«ՀԱԷԿ»-ը նախապատրաստվում է 2017 թվականի նորոգման աշխատանքներին
Փետրվարի 17-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անցկացրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրին:
Ինչպես հայտնի է, փետրվարի 5-ին Մոսկվայում ստորագրվել է «ՀՀ տարածքում ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար Հայաստանի կառավարությանը արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագիրը, որի համաձայն ռուսական կողմը կտրամադրի 270մլն ԱՄՆ դոլար արտոնյալ վարկ ու 30մլն. ԱՄՆ դոլար դրամանաշնորհ: Այդ միջոցները կուղղվեն ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանը:
2014 թվականի մարտի 27-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրին, որը նախատեսվում է իրականացնել  երկու փուլով: ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև համաձայնագրերի ստորագրումից հետո, առաջիկայում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ՓԲԸ-ի միջև կստորագրվի շրջանակային պայմանագիր՝ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները իրականացնելու նպատակով:
-ՀԱԷԿ-ը պետք է նախապատրաստենք 2017 թվականի գարնանը նորոգման կանգնեցնելու համար, ինչը հնարավորություն կտա կայանի շահագործման ժամկետը երկարացնել մինչև 2026 թվականը,-ասել է նախարար Երվանդ Զախարյանը: -Ինչպես գիտեք Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև արդեն ստորագրվել են համապատասխան վարկային պայմանագրերը և մենք ունենք հստակ պարտավորություններ, որոնք պարտավոր ենք կատարել և նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որ հնարավոր լինի 2017-ի գարնանը կայանը կանգնեցնել նորոգման՝ առանց որևէ խոչընդոտի: Այդ աշխատանքները հիմնականում կատարելու է  «Ռուսատոմ Սերվիս» ՓԲԸ-ն՝  ձեզ հետ միասին,- ասել է նախարարը:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀԱԷԿ-ի տնօրինությունը ներկայացրել է ծրագրի շրջանակներում մինչ այսօր կատարված նախապատրաստական աշխատանքներն ու 2015 թվականին իրականացվելիք  միջոցառումները:  Մանրամասն ներկայացվել է նաև երկրորդ էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:

17 февраля Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян на ААЭС провел совещание, посвященное программе продления сроков эксплуатации атомной электростанции.
Как известно, 5 февраля в Москве было подписано соглашение «О предоставлении кредита на экспорт правительству Армении для финансирования работ по продлению срока эксплуатации атомной станции на территории Армении», согласно которому Россия предоставляет Армении кредит в размере $270 млн. и $30 млн. в качестве гранта. Эти средства будут направлены на продление срока эксплуатации действующего блока ААЭС.
27 марта 2014 года правительство Армении одобрило программу продления срока эксплуатации ААЭС, которую планируется осуществлять в два этапа. После подписания соглашений между правительствами Армении и России в ближайшее время между ЗАО “Армянская АЭС” и ЗАО “Русатом Сервис” будет подписан рамочный договор для реализации работ по продлению срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС.
“Армянская АЭС будет подготовлена к остановке для проведения ремонтных работ к весне 2017 года, что позволит продлить срок эксплуатации станции до 2026 года”, сказал министр Ерванд Захарян. “Как известно, между правительствами России и Армении уже подписаны соответствующие кредитные соглашения, и у нас есть конкретные обязательства, которые мы обязаны выполнить и организовать подготовительные работы так, чтобы станцию без каких-либо проблем возможно было бы остановить на реконструкцию весной 2017 года. Эти работы будет в основном проводить ЗАО “Русатом Сервис” вместе с вами”, - сказал Министр.
В ходе совещания руководство ААЭС представило работы, осуществленные по сей день в рамках программы, а также мероприятия, предусмотренные на 2015 год. Подробно был представлен также ход работ, направленных на повышение уровня безопасности второго энергоблока ААЭС.