Մրցույթին մասնակցելու հրավեր (Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն ծրագիր, լրացուցիչ ֆինանսավորում -վարկ №: 8388 - AM) (Էլեկտրահաղորդման ցանցի Բարելավման ծրագիր-վարկ №: 8495 - AM)
IFB №: HV-W-ESRAF-1/2015
1․ Հայաստանի Հանրապետությունը Վերակառուցման և Զարգացման Միջազգային Բանկի կողմից ստացել է վարկ Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն ծրագիր  Լրացուցիչ ֆինանսավորում և Էլեկտրահաղորդման ցանցի Բարելավման ծրագրերի համար։ Նախատեսված է, որ այս վարկի միջոցների  մասը տրամադրվելու է հետևյալ պայմանագրերի (Լոտերի) կամ նրանց համադրության վճարման համար՝
Լոտ 1․ Հաղթանակ 220/110/10 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Լոտ 2․ Չարենցավան-3  110/10 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Լոտ 3․ Վանաձոր-1 110/10 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Լոտ 4․ Աշնակ 220/110/10 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
2․ Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր ՓԲԸ այժմ ընդունում է փակ կնքված հայտեր իրավասու հայտատուներից հետևյալ ենթակայանների լիակատար կառուցման (վերակառուցման) համար՝
Լոտ 1․ Հաղթանակ 220/110/10 կՎ ենթակայան
Լոտ 2․ Չարենցավան-3  110/10 կՎ ենթակայան
Լոտ 3․ Վանաձոր-1 110/10 կՎ ենթակայան
Լոտ 4․ Աշնակ 220/110/10 կՎ ենթակայան
3․ Հետաքրքրված համապատասխան հայտատուները հետագայում կարող են լրացուցիչ  տեղեկություններ և պարզաբանումներ ստանալ Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր ՓԲԸ-ից աշխատանքային օրերին՝ ստորև նշված հասցեով տեղական ժամանակով ժամը 900-ից մինչև 1730:
Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր ՓԲԸ
Զորավար Անդրանիկի փող․1 Երևան 0084, Հայաստանի Հանրապետություն
Հեռ․ + 374 10 72 00 10
4․ Հայտատուն պետք է բավարարի հետևյալ նվազագույն չափանիշները յուրաքանչյուր լոտի համար ՝
Լոտ 1- Հաղթանակ 220 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Ընդհանուր Փորձառություն -  Ենթակայանների վերազինման, վերակառուցման, կառուցման պայմանագրերի իրականացման փորձ որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ մինչև դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն առնվազն վերջին հինգ [5] տարիների ընթացքում և ամեն տարի առնվազն ինն (9) ամիս գործունեությամբ:
Հատուկ Փորձառություն - Նմանատիպ չափի և բնույթի պայմանագրեր վերջին ութ (8) տարիների ընթացքում առնվազն երկու (2) ենթակայանների կառուցման պայմանագրերում (220 կՎ լարումով կամ ավելի բարձր և առնվազն 3 բջջով՝ ներառյալ 1 տրանսֆորմատորի բջջով ենթակայան) մասնակցություն որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ յուրաքանչյուրն առնվազն 12,0 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով, որը հաջողությամբ և նշանակալիորեն ավարտվել  է:
Կապալառուն պետք է ունենա առաջարկված Պայմանագրին համապատասխան հետևյալ փորձառությունները՝
- 220 կՎ ենթակայանի նախագծում, կառուցում, տեղակայում և մեկնարկում
- 110 կՎ ենթակայանի նախագծում, կառուցում, տեղակայում և մեկնարկում
- Միջին լարման ենթակայանի նախագծում, կառուցում, տեղակայում և մեկնարկում:
