Էներգախնայող տեխնոլոգիաների օգտագործումը կտրուկ ավելացել է
Էներգախնայող տեխնոլոգիաների օգտագործումը Հայաստանում այս տարի կտրուկ ավելացել է։ Ամփոփելով 2016թ. կատարված աշխատանքները հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը։
Փոխնախարարի փոխանցմամբ, Լեդ լամպերի ներմուծումը ավելացել է 20 անգամ։ Մասնավորապես նախորդ տարվա շուրջ 76 հազարի դիմաց 2016թ. Հայաստան է ներմուծվել 1 մլն 550 հազար էներգախնայող լամպ։ Արևային ֆոտովոլտային պանելների ներմուծումն ավելացել է 3-4 անգամ։ Նույն պատկերն է նաև արևային ջրատաքացուցիչների ոլորտում.
-Վստահ եմ, որ այս ցուցանիշները հաջորդ տարի ավելի կտրուկ ենք գերազանցելու։
Հայկ Հարությունյանի խոսքով, նման վստահության համար հիմք են հանդիսացել մասնավոր հատվածի հետ շփումները.
-Միայն Գրանդ Սպորտ ընկերությունը պատրաստվում է մինչև մայիս տեղադրել արևային ջրատաքացուցիչների համակարգ, որը լինելու է ամենախոշորը ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ տարածշրջանում։

Резко увеличилось использование энергосберегающих технологий
В Армении в этом году резко возросло использование энергосберегающих технологий. Об этом сообщил заместитель Министра энергетики и природных ресурсов РА Айк Арутюнян, обобщая итоги уходящего года, Замминистра отметил, что в 2016 году в 20 раз увеличился импорт энергосберегающих ламп LED.
В частности,  вместо 76 тысяч ламп, поставленных на внутренний рынок Республики Армения, в 2016 году было импортировано 1,550 млн.  Импорт фотовольтажных панелей, необходимых для производства солнечной энергии, увеличился в 3-4 раза. Та же ситуация наблюдается в отношении поставок оборудования для  солнечных обогревателей.
"Уверен, что в следующем году эти показатели резко возрастут", - отметил замминистра, добавив, что основанием для подобной уверенности являются контакты с представителями частного сектора.  "Только компания "Гранд Спорт" готовится до мая 2017 года установить систему солнечного обогрева, которая станет крупнейшей не только в Армении, но и во всем регионе", - подчеркнул Айк Арутюнян.