Քայլեր են արվում ներկրվող էներգակիրներից կախվածությունը նվազեցնելու համար
Ներկրվող էներգակիրներից կախվածությունը նվազեցնելու նպատակով Հայաստանում կկառուցվեն արդյունաբերական մասշտաբի արևային ֆոտովոլտային ցանցային կայաններ։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության վարչության պետ Հայկ Բադալյանի փոխանցմամբ՝ հաջորդ տարվա սկզբին «Վերականգնվող էներգետիկայի ներդրումային ծրագրի» շրջանակներում միջազգային խորհրդատվական ընկերության կողմից կպատրաստվեն ընտրված տեղանքների տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները և մրցութային փաթեթները։ Դրանք  հիմք կհանդիսանան Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգում արևային էլեկտրակայանների սակագների մրցութային կարգով ձևավորման համար:
Խորհրդատվական ընկերության կողմից արդեն իսկ ընտրվել են ֆոտովոլտային կայանների կառուցման 6 տեղանքները։ Իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով նպատակահարմար և առավել արդյունավետ են համարվել Գեղարքունիքի, Արմավիրի, Արագածոտնի տարածաշրջանները։
Հիշեցնենք, որ արևային էներգիայի զարգացման խթանման նպատակով Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամը` Համաշխարհային բանկի և Համաշխարհային բնապահպանական հաստատության դրամաշնորհի օժանդակությամբ իրականացրել են «Հայաստանում արդի արեգակնային ՖՎ էներգետիկայի զարգացման օժանդակում» ծրագիրը: Ուսումնասիրվել են ֆոտոէլեկտրական արդյունաբերության ներուժի զարգացման հնարավորությունները Հայաստանում։
Այսօր Հայաստանում կան տեղադրված ցուցադրական ֆոտովոլտաիկ մոդուլներ: Սակայն դրանց հզորությունները չափազանց փոքր են։ Գերմանական և ամերիկյան տեխնոլոգիաներով այդպիսի ֆոտոէլեկտրական փոխակերպիչներ կան տեղադրված մասնավորապես Երևանի հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնում (մամոգրաֆիայի ինստիտուտում), որոնց հզորությունը կազմում է 9,8 կՎտ։

Предпринимаются шаги по уменьшению зависимости от ввозимыэнергоносителей
С целью сокращения зависимости от ввозимых энергоносителей в Армении в промышленных масштабах будут построены солнечные фотовольтовые сетевые станции. Об этом заявил начальник Управления возобновляемой энергетики и энергосбережения Министерства энергетики и природных ресурсов Армении Айк Бадалян.
По его словам, в начале будущего года  в рамках «Инвестиционной программы по возобновляемой энергетике» международная консалтинговая компания подготовит технико-экономическое обоснование для выбранных местностей и конкурсные пакеты. Они послужат основанием для формирования тарифов в системе солнечной энергетики Армении в конкурсном порядке.
Консалтинговая компания уже выбрала 6 участков для строительства фотовольтовых станций. В результате исследований более эффективными были признаны территории Гегаркуникской, Армавирской и Арагацотнской областей.
Напомним, что с целью стимулирования развития солнечной энергетики Фонд возобновляемой энергетики и энергосбережений Армении на средства гранта Всемирного банка и Глобального экологического фонда реализовал проект "Содействие развитию современной солнечной фотовольтной энергетики". Изучены возможности развития потенциала фотоэлектрической индустрии в Армении.
Отметим, что сегодня в Армении размещены показательные фотовольтовые модули. Однако их мощности чересчур небольшие. Фотоэлектрические преобразователи, изготовленные по немецкой и американской технологиям, в частности, размещены в  Армяно-американском оздоровительном центре, их мощность составляет 9,8 кВт.