Պատմական Ֆինանսական գործունեություն - Ստուգված հաշվապահական հաշվեկշռի ներկայացում կամ եթե չի պահանջվում Հայտատուի երկրի օրենքներով` Պատվիրատուի համար ընդունելի այլ ֆինանսական հաշվետվություններ վերջին հինգ [5] տարիների կտրվածքով` ցուցադրելու Հայտատուի ֆինանսական դրության ներկա հիմնավորվածությունը և նրա երկարաժամկետ շահութաբերության հեռանկարները:
Միջին տարեկան շրջանառություն - Նվազագույն միջին տարեկան 22,0 մլն. ԱՄՆ դոլար շրջանառությունը` հաշվարկված որպես վերջին հինգ (5) տարիների հիմնականում ավարտված (պայմանագրի 80%-ից ավել իրացված մինչև մրցույթի բացումը) ենթակայանի կառուցման / վերակառուցման  պայմանագրերի համար ստացված ընդհանուր հավաստագրված վճարումներ:
Ֆինանսական ռեսուրսներ -  Հայտատուն պետք է ցույց տա, որ իր համար հասանելի են կամ առկա են ֆինանսական ռեսուրսներ, ինչպիսիք են իրացվելի ակտիվներ, չծախսվող իրական ակտիվներ, վարկային գծեր և այլ ֆինանսական միջոցներ, տարբերվող ցանկացած պայմանագրային կանխավճարներից՝ հետևյալ դրամական հոսքերի պահանջներին համապատասխան:
(i)     3,75 մլն ԱՄՆ դոլար որպես  դրամական հոսքերի պահանջ
(ii)        ընդհանուր դրամական միջոցների հոսքերի պահանջները այս պայմանագրի համար և դրա ընթացիկ պարտավորությունները:
Լոտ 2- Չարենցավան-3  110 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Ընդհանուր Փորձառություն  -  Ենթակայանների վերազինման, վերակառուցման, կառուցման պայմանագրերի փորձ որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ մինչև դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը առնվազն վերջին հինգ [5] տարիների ընթացքում և ամեն տարի առնվազն ինն (9) ամիս գործունեությամբ:
Հատուկ Փորձառություն - Նմանատիպ չափի և բնույթի պայմանագրեր վերջին ութ (8) տարիների ընթացքում առնվազն երկու (2) ենթակայանների կառուցման պայմանագրերում (110 կՎ լարումով կամ ավելի բարձր և առնվազն 3 բջջով՝ ներառյալ 1 տրանսֆորմատորի բջջով ենթակայան) մասնակցություն որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ յուրաքանչյուրը  առնվազն 9,0 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով, որը հաջողությամբ և նշանակալիորեն ավարտվել  է:
Պատմական Ֆինանսական գործունեություն - Ստուգված հաշվապահական հաշվեկշռի ներկայացում, կամ եթե չի պահանջվում Հայտատուի երկրի օրենքներով` Պատվիրատուի համար ընդունելի այլ ֆինանսական հաշվետվություններ վերջին հինգ [5] տարիների կտրվածքով` ցուցադրելու Հայտատուի ֆինանսական դրության ներկա հիմնավորվածությունը և նրա երկարաժամկետ շահութաբերության հեռանկարները:
Միջին տարեկան շրջանառություն - Նվազագույն միջին տարեկան 15,0 մլն. ԱՄՆ դոլար շրջանառությունը` հաշվարկված որպես վերջին հինգ (5) տարիների հիմնականում ավարտված (պայմանագրի 80%-ից ավել իրացված մինչև մրցույթի բացումը) ենթակայանի կառուցման / վերակառուցման  պայմանագրերի համար ստացված ընդհանուր հավաստագրված վճարումներ:
Ֆինանսական ռեսուրսներ -  Հայտատուն պետք է ցույց տա, որ իր համար հասանելի են կամ առկա են ֆինանսական ռեսուրսներ, ինչպիսիք են իրացվելի ակտիվներ, չծախսվող իրական ակտիվներ, վարկային գծեր և այլ ֆինանսական միջոցներ, տարբերվող ցանկացած պայմանագրային կանխավճարներից՝  հետևյալ դրամական հոսքերի պահանջներին համապատասխան՝
(i)     2,5 մլն ԱՄՆ դոլար որպես  դրամական հոսքերի պահանջ
(ii)   ընդհանուր դրամական միջոցների հոսքերի պահանջները այս պայմանագրի համար և դրա ընթացիկ պարտավորությունները
