«ՀԱԷԿ»-ը նախապատրաստվում է 2017 թվականի նորոգման աշխատանքներին
Փետրվարի 17-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անցկացրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրին:
Ինչպես հայտնի է, փետրվարի 5-ին Մոսկվայում ստորագրվել է «ՀՀ տարածքում ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար Հայաստանի կառավարությանը արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագիրը, որի համաձայն ռուսական կողմը կտրամադրի 270մլն ԱՄՆ դոլար արտոնյալ վարկ ու 30մլն. ԱՄՆ դոլար դրամանաշնորհ: Այդ միջոցները կուղղվեն ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանը:
2014 թվականի մարտի 27-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրին, որը նախատեսվում է իրականացնել  երկու փուլով: ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև համաձայնագրերի ստորագրումից հետո, առաջիկայում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ՓԲԸ-ի միջև կստորագրվի շրջանակային պայմանագիր՝ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները իրականացնելու նպատակով:
-ՀԱԷԿ-ը պետք է նախապատրաստենք 2017 թվականի գարնանը նորոգման կանգնեցնելու համար, ինչը հնարավորություն կտա կայանի շահագործման ժամկետը երկարացնել մինչև 2026 թվականը,-ասել է նախարար Երվանդ Զախարյանը: -Ինչպես գիտեք Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև արդեն ստորագրվել են համապատասխան վարկային պայմանագրերը և մենք ունենք հստակ պարտավորություններ, որոնք պարտավոր ենք կատարել և նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որ հնարավոր լինի 2017-ի գարնանը կայանը կանգնեցնել նորոգման՝ առանց որևէ խոչընդոտի: Այդ աշխատանքները հիմնականում կատարելու է  «Ռուսատոմ Սերվիս» ՓԲԸ-ն՝  ձեզ հետ միասին,- ասել է նախարարը:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀԱԷԿ-ի տնօրինությունը ներկայացրել է ծրագրի շրջանակներում մինչ այսօր կատարված նախապատրաստական աշխատանքներն ու 2015 թվականին իրականացվելիք  միջոցառումները:  Մանրամասն ներկայացվել է նաև երկրորդ էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:

On February 17, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has held a consultation in the Armenian Nuclear Power Plant to discuss the ANPP's operating term extension program.
As it is known, on February 5, in Moscow, was signed an Agreement on allocating the export loan to Armenia's government for the financing of nuclear power station's operation term prolonging works in the territory of RA, under which the Russian side will provide a preferential loan of 270 million US dollars and 30 million of US dollars as a grant: these funds will be used for the plant's operating unit extension.
On March 27, 2014, the RA government approved a plan to extend the period of operation of the ANPP, which is scheduled to be implemented in two phases.
After the signing of the agreements between the governments of the RA and RF, in the near future will be signed a framework agreement between the "ANPP" CJSC and "Rusatom Service" CJSC for the purpose of implementation of the second power unit operation term extension works.
-We must prepare the ANPP for the repair stop in spring of 2017, which will extend the operation of the plant until 2026,- said the Minister Yervand Zakharyan.
-As you know, between the Armenian and Russian governments have been signed the appropriate loan agreements already and we have clear responsibilities, that are required to execute and organize the preparatory works so, as to stop the station for repair in the spring of 2017, without any obstacles.
-Those works will be made mainly by "Rusatom Service" CJSC, together with you, - said the Minister.
During the consultation the ANPP administration has introduced the preliminary works done under the program and the measures to be implemented in 2015.
There was introduced the process of the activities directed to the second energy block safety increasing in details.