Հուլիսի 20-ը Հանքագործի և մետալուրգի օրն է:
Հուլիսի 20-ը հանրապետության արդյունաբերության, տնտեսության զարգացման մեջ մեծ ավանդ և ներդրումներ ունեցող աշխատողների մասնագիտական տոնն է:
Օրը տոնական է բոլոր նրանց համար, ովքեր զբաղվում են օգտակար հանածոների արդյունահանմամբ, ում աշխատանքը կապված է բնական հարստությունների համար բնության հետ պայքարի դժվարին գործի հետ: Հանքարդյունաբերությունն էական նշանակություն ունի Հայաստանի զարգացող տնտեսության համար: Դրա վառ ապացույցն այն է, որ այս ոլորտում տարեցտարի ավելանում են աշխատատեղերը, արտադրական հզորություններն ու ներդրումները:
Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը շնորհավորում է հանրապետության հանքագործներին և մետալուրգներին` մասնագիտական տոնի կապակցությամբ: Մաղթում ենք առողջություն, մասնագիտական նոր հաջողություններ` ի նպաստ Հայաստանի տնտեսության համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը:

20 июля – День Горняка и Металлурга
20 июля – профессиональный праздник работников, вносящих значительный вклад в развитие промышленности, экономики республики.
Этот день является праздничным для тех, кто занимается добычей полезных ископаемых, чья работа связана с трудным делом борьбы с природой за ее богатства. Горная промышленность имеет существенное значение для развивающейся экономики Армении. Ярким доказательством этого является то, что в этой сфере из года в год увеличиваются число работников, производственные мощности и инвестиции.
Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Армения поздравляет горняков и металлургов республики в связи с профессиональным праздником. Желаем Вам здоровья, новых успехов в профессии на благо развития горнопромышленной сферы, имеющей важнейшее значение для экономики Армении.