Լոտ 3- Վանաձոր-1  110 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Ընդհանուր Փորձառություն -  Ենթակայանների վերազինման, վերակառուցման, կառուցման պայմանագրերի փորձ որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ մինչև դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը առնվազն վերջին հինգ [5] տարիների ընթացքում և ամեն տարի առնվազն ինն (9) ամիս գործունեությամբ:
Հատուկ Փորձառություն - Նմանատիպ չափի և բնույթի պայմանագրեր վերջին ութ (8) տարիների ընթացքում առնվազն երկու (2) ենթակայանների կառուցման պայմանագրերում (110 կՎ լարումով կամ ավելի բարձր և առնվազն 3 բջջով՝ ներառյալ 1 տրանսֆորմատորի բջջով ենթակայան) մասնակցություն որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ յուրաքանչյուրն  առնվազն 7,0 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով, որը հաջողությամբ և նշանակալիորեն ավարտվել  է:
Միջին տարեկան շրջանառություն -  Նվազագույն միջին տարեկան 12,0 մլն. ԱՄՆ դոլար շրջանառությունը` հաշվարկված որպես վերջին հինգ (5) տարիների հիմնականում ավարտված (պայմանագրի 80%-ից ավել իրացված մինչև մրցույթի բացումը) ենթակայանի կառուցման / վերակառուցման  պայմանագրերի համար ստացված ընդհանուր հավաստագրված վճարումներ:
Ֆինանսական ռեսուրսներ - Հայտատուն պետք է ցույց տա, որ իր համար հասանելի են կամ առկա են ֆինանսական ռեսուրսներ, ինչպիսիք են իրացվելի ակտիվների, չծախսվող իրական ակտիվներ, վարկային գծեր և այլ ֆինանսական միջոցներ, տարբերվող ցանկացած պայմանագրային կանխավճարներից՝  հետևյալ դրամական հոսքերի պահանջներին համապատասխան
(i)          2,0 մլն ԱՄՆ դոլար որպես  դրամական հոսքերի պահանջ
(ii)      ընդհանուր դրամական միջոցների հոսքերի պահանջները այս պայմանագրի համար և դրա ընթացիկ պարտավորությունները
Լոտ 4 - Աշնակ  220/110/10 կՎ ենթակայանի վերակառուցում
Ընդհանուր Փորձառություն -    Ենթակայանների վերազինման, վերակառուցման, կառուցման պայմանագրերի փորձ որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ մինչև դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը առնվազն վերջին հինգ [5] տարիների ընթացքում և ամեն տարի առնվազն ինն (9) ամիս գործունեությամբ:
Հատուկ Փորձառություն -  Նմանատիպ չափի և բնույթի պայմանագրեր վերջին ութ (8) տարիների ընթացքում առնվազն երկու (2) ենթակայանների կառուցման պայմանագրերում (220 կՎ լարումով կամ ավելի բարձր և առնվազն 3 բջջով՝ ներառյալ 1 տրանսֆորմատորի բջջով ենթակայան) մասնակցություն որպես կապալառու, ենթակապալառու կամ գլխավոր կապալառու՝ յուրաքանչյուրն առնվազն 11,0 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով, որը հաջողությամբ և նշանակալիորեն ավարտվել  է:
-220 կՎ ենթակայանի նախագծում, կառուցում, տեղակայում և մեկնարկում
-110 կՎ ենթակայանի նախագծում, կառուցում, տեղակայում և մեկնարկում
Պատմական Ֆինանսական գործունեություն -  Ստուգված հաշվապահական հաշվեկշռի ներկայացում կամ եթե չի պահանջվում Հայտատուի երկրի օրենքներով` Պատվիրատուի համար ընդունելի այլ ֆինանսական հաշվետվություններ վերջին հինգ [5] տարիների կտրվածքով` ցուցադրելու Հայտատուի ֆինանսական դրության ներկա հիմնավորվածությունը և նրա երկարաժամկետ շահութաբերության հեռանկարները:
