Մեղրիի և Ագարակի գազի բաշխման ցանցի կառուցումը շուտով կմեկնարկի
Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման աշխատանքները շուտով կվերսկսվեն։ Այդ մասին երեկ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ե. Զախարյանի մոտ կայացած ընդունելության ժամանակ հայտնել է ծրագրի գլխավոր կապալառու՝ իրանական «Սաներջի» ընկերության կառավարիչ տնօրեն Հ. Զամանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համայնքների գազիֆիկացման աշխատանքների հետ կապված մի շարք հարցեր։ «Սաներջի» ընկերության ղեկավարը նախարարին տեղեկացրել է, որ շարունակվում է անհրաժեշտ սարքավորումների և նյութերի տեղափոխումը Հայաստան։ Շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն դեկտեմբերի առաջին տասնօրյակում։
Կարևորելով ծրագրի իրականացման սոցիալական նշանակությունը՝ Ե. Զախարյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագացնել գազիֆիկացման ծրագրի շինարարությունը, այն իրականացնել սահմանված ժամկետում և բարձր որակով։
Հիշեցնենք, որ Իրանի և Հայաստանի կառավարությունները դեռեւս 2011թ. դեկտեմբերին ստորագրել էին Փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանին օժանդակություն հատկացնելու վերաբերյալ։ Հուշագրի շրջանակներում Իրանի կառավարությունը համաձայնել էր տրամադրել 2 մլն ԱՄՆ դոլար, որպես դրամաշնորհ, Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի (Մեղրի և Ագարակ համայնքների) գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագրի իրականացման համար: Հայկական կողմն իր վրա է վերցրել տրամադրվող միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների հետ կապված ծախսերը: Ծրագրի իրականացումն ընդհատվել էր՝ իրանական կողմից ֆինանսավորման դադարեցման պատճառով։

The Construction of Meghri and Agarak Gas Distribution Network will be Launched Soon
The gas distribution network's construction activities in Meghri and Agarak communities near the Iranian border will be resumed soon. The main contractor of the project, managing Director of the Iranian "Sanergy" company H. Zamani said about it yesterday during the reception held at the RA Minister of Energy and Natural Resources Ye. Zakharyan.
During the meeting they discussed a number of issues related to gasification of the communities. The head of "Sanergy" company informed the Minister, that it is continuing the relocation of necessary equipments and materials. The construction works will start in the first decade of December.
Highlighting the social importance of the implementation of the project, Ye. Zakharyan noted, that it is necessary to speed up the gasification process and to implement it within the period and in high quality.
Note, that the Governments of Iran and Armenia still in December, 2011, had been signed a Memorandum of Understanding, regarding the providing of the assistance to Armenia.
Within the framework of the Memorandum, the Iranian Government had agreed to provide 2 million US dollars as a grant for the implementation of the gas distribution network's construction project in the settlements (Meghri and Agarak communities) near the Iranian border.
The Armenian side has assumed the expenses connected with the taxes, customs duties and other binding fees, charging for the deals of goods delivery and provision of services, at the expense of the allocated funds.
The implementation of the project was been interrupted because of the suspension of funding by the Iranian side.