Փոքր ՀԷԿ-երի համար կսահմանվեն տեխնիկական նոր պահանջներ
Հայաստանում գործող փոքր ՀԷԿ-երի տեխնիկական հագեցվածության մակարդակը բավականաչափ ցածր է, ինչը բացասաբար է ազդում ինչպես էլեկտրական էներգիայի արտադրության, այնպես էլ ջրային ռեսուրսների օգտագործման  արդյունավետության վրա։ Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ անցած տարվա վերջին կառավարության հավանությանն արժանացած Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման հայեցակարգով նախատեսվում է սահմանել տեխնիկական այնպիսի չափանիշներ, որոնք պայմաններ կստեղծեն այդ իրավիճակը շտկելու համար։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության վարչության պետ Հայկ Բադալյանի խոսքով, Հայաստանում գործող փոքր ՀԷԿ-երի զգալի մասում տեղադրվել են չարտոնագրված, համեմատաբար էժան արքավորումներ։ Դրանք հիմնականում ներկրվել են Ռուսաստանի Դաշնությունից, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունից և Եվրոպական Միության երկրներից։ Այդ սարքավորումների կիրառման համար Հայաստանում չկան ազգային ստանդարտներ և տեխնիկական պահանջներ։
Փոքր ՀԷԿ-երում տեղադրվող սարքավորումներին ներկայացվող տեխնիկական պահանջները ապահովելու հարցը ներկայումս գտնվում է Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգման դաշտում և քննարկվում է անդամ պետությունների հետ: ԵԱՏՄ տնտեսական հանձնաժողովին առաջարկվել է տեխնիկական պահանջներ սահմանել նոր կառուցվող, վերակառուցվող և վերազինվող փոքր ՀԷԿ-երում տեղադրվող սարքավորումների նկատմամբ` միջազգային ստանդարտների ընդունմամբ:
-Ակնկալվում է, որ տեխնիկական կանոնակարգի ընդունմամբ հնարավոր կլինի միջնաժամկետ հեռանկարում հասնել փոքր ՀԷԿ-երի շահագործման բարելավմանը, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում` ապահովել փոքր հիդրոէներգետիկայի կայուն զարգացումը։ Դրանով  զգալիորեն կբարձրանա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի կայունությունն ու անվտանգությունը, իսկ սպառողներին կմատակարարվի ավելի որակյալ էլեկտրական էներգիա՝ շրջակա միջավայրի վրա նվազագույն բացասական ազդեցությամբ:
Հայեցակարգով նաև անհրաժեշտ է համարվում գործող փոքր ՀԷԿ-երի ջրառի և էկոթողքերի կետերում տեղադրել ջրաչափման առցանց ավտոմատ կառավարման համակարգեր։

The level of technical capacity of existing small hydropower plants in Armenia is rather low, which negatively affects the production of electric energy and the efficiency of use of water resources. In order to improve the situation it is expected to define some new technical standards within Armenia's HPP development concept which was approved by the Government in the end of the last year.
According to Hayk Badalyan, the head of Renewable Energy and Energy Savings Department of the Staff of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources in the most of the existing small HPPs in Armenia uncertified and relatively cheap equipment is installed. Equipment has been mainly imported from the Russian Federation, the People's Republic of China and the countries of European Union. Armenia has no national standards and technical requirements for using this equipment currently.
The issue of technical requirements for the equipment in small HPPs is currently undergoing the technical regulation process within the Eurasian Economic Union and is being discussed with member countries. Eurasian Commission has been proposed to set technical requirements for equipment installed in small HPP being constructed, reconstructed and re-equipped adopting international standards.
It is expected that adopting technical regulations will improve the exploitation of small power plants in the midterm and provide sustainable development of small hydro energy in the long run. This will help to increase the stability and security of Armenia's energy system and will provide consumers with better quality electric energy with minimum negative impact on the environment.
According to concept it is necessary to install water measuring automatic management systems in the areas of water flows and ecological outlets of small HPPs.