Միջին տարեկան շրջանառություն - Նվազագույն միջին տարեկան 20,0 մլն. ԱՄՆ դոլար շրջանառությունը` հաշվարկված որպես վերջին հինգ (5) տարիների հիմնականում ավարտված (պայմանագրի 80%-ից ավել իրացված մինչև մրցույթի բացումը) ենթակայանի կառուցման / վերակառուցման  պայմանագրերի համար ստացված ընդհանուր հավաստագրված վճարումներ:
Ֆինանսական ռեսուրսներ - Հայտատուն պետք է ցույց տա, որ իր համար հասանելի են կամ առկա են ֆինանսական ռեսուրսներ, ինչպիսիք են՝ իրացվելի ակտիվները, չծախսվող իրական ակտիվները, վարկային գծերը և այլ ֆինանսական միջոցներ, տարբերվող ցանկացած պայմանագրային կանխավճարներից՝  հետևյալ դրամական հոսքերի պահանջներին համապատասխան՝
(i)     3,5 մլն ԱՄՆ դոլար որպես  դրամական հոսքերի պահանջ
(ii)    ընդհանուր դրամական միջոցների հոսքերի պահանջներն այս պայմանագրի համար և դրա ընթացիկ պարտավորությունները
5․ Մեկից ավել լոտերի շնորհման դեպքում՝
• Պահանջվող հատուկ փորձառությունը պետք է կուտակի առանձին լոտերի համար պահանջվող հատուկ փորձառությունները։
• Պահանջվող կանխիկ գումարների հոսքերը պետք է կուտակեն առանձին լոտերի համար պահանջվող կանխիկ գումարների հոսքերը։
• Պահանջվող տարեկան շրջանառությունը պետք է կուտակի առանձին լոտերի համար պահանջվող տարեկան շրջանառությունը։
6․  Հայտատուն պետք է կցի իրավաբանորեն հաստատված գրավոր ցուցմունք, որ չկա սահմանված կամ հայտարարված սնանկացման գործընթաց իր ընկերության ակտիվների դեմ և որ ընկերության լուծարման գործընթաց չի ընթանում:
Հայտատուն պետք է ունենա ISO 9001 և ISO 14000 կամ համարժեք սերտիֆիկատ, որակի ապահովման համակարգի և շրջակա միջավայրի ապահովման հավաստիացում։
Գները պետք է լրացվեն չջնջվող թանաքով և ցանկացած անհրաժեշտ փոփոխություն, կապված  սխալների և այլնի հետ, պետք է նախապես տեղյակ պահվի մրցույթի մասնակցի կողմից։
7․ Մրցութային փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթը կարող է գնվել հետաքրքրված հայտատուների կողմից՝ Բարձրավոլտ Էլեկտրացանցեր ՓԲԸ-ի անունով գրավոր դիմում ներկայացնելու (որով խնդրվում է տրամադրել վերը նշված փաթեթը)  և ստորև նշված հաշվին չվերադարձվող տուրք՝ 900 (ինը հարյուր ԱՄՆ դոլար) գումարի չափով վճարելու  դեպքում։ Այդ փաստաթուղթը կուղարկվի էքսպրես օդային փոստով կամ կհանձնվի հայտատուի լիազորված ներկայացուցչին՝ չվերադարձվող վճարի վճարման մասին բանկային փաստաթղթերի ստանալուց անմիջապես հետո։
Հաշիվներ վճարման համար
Հայաստանի ոչ  ռեզիդենտների համար  (վճարում ԱՄՆ դոլարով):
Շահառու՝ Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր ՓԲԸ
Հաշվեհամար № 1150001172630101
Շահառուի բանկը՝ ՀայԲիզնեսԲանկ
ք.Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն
SWITFT CODE:  ARMNAM 22
Միջնորդ բանկ՝  DEUTSCHE BANK TRUST COMPANY AMERICAS NEW YORK, ԱՄՆ
Հաշվի համար 04454448
SWIFT CODE: BKTRUS33
Հայաստանի ռեզիդենտների համար (վճարում ՀՀ դրամով)՝
Հաշվեհամար՝ № 2470139122970010
Շահառուի բանկը՝
Արդշինինվեստբանկ, ք. Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն
SWITFT CODE:  ASHBAM 22
8․ «Ցուցումներ Հայտատուներին» և «Պայմանագրի Ընդհանուր Պայմաններ»-ի դրույթները Բանկի «Կառույցի նախագծման, մատակարարման և տեղակայման գնում», ստանդարտ մրցութային փաստաթղթի (հրապարակված 2008թ.-ի ապրիլին, վերանայված 2015թ. ապրիլին) դրույթներն են: Միջազգային  մրցակցային մրցույթը կանցկացվի Համաշխարհային Բանկի մեկ փուլով ընթացող Մրցույթի գործընթացի համաձայն։
