Կայացավ ատոմային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման հանձնաժողովի հերթական նիստը
Հոկտեմբերի 12-ին,  Երևանում կայացավ ԱՊՀ անդամ երկրների ատոմային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման հանձնաժողովի հերթական 17-րդ նիստը: Նիստին մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության և Տաջիկստանի Հանրապետության ներկայացուցիչները:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը կարևորեց հանձնաժողովի դերը ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում։ Նախարարի կարծիքով, սա լավ հնարավորություն է տեղեկատվության, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև ատոմային էներգետիկայի և միջուկային բժշկության ոլորտում կադրերի որակավորման բարձրացման գործում։
Հանձնաժողովի հերթական 17-րդ նիստում, համաձայն օրակարգի, քննարկվեցին ատոմային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման բնագավառում ԱՊՀ անդամ երկրների համագործակցության մի շարք կարևոր ուղղություններ: Մասնավորապես՝ Շրջանակային և <Ուրանի արդյունահանման ազդեցությանը ենթարկված տարածքների վերամշակման> Միջպետական Նպատակային Ծրագրերի իրականացման ընթացքը՝ մինչև 2020 թվականը: Ներկայացվեցին նախորդ նիստի ընթացքում ընդունված որոշումների իրագործման, Ճառագայթային թերապիայի և միջուկային բժշկության աշխատանքային խմբի գործունեության հաշվետվությունները:
Հանձնաժողովն անդրադարձավ նաև ատոմային էներգետիկայի բնագավառի համար նոր կադրերի պատրաստման և առկա մասնագետների որակավորման բարձրացման հարցերին` ներառյալ ԱՊՀ լավագույն համալսարաններում կրթության շարունակման հնարավորության կազմակերպմանը:
Նիստի արդյունքներով՝ ստորագրվեց արձանագրություն։ ԱՊՀ անդամ երկրների ատոմային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման հանձնաժողովի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել Տաջիկստանում։

12- го октября, в Ереване состоялось очередное 17-ое заседание Комиссии государств- участников СНГ по использованию атомной энергии в мирных целях. В работе заседания приняли участие члены Комиссии от Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан и Республики Таджикистан, представители с полномочиями от Кыргызской Республики и Российской Федерации.
Приветствуя участников, РА Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашот Манукян подчеркнул важную роль Комиссии в деле мирного использования атомной энергии. По мнению Министра, это хорошая возможность для обмена информацией и опытом, а также для переподготовки кадров в области ядерной энергетики и ядерной медицины.
В очередной 17-ой сессии Комиссии, в соответствии с повесткой дня, был обсужден ряд важных направлений сотрудничества государств-участников СНГ в области мирного использования атомной энергии: в частности, ход реализации Рамочной программы на период до 2020 года и Межгосударственной целевой программы <Рекултивация территирий, подвергшихся воздействию уранодобывающих производств>.
Были представлены доклады о выполнение решений, принятых в ходе предыдущей сессии и о деятельности рабочей группы по вопросам ядерной медицины и лучевой терапии.
Комиссия также обсудила вопрос об организации обучения и продолжении образования в лучших университетах СНГ будущих специалистов в области атомной энергетики.
По итогам заседания был подписан протокол. Следующее заседание Комиссии государств- участников СНГ по использованию атомной энергии в мирных целях намечено провести в Таджикистане.