Նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը և ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյը այցելել են ՀԱԷԿ
Այսօր՝ ապրիլի 30-ին, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը և Ատոմային էներգիայի  միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյը այցելել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայան (ՀԱԷԿ):
Նրանք տեղում ծանոթացել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող արդիականացման աշխատանքներին և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի ներդրման ընթացքին, ապա շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասում, եղել կենտրոնական ղեկավարման վահանակում:
Այնուհետև տեղի է ունեցել հանդիպում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ:
Յուկիյա Ամանոյը կարևորել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ  իր ղեկավարած գործակալությունը պատրաստակամ  է շարունակելու աջակցել Հայաստանին՝ միջուկային էներգետիկայի անվտանգության բարձրացման ոլորտում:
Հակոբ Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԷՄԳ-ին՝ տարիների ընթացքում ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերված աջակցության համար:

Сегодня, 30 апреля заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Акоб Варданян и генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано посетили Армянскую атомную электростанцию.
Они на месте ознакомились с работами по модернизации 2-го энергоблока ААЭС и ходом внедрения программ, направленных на повышение уровня безопасности, затем совершили экскурсию по турбинному цеху ААЭС, побывали в центральной панели управления.
Затем состоялась встреча с руководящим составом ААЭС.
Юкия Амано отметил важность сотрудничества с Арменией, добавив, что руководимое им агентство готово продолжать содействовать Армении в сфере повышения безопасности атомной энергетики.
Акоп Варданян поблагодарил МАГАТЭ за содействие, оказываемое Армянской АЭС в области мирного использования атомной энергии.