9․ Նախամրցութային հանդիպումը տեղի կունենա «Բարձրավոլտ Էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ գրասենյակում 2015թ.-ի նոյեմբերի 05-ին տեղական ժամանակով  ժամը  1100-ին, միայն այն ընկերությունների համար, որոնք մրցութային փաթեթ ձեռք կբերեն 2015թ.-ի հոկտեմբերի 27-ից հետո:
10․ Հայտերը պետք է ներկայացվեն ստորև նշված հասցեով մինչև 2015թ.-ի դեկտեմբերի 01-ը, տեղական ժամանակով ժամը 1100-ին և պետք է ուղեկցվեն Մրցույթին մասնակցելու երաշխիքով ըստ հետևյալի՝
Լոտ 1՝ Հաղթանակ 220 կՎ ԵԿ-ի վերակառուցում
Լոտ 1-ի Մրցույթի մասնակցության երաշխիքի գումարը պետք է լինի չորս հարյուր հիսուն հազար ԱՄՆ դոլար (450 000 ԱՄՆ դոլար):
Լոտ 2՝ Չարենցավան - 3 110 կՎ ԵԿ-ի վերակառուցում
Լոտ 2-ի Մրցույթի մասնակցության երաշխիքի գումարը պետք է լինի երկու հարյուր հիսուն հազար ԱՄՆ դոլար (250 000 ԱՄՆ դոլար)։
Լոտ 3՝ Վանաձոր - 1 110 կՎ ԵԿ-ի վերակառուցում
Լոտ 3-ի Մրցույթի մասնակցության երաշխիքի գումարը պետք է լինի երկու հարյուր   հազար ԱՄՆ դոլար (200 000 ԱՄՆ դոլար)
Լոտ 4՝ Աշնակ 220 կՎ ԵԿ-ի վերակառուցում
Լոտ 4-ի Մրցույթի մասնակցության երաշխիքի գումարը պետք է լինի չորս հարյուր հազար ԱՄՆ դոլար (400 000 ԱՄՆ դոլար)
Ուշ ներկայացված հայտերը կմերժվեն
11․ Հայտերը կբացվեն 2015թ.-ի դեկտեմբերի 01-ին, տեղական ժամանակով ժամը 1115-ին վերը նշված գրասենյակում, այն Հայտատուի ներկայացուցիչների ներկայությամբ, ովքեր կցանկանան մասնակցել:
12․  Վերը նշված գործընթացի վերաբերյալ ամբողջ հաղորդակցությունը պետք է փոխանցվի հետևյալ հասցեին՝
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ
Գլխավոր տնօրեն՝ պրն. Արամ Անանյան
Հայաստանի Հանրապետություն,
Երևան 0084
Զորավար Անդրանիկի փողոց 1
Հեռ.՝ +37410  72-00-10
Ֆաքս՝ +37410 72-01-21
E.mail: hvenprojects@gmail.com
13. Մրցույթի Հրավերը նաև  հրատարակվելու է Հայաստանի Գնումների կայքում հետևյալ հասցեով՝ www.procurement.am
14․ Հայտի պատրաստման գործընթացը արագացնելու նպատակով, Մրցութային փաստաթղթերը գնած Հայտատուներին կտրամադրվեն նաև էլեկտրոնային տարբերակով՝  PDF ֆորմատով և Տեխնիկական աղյուսակները (որոնք պետք է լրացվեն Հայտատուի կողմից)՝ MS Word ձևաչափով ։

IFB №: HV-W-ESRAF-1/2015
1. The Republic of Armenia has received a loan from the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) toward the cost of the “Electricity Supply Reliability Project: Additional Financing” and “Electricity Transmission Network Improvement Project”. It is intended that part of the proceeds of this loan will be applied to eligible payments under the following contracts (Lots) or any combination of them
Lot 1: Rehabilitation of Haghtanak 220 kV Substation
Lot 2: Rehabilitation of Charentsavan-3 110 kV Substation
Lot 3: Rehabilitation of Vanadzor-1 110 kV Substation
Lot 4: Rehabilitation of Ashnak 220/110/10 kV Substation
1. The High Voltage Electric Networks CJSC now invites sealed bids from eligible bidders for the construction and completion of
1. 3.     Interested eligible bidders may obtain further information from High Voltage Electric Networks CJSC and inspect the bidding documents on working days at the address given below from 9:00 till 17:30 local time.
