Կառավարությունը հավանություն տվեց էներգետիկ ոլորտի ֆինանսական առողջացմանն ուղղված վարկային համաձայնագրին
ՀՀ կառավարությունը մայիսի 12-ի նիստում հավանություն տվեց Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ ստորագրված «էներգետիկայի ոլորտի ֆինանսական առողջացման ծրագիր» վարկային համաձայնագրին։ Համաձայնագրով նախատեսվում է Հայաստանին տրամադրել 30 մլն դոլարի արտոնյալ վարկ։
Ծրագրի նպատակն է՝ աջակցել Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման համարժեքության և հուսալիության պահպանման ջանքերին՝ էլեկտրաէներգիա արտադրող պետական ընկերությունների ֆինանսական վիճակի բարելավման միջոցով, որը կնպաստի նաև էլեկտրաէներգիայի բաշխիչ ընկերության ֆինանսական վիճակի բարելավմանը։
Վարկը տրամադրվելու է 25 տարի մարման ժամկետով, որից 14,5 տարին արտոնյալ ժամկետն է։
Հիշեցնենք, որ վարկի տրամադրման վերաբերյալ Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդը որոշում էր ընդունել ապրիլի 27-ին։

The Government Approved the Loan Agreement Aimed at Financial Rehabilitation of the Energy Sector
The Government of RA, at the session of May 12, approved the <Financial Recovery Plan of the Energy Sector>, for Reconstruction Loan Agreement signed with the International Bank of Reconstruction and Development.
It is expected, that Armenia will receive a preferential loan of 30 million USD according to the Agreement.
The project aims to support the efforts of the saving of adequacy and reliability of electricity supply, by improving the financial condition of state power generating companies, which will also contribute the improvement of the financial position of the power distribution company.
Note, that the Board of Executive Directors of the World Bank adopted a decision on granting of the loan on 27 April.