Վերանայվում են էլեկտրաէներգիայի կորուստների պատճառները
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝  նվիրված էլեկտրաէներգիայի հաշվառման համակարգի բարելավման հարցերին,  կորուստների առաջացման պատճառներին ու դրանց նվազեցման հնարավորություններին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են էներգահամակարգի բոլոր օղակները՝ արտադրող  կայանների, «Գազպրոմ Արմենիա»,  «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունների, ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչները, «Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի» և  ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորորղ հանձնաժողովի անդամները:
Նախարարության աշխատանքային խմբի կողմից վերոնշյալ խնդիրների շուրջ արդեն իսկ կատարվել են ուսումնասիրություններ և նախանշվել որոշ քայլեր՝ էներգահաշվեկշիռները առավել իրատեսական դարձնելու, ներդրումների արդյունավետության, սպառողներին մատակարարվող ծառայությունների որակի բարձրացման, էլեկտրաէներգիայի հաշվառման համակարգի արդիականացման և կորուստների նվազեցման միջոցով էներգահամակարգի ընկերությունների ֆինանսական վիճակի կայունացման համար:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը ողջունել է խորհրդակցության մասնակիցներին ու նշել, որ քննարկումների արդյունքում պետք է հաստատվի շահագրգիռ բոլոր կողմերի համար հասկանալի և ընդունելի ծրագիր՝ էլեկտրաէներգիայի հաշվառման համակարգի բարելավման,  կորուստների առաջացման պատճառների ու դրանց նվազեցման համար:
Մինչ քննարկմանն անցնելը, նախարար Երվանդ Զախարյանը անդրադարձել է   էներգահամակարգի այսօրվա ֆինանսատնտեսական վիճակին՝ գնահատելով այն մեղմ ասած ոչ բարվոք:
-Համակարգում կուտակված են մեծ ապարտքեր: Համակարգի միայն պետական ձեռնարկությունների ընդհանուր առևտրային վարկերի չափը հասնում են 13 մլրդ դրամի, իսկ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության վարկային պորտֆելը՝ մոտ 224մլն. դոլար է: Այդ վարկերի սպասարկումը սակագներում նախատեսված չէ, ինչն այսօր լրացուցիչ բեռ է  համակարգի համար: Դրանից բացի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունն էլեկտրաէներգիա արտադրող պետական ընկերությունների հանդեպ կուտակել է մոտ 15 մլրդ դրամի պարտք -, ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարը նշել է, որ էներգահամակարգի համար լուրջ խնդիր է կորուստների և ընդհանրապես հաշվառման համակարգի բարելավման հարցը: Այդ հարցն, ի դեպ, հանրային հնչեղություն ունեցող ու հանրությանն ամենաշատը հուզող հարցերից մեկն է:
-2009 թվականից մինչ այսօր էներգահամակարգում կորուստների չափը չի իջել ոչ մի տոկոսով, այնինչ, ուսումնասիրությունների համաձայն, կորուստների 1 % իջեցումը երկու տարվա կտրվածքով կարող է ապահովել 5,1 մլրդ դրամ եկամուտ,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ հետխորհրդային որոշ երկրների էներգահամակարգերում կորուստները    9-10  տոկոսի սահմաններում են: Իսկ Հայաստանի էլեկտրական ցանցերում  2013 թվականի ընթացքում կորուստները կազմել են 13,39 % /այդ թվում՝ առևտրային կորուստները 2,27%/, այնինչ կարգավորող հանձնաժողովի հաստատած թույլատրելի սահմանը 11,2 տոկոս է: Նույն ժամանակահատվածում Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերում էլեկտրաէներգիայի կորուստները կազմել են 2,03%:
-Վիճակն անհանգստացնող է ընդհանուր էներգահամակարգում: Այսպես աշխատել այլևս հնարավոր չէ, բոլորս պետք է վերանայենք մեր մոտեցումները և անենք ամեն ինչ՝ իրավիճակը շտկելու համար,- ասել է նախարարը:
Նա նշել է նաև, որ քննարկումների արդյունքում կմշակվի փաստաթուղթ, որտեղ կներառվեն բոլոր կողմերի առաջարկները:
«Մշակված փաստաթուղթը պետք լինի բոլորիս սեղանին և դառնա մեր աշխատնքային ծրագիրը՝ առաջիկա տարիների համար»-, ասել է Երվանդ Զախարյանը:

В министерстве энергетики и природных ресурсов РА состоялось совещание, посвященное вопросам улучшения системы учета электроэнергии, возникновения потерь и возможности их снижения. В совещании участвовали представители всех звеньев энергосистемы-производящих станций, ЗАО “Газпром Армения”, ЗАО “Электрические сети Армении”, ЗАО “Научно-исследовательский институт энергетики”, Комиссии по регулированию общественных услуг РА.
Рабочая группа министерства уже провела изучения и наметила некоторые шаги для стабилизации финансовой ситуации компании энергетической системы посредством повышения эффектиности инвестиций, качества предоставляемых потребителям услуг, модернизации системы учета электроэенергии и сокращения уровня потерь.
Министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян приветсвовал участников совещания и отметил, что в результате обсуждении должна быть утверждена понятная и приемлемая для всех заинрересованных сторон программа для улучшения системы учета электроэнергии, причин возникновения потерь и их сокращения.
Министр обратился также к финансово-экономической ситуации в энергетической ситеме, оценив ее, мягко говоря, как неблагоприятную.
“В системе накоплены большие долги. Только размер коммерческих кредитов государственных предприятий достигает 13 млрд. драмов, а кредитный портфель ЗАО “Электрические сети Армении” состовляет порядка 224 млн. Драмов. Обслуживание этих кредитов не предусмотрено в тарифах, что сегодня стало допалнительной нагрузкой для системы. Кроме того, ЗАО “Электрические сети Армении” накопило перед государственными компаниями, вырабатывающими электрическую энергию, задолженность в размере порядка 15 млрд. драмов”, -сказал Ерванд Захарян.
Министр отметил, что серьезной проблемой в энергосистеме осается вопрос потерь и в целом улучшения системы учета. Это один из резонансных и волнующих общественность вопросов.
“С 2009 года по сей день размер потерь в энергосистеме не снизился ни на процент, в то время как согласно изучениям, снижение потерь на 1% может обеспечить в разрезе двух лет доход в 5,1 млрд. драмов”,- заявил министр.
По его словам в энергосистеме некоторых постсоветских странах потери находятся в пределах 9-10%. А в “Электрических сетях Армении” в течение 2013 года потери составили 13, 39%, при этом установленный Комиссией по регулированию общественных услуг допустимый придел-11, 2%”. В этот же период потери в “Высоковольтных электрических сетях” составили 2,03%.
“Обеспокойенность вызывает ситуация во всей энергосистеме. Продолжать так работаь больше нельзя, мы все должны пересмотреть наши подходы и сделать все, чтобы исправить ситуацию”,-сказал министр.
Он также отметил , что в результате обсуждений будет разработан документ, включающий предложения всех сторон.
“Разработанный документ должен стать для нас рабочей программой на ближайшие годы”, -сказал Ерванд Захарян.