Tel. +374 10 72 00 10
1. 4.                 The Bidder shall fulfill the following minimum criteria for each Lot as follows:
Lot 1 Rehabilitation of Haghtanak 220 kV Substation
• General Experience
Experience under the substation rehabilitation/construction/ reconstruction contracts in the role of contractor, subcontractor or management contractor for at least the last five [5] years prior to the applications submission deadline, and with activity in at least nine (9) months in each year.
• Specific Experience
Participation as contractor, subcontractor, or management contractor in at least two (2) contracts within the last eight [8] years in substation construction contracts each with total value of at least 12.0 million USD, that have been successfully and substantially completed and that are similar (with 220 kV voltage or higher and substation with minimum 3 bays including one transformer bay) to the proposed Contract. Particularly Contractor should have experience in
• Design, Construction, Installation& Commissioning of 220 kV substation
• Design, Construction, Installation& Commissioning of 110 kV substation
• Design, Construction, Installation& Commissioning of MV substation
• Historical Financial Performance
Audited balance sheets or if not required by the law of the bidder's country, other financial statements acceptable to the Employer, for the last five [5] years to demonstrate the current soundness of the bidders financial position and its prospective long term profitability must be enclosed to the bid offer.
• Average Annual Turnover
Minimum average annual turnover of USD 22.0 Million, calculated as total certified payments received for substation rehabilitation/construction contracts substantially completed (more than 80% value of the contract executed before bid opening), within the last five (5) years
• Financial Resources
The Bidder must demonstrate access to, or availability of, financial resources such as liquid assets, unencumbered real assets, lines of credit, and other financial means, other than any contractual advance payments to meet the following cash flow requirement:
(i)  USD 3.75 million as the cash flow requirement, and
(ii) the overall cash flow requirements for this contract and its current commitments.
Participation as contractor, subcontractor, or management contractor in at least two (2) contracts within the last eight [8] years in substation construction contracts each with total value of at least 9.0 million USD, that have been successfully and substantially completed and that are similar (with 110 kV voltage or higher and substation with minimum 3 bays including one transformer bay) to the proposed Contract. Particularly Contractor should have experience in
Audited balance sheets or if not required by the law of the bidder's country, other financial statements acceptable to the Employer, for the last five [5] years to demonstrate the current soundness of the bidders financial position and its prospective long term profitability must be enclosed in the bid offer.
Minimum average annual turnover of USD 15․0 Million, calculated as total certified payments received for substation rehabilitation/construction contracts substantially completed (more than 80% value of the contract executed before bid opening), within the last five (5) years
(i)  USD 2.5 million as the cash flow requirement, and
(ii)                 the overall cash flow requirements for this contract and its current commitments.
