Էներգախնայող տեխնոլոգիաների օգտագործումը կտրուկ ավելացել է
Էներգախնայող տեխնոլոգիաների օգտագործումը Հայաստանում այս տարի կտրուկ ավելացել է։ Ամփոփելով 2016թ. կատարված աշխատանքները հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը։
Փոխնախարարի փոխանցմամբ, Լեդ լամպերի ներմուծումը ավելացել է 20 անգամ։ Մասնավորապես նախորդ տարվա շուրջ 76 հազարի դիմաց 2016թ. Հայաստան է ներմուծվել 1 մլն 550 հազար էներգախնայող լամպ։ Արևային ֆոտովոլտային պանելների ներմուծումն ավելացել է 3-4 անգամ։ Նույն պատկերն է նաև արևային ջրատաքացուցիչների ոլորտում.
-Վստահ եմ, որ այս ցուցանիշները հաջորդ տարի ավելի կտրուկ ենք գերազանցելու։
Հայկ Հարությունյանի խոսքով, նման վստահության համար հիմք են հանդիսացել մասնավոր հատվածի հետ շփումները.
-Միայն Գրանդ Սպորտ ընկերությունը պատրաստվում է մինչև մայիս տեղադրել արևային ջրատաքացուցիչների համակարգ, որը լինելու է ամենախոշորը ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ տարածշրջանում։

The Use of Energy-Saving Technologies Has Significantly Increased
The use of energy-saving technologies has increased significantly this year. Summarizing the works carried out in 2016, Hayk Harutyunyan, the Deputy Minister of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources said.
According to the Deputy Minister, the import of LED lamps has increased by 20 times. Particularly, 1 million 550 thousand energy-saving bulbs were imported in 2016 while around 76 thousand energy-saving bulbs in 2015. The import of  Solar photovoltaic panels increased by 3-4 times. The same is in solar water heating industry.
I am confident that these parameters will be exceeded sharply next year. Such a confidence is based on the contacts with the private sector, Hayk Harutyunyan said.
Just only «Grand Sport» group plans to install a solar water heating system until May this year, which will be the biggest not only in Armenia, but in the region.