Քննարկվել են Իրան-Հայաստան տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի ավարտին՝ դեկտեմբերի 16-ին, Թեհրանում, ստորագրվել են մի շարք կարևոր փաստաթղթեր, որոնք կնպաստեն հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության ակտիվացմանը: Երկու օր շարունակ աշխատանքային հինգ խմբերը քննարկել են տնտեսական ոլորտի երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնք ի մի են բերվել «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ համատեղ նիստի փոխըմբռնման հուշագրում»:
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հանձնաժողովի 12-րդ նիստի աշխատանքները գնահատել է բավական արդյունավետ:
-Ստորագրվել են երկու կարևոր փաստաթղթեր՝ «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ համատեղ նիստի փոխըմբռնման հուշագիրը», ինչպես նաև, «Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցման հուշագիրը»: Բոլոր այդ փաստաթղթերը կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի և Իրանի տնտեսության համար,- նիստի ավարտին, արդյունքներն ամփոփելիս ասել է Երվանդ Զախարյանը։
-Հուշագրում ներառված են տնտեսության բոլոր ճյուղերը՝ էներգետիկա, առևտուր, բանկային ոլորտ, բնապահպանություն, առողջապահություն, կրթություն, մշակույթ և այլն։
Հայ-իրանական էներգետիկ ծրագրերից նախարարն առանձնացրել է 3-րդ բարձրավոլտ գծի շինարարության ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման գծի թողունակությունը 350 ՄՎտ-ից հասցնել միչև 1200 ՄՎտ-ի:
-Իրանական կողմի հետ պայմանավորվեցինք  շինարարությունը սկսել 2015 թվականի մարտին և ավարտել այն 18 ամսվա ընթացքում: Այդ գծի շինարարությունը հնարավորություն կտա Հայաստանից Իրան էլեկտրաէներգիայի առաքումը ներկայիս 1մլրդ 200մլն կվտ/ժ-ից հասցնել մինչև 7 մլրդ. կվտ/ժ,- ասել է Երվանդ Զախարյանը:
-Հաջորդ  ստորագրված փաստաթուղթը վերաբերում է Մեղրի ՀԷԿ-ի շինարարությանը։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն շինարարության նախապատրաստական աշխատանքները պետք է ավարտվեն 2015 թվականի  հոկտեմբերին,  որից հետո արդեն կսկսվի Մեղրի ՀԷԿ-ի շինարարությունը, որը կտևի 5 տարի։
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստում Հայաստանի կառավարության յոթ փոխնախարարներն ու պատվիրակության մյուս անդամները իրանցի գործընկերների հետ  քննարկել և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել տարբեր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու շուրջ:
Քննարկվել է նաև Արաքս գետի աղտոտվածության խնդիրը, կողմերը պայմանավորվել են հետևողական աշխատանքի շնորհիվ հնարավորինս բացառել այդ դեպքերը։
Մասնավորապես  երկու երկրների առևտրային պալատները համաձայնել են մեկ տարվա ընթացքում կազմակերպել տնտեսական, առևտրային և ներդրումային համաժողովներ Թեհրանում և Երևանում: Կողմերը համաձայնել են <<Իրան-Հայաստան բարեկամության օրեր>> նշելու նպատակով համապատասխան պայմաններ ստեղծել գեղանկարչական ցուցահանդեսների, երգի, թատերական ներկայացումների, ինչպես նաև երկու երկրների անհատ կատարողների ծրագրերը ներկայացնելու  համար: Դրանից բացի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկների տարածքում ընդհանուր մշակութային արժեքների վերաբերյալ ֆիլմեր նկարահանելու ուղղությամբ:Իրանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի քաղաքացիներին 2015-2016 ուսումնական տարվա համար տրամադրել 3 կրթաթոշակային տեղ:
Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի շրջանակներում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հանդիպումներ է ունեցել  Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչյանի և Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեի հետ: Նախարարները քննարկել են հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցության հարցերն ու առաջիկա անելիքները:

On December 16, in Tehran, by the end of the 12th session of the Armenian - Iranian Intergovernmental Committee, have been signed a series of important documents which will promote the Iranian- Armenian economic cooperation.
During the two consecutive days, the five working groups have discussed the issues of mutual interest of the economic sphere, which have been summed up in the "Memorandum of Understanding of the 12th Session of the Armenian-Iranian Intergovernmental Committee".
The co-chairman of the Armenian - Iranian Intergovernmental Committee, Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has estimated the 12th Session’s works quite effective.
-Two important documents have been signed: "The Memorandum of Understanding of the 12th Session of Armenian-Iranian Intergovernmental Committee", as well as, "The Memorandum of Meghri HPP Construction".
-All these documents are of great importance for the economies of Armenia and Iran, said Yervand Zakharyan summing up the results at the end of the session. All branches of the economy are included in the Memorandum: energy, trade, banking sector, environment, health, education, culture and so on.
Within the frame of the Armenian-Iranian energy programs the Minister pointed out the construction project of the 3rd high-voltage line, which will enable the Iran-Armenia power bandwidth up from 350 MW to 1200 MW.
-We agreed with the Iranian side to start the construction in 2015, March, and to complete it during the 18 months. The construction of line will enable to reach the electricity delivery from Armenia to Iran to 7 billion kw/h, instead of the current 1 billion 200 million kw/h said Yervand Zakharyan.
The next document signed refers to the construction of Meghri HPP.
According to the agreement, the preparatory works of the construction should be completed in October 2015, after which it will begin the construction of Meghri HPP, which will last for 5 years.
During the 12th session of the Armenian-Iranian Intergovernmental Committee, the Armenia's seven Deputy Ministers and other members of the delegation, with Iranian counterparts discussed and reached arrangements on expanding the cooperation in different fields.
They also discussed the Aras river’s pollution problem, and the sides have agreed to exclude these cases due to the consistent work.
In particular, the commercial chambers of two countries agreed to organize economic, commercial and investment conferences in Tehran and Yerevan in one year term.
Sides have agreed to create appropriate conditions for art exhibitions, music, theater performances, as well as for presenting of the programs of individual performers of two counties, with the aim of celebrating of <The Iran-Armenia Friendship Days>.
Besides, an agreement has been reached in direction of shooting films in the territory the two countries of the general cultural values. The Iranian side has expressed readiness to provide the citizens of Armenia 3 scholarship places for 2015-2016 academic year.
In the frame of the 12th session of Armenian - Iranian Intergovernmental Committee, the Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan had meetings with Iranian Energy Minister Hamid Chitchian and Iranian Oil Minister Bijan Zanganeh.