Ստորագրվեցին նոր գազային էլեկտրակայանի կառուցման և շահագործման վերաբերյալ համաձայնագրի հիմնադրույթները
Օգոստոսի 22-ին, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում ՀՀ կառավարության (ի դեմս ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության) և «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի միջև ստորագրվեցին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում 540 ՄՎտ հզորության գազային էլեկտրակայանի (2x270ՄՎտ) կառուցման և շահագործման վերաբերյալ համաձայնագրի հիմնադրույթները:
Նախագծի իրականացման նպատակով «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ» ՍՊԸ –ն կներդնի շուրջ 600 մլն ԱՄՆ դոլար: Կայանում տեղադրվելու են «Ջեներալ Էլեկտրիկ» ընկերության արտադրության գազատուրբիններ:
gazelek_small11
ՀՀ կառավարությունը կաջակցի մի շարք հարցերում, ինչպիսիք են՝ գազի երաշխավորված ծավալների մատակարարումը, անհրաժեշտ թույլտվությունների տրամադրումը, էլեկտրակայանի և հարակից ենթակառուցվածքների կառուցման նպատակով համապատասխան հողատարածքների հատկացման հարցում աջակցություն, գործող օրենսդրության շրջանակներում՝ իր ներդրումների երաշխավորված պաշտպանվածությունը, հարկազատումը և կոմունալ միացումները, այդ թվում բարձրավոլտ էլեկտրական գծերից դրանց թողունակության շրջանակներում օգտվելու և էլեկտրաէներգիայի արտահանման ոչ խտրական իրավունքների տրամադրումը:
gazelek_small22
Գազային էլեկտրակայանի կառուցումը կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության բարձրացմանը և կենսունակության ապահովմանը,  արտադրական հզորությունների զարգացմանը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների աճին:

On August 22, in the Ministry of Energy and Natural Resources, the fundamentals on Agreement for the implementation of the construction and operation project of the 540 MW(2x270 MW) Gaseous Power Plant in the Republic of Armenia were signed between the Republic of Armenia (in the person of the Ministry of Energy and Natural Resources) and the ,, Anaklia I E P Holding’' Ltd company.
For the implementation of the project, the ,, Anaklia I E P Holding’' Ltd company will invest about 600 million U.S. dollars.
The gas turbines of the "General Electric" company production will be installed in the plant.
The government of Armenia will support a variety of issues, such as guaranteed volumes of gas supply, the provision of necessary permits, support for the construction of the power plant and associated infrastructures in accordance with the allocation of land, the legislation support, guaranteed investment protection of the company in the frame of the legislation, exemptions and utility connections, including high-voltage electric lines within their bandwidth and non-discriminatory access to the electricity export rights.
The construction of the Gaseous Power Plant in the Republic of Armenia will contribute to the energy security and viability of the country, development of production capacity, as well as, electricity export volumes.