ՀՀ ԷԲՊ նախարարը հանդիպեց ԻԻՀ պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարարության պատվիրակությանը՝ ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարի խորհրդական Հոմայուն Հարեի գլխավորությամբ։ Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին հայ-իրանական համագործակցության ծրագրերի կատարման ընթացքին և ընդլայնման հնարավորություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Կողմերն անդրադարձան հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը։ Կարևորվեց հատկապես Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը։ Նշվեց, որ դրանով էապես կավելանան էլեկտրաէներգիայի հոսքերը  Հայաստանի և Իրանի միջև։ Միաժամանակ կստեղծվեն հնարավորություններ տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման համար։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաև իրանական կապիտալով Հայաստանում 50 մՎտ հզորությամբ հողմային կայաններ կառուցելու հնարավորությունները։ Կողմերը հույս հայտնեցին, որ մոտ ապագայում կհաջողվի ամբողջացնել այդ առումով ձեռք բերված համաձայնությունները։
Կարևորելով հայ-իրանական համագործակցությունը՝ հանդիպման մասնակիցները պատրաստակամություն հայտնեցին՝ շարունակել աշխատանքները նախանշված ծրագրերի իրականացման և ընդլայնման ուղղությամբ։

The RA ENR Minister Met with the IRI Delegation
On September 30, the RA Minister of Energy and Natural Resources Ashot Manukyan received the delegation of the Islamic Republic of Iran headed by the adviser to the Energy Minister of the Islamic Republic of Iran Homayun Hareh.
During the meeting they discussed a number of issues related to the implementation and expansion possibilities of the bilateral cooperation projects.
The sides also discussed the implementation of agreements reached within the framework of the 13th session of the Armenian-Iranian intergovernmental Commission.
They especially highlighted the process of works carried out for construction of Iran-Armenia third high-voltage line. It was noted that this will significantly increase power flows between Armenia and Iran. At the same time there will be opportunities for the expansion of the regional cooperation.
During the meeting there were also discussed opportunities to build wind power stations with a capacity of 50 MW by the Iranian capital. The parties expressed hope that they will be able to complete the agreements in that respect in the near future.
Stressing the importance of the Armenian-Iranian cooperation, the participants expressed their willingness to continue the efforts towards the implementation and expansion of the proposed projects.