Lot 3: Rehabilitation Vanadzor-1 110 kV Substation
Participation as contractor, subcontractor, or management at least two (2) contracts within the last eight [8] years in substation construction contracts each with total value of at least 7.0 million USD, that have been successfully and substantially completed and that are similar (with 110 kV voltage or higher and substation with minimum 3 bays including one transformer bay) to the proposed Contract. Particularly Contractor should have experience in
Minimum average annual turnover of USD 12.0 Million, calculated as total certified payments received for substation rehabilitation/construction contracts substantially completed (more than 80% value of the contract executed before bid opening), within the last five (5) years
(i)  USD 2.0 million as the cash flow requirement, and
(ii)                  the overall cash flow requirements for this contract and its current commitments
Participation as contractor, subcontractor, or management contractor in at least two (2) contracts within the last eight [8] years in substation construction contracts each with total value of at least 11.0 million USD, that have been successfully and substantially completed and that are similar (with 220 kV voltage or higher and substation with minimum 3 bays including one transformer bay) to the proposed Contract.
Particularly Contractor should have experience in
-    Design, Construction, Installation& Commissioning of 220 kV substation
-   Design, Construction, Installation& Commissioning of 110 kV substation
-     Design, Construction, Installation& Commissioning of MV substation
Minimum average annual turnover of USD 20.0 Million, calculated as total certified payments received for substation rehabilitation/construction contracts substantially completed (more than 80% value of the contract executed before bid opening), within the last five (5) years.
(i)  USD 3.5 million as the cash flow requirement, and
1. 5.                 In case of the award of more than one lot:
• the required specific experience shall be the aggregate of the specific experience required for the individual lots.
• the required cash flow shall be the aggregate of the cash flow required for the individual lots;
• the required annual turnover shall be the aggregate of the turn over required for the individual lots.
1. The Bidder must attach an affidavit that there is no set up or claimed event of bankruptcy or settlement proceeding against the assets of his company and that no liquidation of the company is ongoing.
The Bidder must have certification according to ISO 9001 and ISO 14000 or equivalent, and description of quality assurance system and environment assurance.
Prices shall be filled in indelible ink, and any alterations necessary due to errors, etc., shall be initialed by the Bidder.
1. A complete set of bidding documents may be purchased by interested bidders on the submission of a written application on the name of High Voltage Electric Networks CJSC requesting to the above and upon payment of a non-refundable fee in amount of 900 USD only (USD nine hundred) on account specified below. The document will be sent by express air mail or handed over to the authorized representative of the bidders immediately upon receipt of bank documents evidencing payment of non-refundable fee.
Beneficiary: High Voltage Electric Networks CJSC
Beneficiary’s Bank: ARMBUSINESSBANK,
Ardshininvestbank, Yerevan, Republic of Armenia,
1. The provisions in the Instructions to Bidders and in the General Conditions of Contract are the provisions of the World Bank Standard Bidding Document: Procurement of Plant Design, Supply and Installation (published in April 2008, revised in April 2015). International competitive bidding will be conducted in accordance with the World Bank's Single-Stage Bidding Procedure.
2. A Pre-Bid meeting will be held at the office of High Voltage Electric Networks at 1100   local time on November 05, 2015 only for companies which will purchase the Bidding documents after October 27,2015.
3. Bids must be delivered to the address below before 1100  local time by December 01, 2015 and must be accompanied by a bid security as follows:
Amount of Bid Security for Lot 1 shall be USD Four Hundred Fifty Thousand (450,000.00 USD).
Amount of Bid Security for Lot 2 shall be USD Two Hundred Fifty Thousand (250,000.00 USD).
Amount of Bid Security for Lot 3 shall be USD Two Hundred Thousand  (200,000.00 USD).
Lot 4: Rehabilitation of Ashnak 220 kV Substation
Amount of Bid Security for Lot 4 shall be USD Four Hundred Thousand (400,000.00 USD).
Late bids will be rejected.
1. Bids will be opened in the presence of bidder's representatives who choose to attend at 1115  local time on December 01, 2015 at the above mentioned office.
1. All correspondence with regard to the above shall be to the following address:
General Director Mr. Aram Ananyan,
Electronic mail address: hvenprojects@gmail.com
1.  This Invitation for Bids will also be published at the Armenian Procurement Portal at the following address: www.procurement.am
1. In order to facilitate the Bid preparation process the Bidders who purchased the Bidding Documents will be provided with its electronic version in PDF format and Technical Schedules (to be filled by the Bidder) in MS Word format.