Շնորհանդես միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների մասնակցությամբ
Մայիսի 30-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի ունեցավ «ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգից բխող զարգացման ուղղությունները» խորագրով շնորհանդեսը: Շնորհանդեսին հրավիրված էին ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար-դեսպանը և գործառնական բաժնի ղեկավարը, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրենը, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների եւ ֆինանասական կառույցների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ:
Հայաստանում գործունեություն ծավալող միջազգային կազմակերպությունների ու ֆինանսական կառույցների հետ հանդիպման գլխավոր նպատակն էր էներգետիկ ոլորտի գործընկերներին   ներկայացնել 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ի հաստատված Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգն ու դրանից բխող զարգացման ուղղությունները, և, որ ամենակարևորն է, միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին ,,առաջին ձեռքից,, տրամադրել տեղեկատվություն համակարգում իրականացվող և իրականացվելիք ռազմավարական ծրագրերի մասին:
ՀՀ նոր կառավարության ծրագրում, որը հավանության է արժանացել Ազգային ժողովի կողմից, արտացոլված են նաև էներգետիկ ոլորտի բոլոր  առաջնահերթ միջոցառումներն ու ծրագրերը: Դրանցից մի քանիսը արդեն իսկ  իրականացվում են միջազգային ֆինանասական կառույցների աջակցությամբ՝ փափուկ վարկերով ու դրամաշնորհներով:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը  ողջունեց հանդիպման մասնակիցներին և նշեց.
- Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ու հուսալիության ամրապնդմանն ու բարձրացմանն ուղղված՝ վերջին տարիներին էներգահամակարգում ստեղծվել են նոր հզորություններ, իրականացվել են բարձր լարման ենթակայանների տեխնիկական վերազինման, օդային գծերի վերակառուցման մեծաթիվ աշխատանքներ: Ներկայումս շարունակվում են միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից տրամադրված վարկային միջոցներով կարևորագույն ենթակառուցվածքային ծրագրերը,-ասաց նախարարը:
Երվանդ Զախարյանը նշեց նաև, որ Կառավարության նոր ծրագրում ներառված են էներգետիկ ոլորտի ռազմավարական կարևոր նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցումը, Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ  էլեկտրահաղորդման գծերի և հաստատուն հոսանքի ներդիրով ենթակայանի կառուցումը: Այսօր Ռուսաստանի Դաշնության հետ քննարկվում է  Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակով վարկի տրամադրման հարցը. բանակցություններն ավարտական փուլում են:
Էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում նախարար Երվանդ Զախարյանը կարևորեց նաև միջազգային կազմակերպությունների դերն ու համագործակցելու պատրաստակամությունը.
-Դահլիճում ներկա միջազգային շատ կազմակերպությունների հետ նախորդող 20 տարիների ընթացքում էներգետիկայի բնագավառում մեծ հաջողությամբ իրականացվել են բազմաթիվ արդյունավետ ծրագրեր: Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության անունից վերահաստատում եմ  մեր պատրաստակամությունը՝  շարունակելու Ձեզ հետ սերտ համագործակցությունը և վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը կտան ցանկալի արդյունք,-ասաց Երվանդ Զախարյանը:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը մանրամասն ներկայացրեց  էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգից բխող զարգացման ուղղությունները, որից հետո մասնակիցները հնարավորություն ունեցան Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի ղեկավարներին ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը:

Презентация с участием международных финансовых организаций
30 мая в Министерстве энергетики и природных ресурсов состоялась презентация под названием “Направления развития, следующего из концепции обеспечения энергетической безопасности РА”. На презентацию были приглашены руководитель-посол и руководитель операционного отдела делегации Европейского союза в РА, директор армянской миссии Агентства международного развития США, а также руководители и представители различных международных организаций и финансовых структур.
Главной целью встречи с международными организациями и финансовыми структурами, ведущими деятельность в Армении, явилось представление партнерам по энергетической сфере утвержденной 23 октября 2013 года Концепции обеспечения энергетической безопасности Республики Армения и следующих из нее направлений развития и, что самое важное, предоставление международным структурам информации “из первых рук” о реализуемых в системе и подлежащих реализации в будущем стратегических программах.
В программе нового Правительства РА, утвержденной Национальным Собранием, отражены также все первостепенные мероприятия и программы в сфере энергетики. Некоторые из них уже реализуются при содействии международных финансовых структур посредством мягких кредитов и грантов.
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян приветствовал участников встречи и отметил:
- В последние годы для укрепления и повышения энергетической безопасности и надежности Республики Армения в энергосистеме созданы новые мощности, осуществлено перевооружение подстанций высокого напряжения, многочисленные работы по реконструкции воздушных линий. В настоящее время продолжаются важнейшие инфраструктурные программы на кредитные средства, предоставляемые международными финансовыми структурами, - сказал Министр.
Ерванд Захарян отметил также, что в новой программе Правительства представлены важные стратегические инициативы в энергетической сфере, в том числе, строительство в Армении нового ядерного энергоблока, строительство линий электропередач Армения-Иран, Армения-Грузия 400 кВ и подстанции постоянного тока. Сегодня с Российской Федерацией обсуждается вопрос о предоставлении кредита в целях продления срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС, переговоры находятся на завершающем этапе.
В деле развития энергетической сферы Министр Ерванд Захарян придал важность также роли международных организаций и их готовности к сотрудничеству.
- С присутствующими в зале многими международными организациями за предыдущие 20 лет с большим успехом реализованы многочисленные эффективные программы в области энергетики. От имени министерства энергетики и природных ресурсов Республики Армения вновь подтверждаю нашу готовность продолжать с вами тесное сотрудничество. и уверен, что наши совместные усилия дадут желаемые результаты, - сказал Ерванд Захарян.
Заместитель Министра энергетики и природных ресурсов РА Арег Галстян подробно представил направления развития, следующие из концепции обеспечения энергетической безопасности, после чего участники имели возможность направить руководителям энергетической сферы Армении интересующие их вопросы.