Ներդրումային համաժողովում կներկայացվի արևային կայանների կառուցման ծրագիրը
Հայաստանում արդյունաբերական նշանակության արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման համար միջազգային մրցույթ հայտարարելուց առաջ, հունվարի 25-27-ին Երևանում անցկացվող Էներգետիկայի շաբաթ 2017 միջոցառումների շրջանակներում տեղի կունենա ներդրումային համաժողով։ Այն նպատակ ունի քննարկել արևային կայանների կառուցման համար նեդրումների ներգրավման հնարավորությունները։ Ակնկալվում է օտարերկրյա և տեղական ներդրողների, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ակտիվ մասնակցությունը։
Ինչպես հայտնի է, անցած տարվա վերջին կառավարությունը հավանություն տվեց արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման ներդրումային ծրագրին, որի ներդրումային ընդհանուր գինը գնահատվում է շուրջ 129 մլն դոլար։ Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում կառուցել մինչև 110 մեգավատ հզորությամբ արդյունաբերական մասշտաբի կայաններ։
Արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման համար ընտրված վեց տեղանքներից երկուսի համար իսպանական «Արիես Ինժեներիա» խորհրդատվական ընկերությունն արդեն իրականացրել և ներկայացրել է տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները։ Դրանք վերաբերում են Գեղարքունիքի և Արագածոտնի մարզերի վարչական սահմաններում գտնվող «Մասրիկ» և «Դաշտադեմ» տեղանքներին։
Կայանի կառուցման նպատակով նախատեսվում է փետրվարին հայտարարել միջազգային մրցույթ։ Մրցույթի հիմնական պայմաններից մեկը լինելու է առաջարկվող սակագինը։ Այլ կերպ ասած, առավելությունը տրվելու է նվազագույն սակագնային առաջարկությանը։
Նշենք, որ միջազգային խորհրդատուն շարունակում է աշխատանքները մյուս չորս տեղանքների տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների վերաբերյալ։

Prior to announcing an international construction tender for a photovoltaic solar stations of industrial importance in Armenia the Investment Forum will be held within "Energy Week" events in Yerevan on January 25-27. The goal of the forum is to discuss possibilities to attract investors for the construction of the solar stations. The active participation of foreign and local investors, international financial organizations is expected.
At the end of last year the Government of the Republic of Armenia approved the investment project for the construction of photovoltaic solar stations, the total investment cost of which is estimated about $129 million. Within the project, it is planned to build stations of industrial importance with a capacity of up to 110 MW in various regions of Armenia.
Spanish "Aries engineering" consulting company has already done and presented a technical-economic study for 2 of 6 selected sites for the construction of solar power plants. They refer to "Masrik" and "Dashtadem" sites of the administrative borders of the provinces of Gegharkunik and Aragatsotn.
It is planned to announce an international tender in February. One of the main conditions of the tender will be the offered price. In other words, the advantage will be given to the minimum tariff proposal.