ՀԱԷԿ-ը պլանային նորոգման կկանգնի սեպտեմբերին
Հուլիսի 4-ին  ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն այցելել է  Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայան, որտեղ  տեղի է ունեցել բաժնետերերի տարեկան հաշվետու ժողովը: Ժողովի ընթացքում  ներկայացվել է  2013 թվականին կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը, ինչպես նաև, 2014 թվականի սեպտեմբերին նախատեսված վերալիցքավորման, տարեկան պլանային վերանորոգման, ինչպես նաև անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով միջոցառումների ներդրման համար իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
ՀԱԷԿ-ում կատարած շրջայցից հետո, լրագրողներին տված հարցազրույցի ժամանակ, նախարար Երվանդ Զախարյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կստորագրվի պայմանագիր, որի համաձայն Ռուսաստանը հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետը երկարացնելու աշխատանքների համար կտրամադրի 300 մլն դոլար վարկ: Նրա խոսքով` Ռուսաստանի հետ բանակցությունները մոտենում են ավարտին: «Խոսքը գնում է ցածր տոկոսադրույքով և երկարաժամկետ վարկավորման մասին»,-  ասել է նախարարը:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԷԿ-ի սեպտեմբերին սպասվող հերթական պլանային նորոգման աշխատանքներին, ապա այդ ընթացքում կայանի աշխատանքը կդադարեցվի 45 օրով:
-Պետք է փորձենք հնարավորինս կրճատել այդ ժամկետները, քանի որ կայանի ժամանակավոր կանգնեցումը լուրջ  հետևանքներ է ունենում: Իհարկե, դա չպետք է լինի անվտանգության հաշվին,- ասել է  նախարարը: Նա վստահեցրել է նաև, որ ՀԱԷԿ-ի պլանային վերանորոգումն ազդեցություն չի ունենա արդեն իսկ բարձրացված սակագների վրա, քանի որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը,  սակագները բարձրացնելիս արդեն իսկ  հաշվարկել էր նաև այդ աշխատանքները: Երվանդ Զախարյանը հիշեցրել է, որ նախորդ տարի չնախատեսված կանգառների հետևանքով մոտավորապես 320 մլն կՎտ/ժամ էլեկտրաէներգիա քիչ էր արտադրվել ՀԱԷԿ-ում, ինչի հետևանքով ՀԷՑ-ն ավելի թանկ էլեկտրաէներգիա էր գնել  «Հրազդան ՋԷԿ»-ից և Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկից:
Երվանդ Զախարյանի խոսքով՝ ՀԱԷԿ-ն այսօր ունի կուտակված ֆինանսական պարտավորություններ: «Դրանց ծավալը շուրջ 9-9,5 մլրդ դրամ է: Ֆինանսական պարտավորություններն առաջացել են փոխառությունների ու վարկային միջոցների կառավարման արդյունքում: Մենք պետք է կարողանանք հետագա տարիներին ավելի արդյունավետ կառավարում իրականացնել»,- ասել է նախարարը:
Երվանդ Զախարյանն անդրադարձել է նաև նոր ատոմակայանի կառուցմանը, տեղեկացնելով, որ նոր բլոկի արժեքը կկազմի մոտ 4,5 մլրդ դոլար:
«Դրա մի մասը Ռուսաստանի կառավարությունը կտրամադրի ապրանքների, սարքավորումների տեսքով, իսկ մյուս մասը մենք կլրացնենք այլ երկրներ հետ բանակցություների արդյունքում ձեռք բերված ֆինանսական օժանդակությունների միջոցով»,-ասել է Զախարյանը:

ААЭС встанет на плановый ремонт в сентябре
4 июля Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян посетил Армянскую атомную станцию, где состоялось годовое отчетное собрание акционеров. В ходе собрания был представлен отчет о работе, проделанной в 2013 году, а также ход работ, предусматриваемых в сентябре 2014 года для работ по перезагрузке, ежегодному плановому ремонту, а также работ, осуществляемых для реализации мероприятий в целях повышения уровня безопасности.
После обхода ААЭС в интервью журналистам Министр Ерванд Захарян отметил, что между Арменией и Россией будет подписан договор, согласно которому Россия предоставит кредит на 300 млн. долларов для работ по продлению срока эксплуатации Армянской атомной электростанции. По его словам, переговоры с Россией близятся к завершению. “Речь идет о кредитовании по низкой процентной ставке и долгосрочном кредитовании”, - сказал Министр.
Что касается ожидаемого проведения в сентябре очередных работ по плановому ремонту ААЭС, то в ходе этих работ работа станции будет прекращена на 45 дней.
- Мы должны попытаться по возможности сократить эти сроки, так как временная остановка станции имеет серьезные последствия. Конечно, это не должно быть за счет безопасности, - сказал Министр.
Он заверил также, что плановый ремонт ААЭС не повлияет на уже повышенные тарифы, так как Комиссия по регулированию общественных услуг при повышении тарифов уже просчитала также эти работы. Ерванд Захарян напомнил, что вследствие непредвиденных остановок в предыдущем году на ААЭС произведено электроэнергии приблизительно на 320 млн. кВт/ч меньше, в результате чего ЭСА приобрели более дорогую электроэнергию на Разданской ТЭЦ и 5-м энергоблоке Раздана.
По словам Ерванда Захаряна, ААЭС сегодня имеет накопленные финансовые обязательства. “Их объем около 9-9,5 млрд. драмов. Финансовые обязательства возникли в результате управления займами и кредитными средствами. Мы должны в последующие годы суметь осуществить более эффективное управление”, - сказал Министр.
Ерванд Захарян также обратился к вопросу строительства новой атомной станции, сообщив, что стоимость нового блока составит приблизительно 4,5 млрд. долларов.
- Часть Правительство России предоставит в виде товаров, оборудования, а другую часть мы дополним посредством финансового содействия, приобретенного в результате переговоров с другими странами, - сказал Захарян. Он отметил, что строительство нового энергоблока ААЭС предусматривается начать в 2018-2019 годы.