Շնորհանդես միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների մասնակցությամբ
Մայիսի 30-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի ունեցավ «ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգից բխող զարգացման ուղղությունները» խորագրով շնորհանդեսը: Շնորհանդեսին հրավիրված էին ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար-դեսպանը և գործառնական բաժնի ղեկավարը, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրենը, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների եւ ֆինանասական կառույցների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ:
Հայաստանում գործունեություն ծավալող միջազգային կազմակերպությունների ու ֆինանսական կառույցների հետ հանդիպման գլխավոր նպատակն էր էներգետիկ ոլորտի գործընկերներին   ներկայացնել 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ի հաստատված Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգն ու դրանից բխող զարգացման ուղղությունները, և, որ ամենակարևորն է, միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին ,,առաջին ձեռքից,, տրամադրել տեղեկատվություն համակարգում իրականացվող և իրականացվելիք ռազմավարական ծրագրերի մասին:
ՀՀ նոր կառավարության ծրագրում, որը հավանության է արժանացել Ազգային ժողովի կողմից, արտացոլված են նաև էներգետիկ ոլորտի բոլոր  առաջնահերթ միջոցառումներն ու ծրագրերը: Դրանցից մի քանիսը արդեն իսկ  իրականացվում են միջազգային ֆինանասական կառույցների աջակցությամբ՝ փափուկ վարկերով ու դրամաշնորհներով:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը  ողջունեց հանդիպման մասնակիցներին և նշեց.
- Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ու հուսալիության ամրապնդմանն ու բարձրացմանն ուղղված՝ վերջին տարիներին էներգահամակարգում ստեղծվել են նոր հզորություններ, իրականացվել են բարձր լարման ենթակայանների տեխնիկական վերազինման, օդային գծերի վերակառուցման մեծաթիվ աշխատանքներ: Ներկայումս շարունակվում են միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից տրամադրված վարկային միջոցներով կարևորագույն ենթակառուցվածքային ծրագրերը,-ասաց նախարարը:
Երվանդ Զախարյանը նշեց նաև, որ Կառավարության նոր ծրագրում ներառված են էներգետիկ ոլորտի ռազմավարական կարևոր նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցումը, Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ  էլեկտրահաղորդման գծերի և հաստատուն հոսանքի ներդիրով ենթակայանի կառուցումը: Այսօր Ռուսաստանի Դաշնության հետ քննարկվում է  Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակով վարկի տրամադրման հարցը. բանակցություններն ավարտական փուլում են:
Էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում նախարար Երվանդ Զախարյանը կարևորեց նաև միջազգային կազմակերպությունների դերն ու համագործակցելու պատրաստակամությունը.
-Դահլիճում ներկա միջազգային շատ կազմակերպությունների հետ նախորդող 20 տարիների ընթացքում էներգետիկայի բնագավառում մեծ հաջողությամբ իրականացվել են բազմաթիվ արդյունավետ ծրագրեր: Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության անունից վերահաստատում եմ  մեր պատրաստակամությունը՝  շարունակելու Ձեզ հետ սերտ համագործակցությունը և վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը կտան ցանկալի արդյունք,-ասաց Երվանդ Զախարյանը:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը մանրամասն ներկայացրեց  էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգից բխող զարգացման ուղղությունները, որից հետո մասնակիցները հնարավորություն ունեցան Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի ղեկավարներին ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը:

Presentation with Participation of International Financial Organizations
On May 30, in the Ministry of Energy and Natural Resources was held a Presentation about the development directions deriving from the Energy Security Concept of RA.
The Presentation was attended by the head of the delegation of the European Union-Ambassador in RA, and the head of the operational department, the Armenian Mission director of U.S. Agency for International Development, as well as managers and representatives of various international organizations and financial institutions.
The main aim of the meeting with the international organizations and the financial institutions operating in Armenia was to present to partners of the energy sector the Energy Security Concept of RA, approved on October 23, 2013, and the arising development directions from it, and most importantly, to provide the international financial organizations information and coordinate on the implementation of strategic plans of the system.
The energy sector's prioritized activities and plans are also reflected in the new Government program, which was approved by the National Assembly. Some of them are already being implemented with the support of international financial institutions soft loans and grants.
The Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan welcomed the participants and said:
- During the past years it were created new energy capacities, realized many technical re-equipment works of the high-voltage substations and air lines reconstruction works, directed to strengthening and raising of Armenia's energy security and reliability.
Many of major infrastructure projects currently underway due to the credit means of international financial institutions, said the Minister.
Today, Armenia is discussing with Russia the NPP unit operation extension loan issue: the negotiations are in the final stage.
The Minister stressed the importance of the role of the international organizations and their willingness to cooperate for the development of the energy sector:
-During the past 20 years, there were implemented many successful projects in energy sector with the participation of many international organizations attended.
On behalf of the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia, I reaffirm our willingness to continue close cooperation with you and I am confident, that our joint efforts will give the desired result, said Yervand Zakharyan.
The Deputy Minister of Energy and Natural Resources Areg Galstyan detailed the development directions araising from of the Energy Security Concept after which participants had the opportunity to ask questions to the leaders of Armenia's energy sector.