Ստորագրվեց Երևանի տարածքում նոր ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման համաձայնագիրը
Նոյեմբերի 13-ին ստորագրվեց Երևան քաղաքի տարածքում 250 մեգավատտ հզորությամբ գազային վառելիքով կոմբինացված ցիկլով էլեկտրակայան կառուցելու վերաբերյալ «Փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագիրը» և «Փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագրին» հավելյալ համաձայնագիրը:
Համաձայնագրերը ստորագրեցին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը, Ռենկո ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինին և Արմփաուեր ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Քրիստիան Կուկուռակին։ Ստորագրման արարողությանը ներկա էր նաև ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը։
Ստորագրման արարողությանը հաջորդեց մամուլի ասուլիս:
250 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այս ներդրումային ծրագրում ներգրավված են իտալական Ռենկո, իտալական պետական Սիմեստ ու գերմանական Սիմենս ընկերությունները։ Ջերմաէլեկտրակայանը կկառուցվի 26 ամսվա ընթացքում ու այլ ջերմաէլեկտրակայանների համեմատ էլէներգիայի արժեքը կլինի ամենացածրը՝ 27,4 դրամ 1 կիլովատտ/ժամի համար։ Նոր ՋԷԿ-ի շինարարության մեջ կներգրավվի 1000-1200 մարդ, շահագործման ժամանակ կստեղծվի 230 աշխատատեղ։ Կայանի կառուցումը նախատեսվում է սկսել ֆինանսական ամփոփումից հետո:

13 ноября было подписано «Измененное и пересмотренное рамочное соглашение» о строительстве работающей на газовом топливе электростанции комбинированного цикла мощностью 250 мегаватт, и дополнительное соглашение к ««Измененному и пересмотренному рамочному соглашению».
Соглашения подписали исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян, генеральный исполнительный директор компании Ренко Джованни Рубини и генеральный исполнительный директор компании Армпауэр Кристиан Кукураки. На церемонии подписания присутствовал также исполняющий обязанности вице-премьера РА Тигран Авинян.
После церемонии подписания состоялась пресс-конференция.
В процессе реализации этого инвестиционного проекта стоимостью 250 миллионов долларов США вовлечены итальянская компания Ренко, итальянская государственная компания Симест и германская Сименс. Теплоэлектростанция будет построена в течение 26 месяцев и в отличие от других теплоэлектростанций стоимость электроэнергии составит 27,4 драма за 1 киловатт/час. К строительству новой ТЭЦ будут привлечены 1000-1200 человек, в период эксплуатации будут созданы 230 рабочих мест. Строительство станции планируется начать после подведения финансовых итогов.