернизации малых ГЭС.
Целью учебного центра стоимостью в 6 млн. долларов США является переподготовка имеющихся специалистов сферы. Это позволит перепрофилировать сотни специалистов, адаптировать их к потребностям рынка труда, а также пополнить энергетические предприятия квалифицированными специалистами.
Обсуждался также проект по модернизации малых ГЭС в соответствии с современными экологическими требованиями. Целью проекта является более эффективное использование водных ресурсов, улучшение экологического состояния рек и уменьшение экологического влияния. Предварительная стоимость пятилетнего проекта оценивается приблизительно в 120 млн. долларов США.
В результате новейшим технологическим оборудованием будут оснащены и приведены в соответствие с современными экологическими стандартами 20-25 действующих малых ГЭС, будет повышена их эффективность и улучшена окружающая среда.