Քննարկվեցին KfW բանկի կողմից իրականացվող ծրագրերը և հետագա համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հունվարի 17-ին ընդունեց KfW գերմանական զարգացման բանկի պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին բանկի էներգետիկ դեպարտամենտի պետ Թոմաս Այզենբախը, բանկի գլխավոր ինժեներ Ռալֆ Կյունաստը, էներգետիկ ոլորտի հայաստանյան ծրագրերի ղեկավար Սանդրա Լուտցը և բանկի Երևանի ներկայացուցչության ծրագրերի գլխավոր համակարգող Բելլա Անդրիասյանը։ Քննարկվեցին էներգետիկ ոլորտում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և հետագա համագործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում Թոմաս Այզենբախը նախարարին ներկայացրեց գերմանական բանկի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացվող խոշոր ծրագրերից մեկի՝ Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցմանը վերաբերող հարցեր։ Անդրադարձ կատարվեց ծրագրի իրականացման որակին և ժամկետներին.
-Մեզ համար շատ կարևոր է որակի հարցը։ Դա նշանակում է, որ կապալառուի ընտրության հարցում որպես երաշխիք կարող  է լինել նախկին փորձը։ Իհարկե, շատ կարևոր է նաև առաջարկվող գինը։ Ուստի լավագույն տարբերակը կլիներ գնի և որակի համադրումը,- նշեց Աշոտ Մանուկյանը։
Խոսելով ծրագրի իրականացման ժամկետների մասին՝ նախարարն ընդգծեց դրանց պահպանման կարևորությունը։ Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գիծը հանդիսանալու է Իրան-Հայաստան-Վրաստան էներգետիկ միջանցքի բաղկացուցիչ մասը։ Ուստի անհրաժեշտ է, որպեսզի այն շահագործման հանձնվի Իրան-Հայաստան գծի հետ միաժամանակ։
Հանդիպման ժամանակ կողմերն անդրադարձան նաև էներգետիկ ոլորտում հետագա համագործակցության հնարավորություններին։ Թոմաս Այզենբախը հայտնեց KfW բանկի պատրաստակամությունը՝ մասնակցելու հողմային էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող ծրագրերին։ Գոհունակություն հայտնելով նման առաջարկության համար՝ նախարարը նշեց, որ հայկական կողմը պատրաստ է քննարկել ցանկացած նախաձեռնություն։

Были обсуждены реализуемые банком KfW программы и возможности дальнейшего сотрудничества.
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян 17 января принял делегацию германского банка KfW. Во встрече приняли участие начальник энергетического департамента банка Томас Айгенбах, главный инженер банка Ральф Кюнаст, руководитель энергетических программ банка в Армении Сандра Лутц и главный координатор ереванского представительства банка Белла Андриасян. Были обсуждены реализуемые программы в энергетической сфере и возможности дальнейшего сотрудничества.
В ходе встречи  Томас Айгенбах представил министру один из самых крупных проектов  -строительство ЛЭП Армения-Грузия. Был, в частности, обсужден вопрос о качественном выполнении всех работ в установленный срок.
"Для нас крайне важен вопрос о выполнении работ на качественном уровне, и в этом контексте при выборе генерального подрядчика необходимо иметь в виду предыдущий опыт компаний, которые примут участие в программе".  Следовательно, наилучшим вариантом должно стать наличие хорошей цены и качества", - подчеркнул Ашот Манукян.
Говоря о сроках реализации проекта, министр отметил важность их сохранения.  ЛЭП Армения-Грузия должна стать составной частью строящейся ЛЭП Иран- Армения, и необходимо чтобы обе ЛЭП были введены в эксплуатацию одновременно.
В ходе встречи стороны обсудили возможности дальнейшего сотрудничества в энергетической сфере. Томас Айгенбах, в частоности, указал на готовность банка KfW в участии в проектах строительства ветряных электростанций.  Выразив признательность за данное предложение, министр отметил, что армянская сторона готова готова обсудить любую инициативу.