Երևանում սկսվել է “Էներգետիկայի շաբաթ 2014”
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հուլիսի 2-ին մասնակցել է “Էներգետիկայի շաբաթ 2014” միջոցառման բացմանը: Նախարարը շրջել է միջոցառման շրջանակներում կազմակերպված ցուցահանդեսի տաղավարներում, ծանոթացել է էներգետիկ ոլորտի՝ մասնավորապես էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ներկայացված հայաստանյան շուկայի առաջարկներին:
Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը միջոցառման բացմանը նշել է, որ “Էներգետիկայի շաբաթ 2014”– ի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումներն ու քննարկումներն ուղղված են Հայաստանում էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումներին, ներառյալ՝ օրենսդրական բարեփոխումները, ֆինանսավորման հնարավորությունները, տեխնոլոգիական նորույթներն ու ապագայի ծրագրերը:
Նրա խոսքով՝ “Էներգետիկայի շաբաթ 2014”-ի նպատակն է էապես բարելավել և զարգացնել էներգետիկ դաշտը Հայաստանում, քննարկել առկա ձեռքբերումները, ներդրումային հնարավորությունները, բացահայտել ոլորտի զարգացման խոչընդոտները և նախանշել դրանց հաղթահարման ուղիները:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը ողջունել է “Էներգետիկայի շաբաթ 2014”-ի նախաձեռնողներին ու մասնակիցներին և նշել, որ նման միջոցառումները շատ կարևոր են ոլորտի զարգացման ու առաջընթացի համար:

В ЕРЕВАНЕ НАЧАЛАСЬ “НЕДЕЛЯ ЭНЕРГЕТИКИ- 2014”
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян 2 июля принял участие в открытии мероприятия “Неделя энергетики - 2014”. Министр обошел павильоны выставки, организованной в рамках мероприятия, ознакомился с предложениями армянского рынка в области энергетики, представленными, в частности, в сфере энергосбережения и восстанавливаемой энергетики.
Директор Армянского фонда восстанавливаемой энергетики и энергосбережения Тамара Бабаян на открытии мероприятия отметила, что мероприятия и обсуждения, проводимые в рамках “Недели энергетики - 2914” относятся к последним процессам развития в Армении в сфере энергосбережения и восстанавливаемой энергетике, включая законодательные реформы, финансовые возможности, технологические новшества и будущие программы.
По его словам, целью “Недели энергетики - 2914” является существенное улучшение и развитие энергетического поля Армении, обсуждение имеющихся достижений, инвестиционных возможностей, выявление препятствий в развитии сферы и предопределение путей их преодоления.
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян приветствовал инициаторов и участников “Недели энергетики - 2914” и отметил, что подобные мероприятия очень важны для развития и прогресса сферы.
- Восстанавливаемая энергетика была и остается приоритетной для нашей энергосистемы. Следовательно, мы должны понимать и в результате таких встреч и обсуждений уяснять, что мешает дальнейшему развитию сферы? - сказал Ерванд Захарян.