Պարզաբանում <<Էներգաիմպեքս>> փակ բաժնետիրական ընկերություն ստեղծելու վերաբերյալ
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունքում   իրականացվում են գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման տարբեր գործարքներ:
Ելնելով նշված փոխանակման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունում էներգակիրների անհրաժեշտ չափաքանակների ապահովման նկատառումներից, ինչպես նաև, Իրան-Հայաստան-Ռուսաստան-Վրաստան քառակողմ բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, որով հայտարարվել էր Իրան-Հայաստան-Ռուսաստան-Վրաստան քառակողմ էներգետիկ միջանցք ստեղծելու մասին, ՀՀ  էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը մշակել է կառավարության որոշման նախագիծ, որով նախատեսվում է ստեղծել <<ԷՆԵՐԳԱԻՄՊԷՔՍ>> փակ բաժնետիրական ընկերություն:
Սա հնարավորություն կընձեռի անհրաժեշտության դեպքում ավելացնել բնական գազի ներկրումը Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից՝ առավել արդյունավետ դարձնելով Իրան-Հայաստան գազամուղի օգտագործումը: Ինչ վերաբերում է իրանական գազի ծավալների առաջիկա եռապատկմանը, ապա դա ուղղակի կապ ունի նաև Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման նոր գծի կառուցման հետ, որի  կառուցումից հետո երկու երկրների միջև էլեկտրէներգիայի փոխանակումը ևս շեշտակի կավելանա:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ունի էներգետիկ ոլորտում աշխատանքի փորձ թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Իրանի հետ, և թե՛ Վրաստանի հետ, ինչը լուրջ առավելությունն է տարածաշրջանում, Հայաստան-Վրաստան  և Հայաստան- Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցմանը զուգընթաց, Հայաստանի տարածաշրջանային էներգետիկ ծրագրերը կթևակոխեն որակական նոր հարթություն:
Ուստի ակնկալվում է, որ այս և նմանատիպ միջոցառումների շնորհիվ կմեծանա տարածաշրջանում ՀՀ էներգետիկ դերակատարությունը, բացի դրանից, ներքին և արտաքին շուկաներում լրացուցիչ էլեկտրաէներգիայի և գազի իրացումը կնպաստի պետական բյուջեի տնտեսական ցուցանիշների և հարկային մուտքերի ավելացմանը:

Clarification Concerning the Establishment of the “Energaimpex” Closed Joint Stock Company
As it is known, as a result of the agreement reached between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran various transactions for gas and electricity exchange are carried out.
In order to provide for RA the required amount of energy carriers and as a result of a decision to create a quadrilateral energy corridor, announced after negotiations between Iran-Armenia-Russia-Georgia, the RA Ministry of Energy and natural resources has developed a draft of the government decision, which plans to create the “Energaimpex” CJSC. This will give opportunity to increase the volume of natural gas import from the Islamic Republic of Iran, making the use of Iran-Armenia gas pipeline more efficient. As for the upcoming triplication of the Iranian gas volumes; it also has a direct connection with the construction of Iran-Armenia power line, after whicth the exchange of electricity between the two countries will sharply increase.
Taking into consideration the fact that Armenia has experience of working in the energy sector with Russia, Iran and Georgia, which is a major advantage in the region, alongside with the construction of the third power transmission line Armenia-Georgia and Armenia-Iran, the regional energy projects of Armenia will enter into brand new level.
Therefore, it is expected that these and similar measures will increase the energy role of RA in the region, besides, the additional sales of electricity and gas in the internal and external markets will contribute to increase the economic performance of the state budget and tax revenues.