Ներդրումային համաժողովում կներկայացվի արևային կայանների կառուցման ծրագիրը
Հայաստանում արդյունաբերական նշանակության արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման համար միջազգային մրցույթ հայտարարելուց առաջ, հունվարի 25-27-ին Երևանում անցկացվող Էներգետիկայի շաբաթ 2017 միջոցառումների շրջանակներում տեղի կունենա ներդրումային համաժողով։ Այն նպատակ ունի քննարկել արևային կայանների կառուցման համար նեդրումների ներգրավման հնարավորությունները։ Ակնկալվում է օտարերկրյա և տեղական ներդրողների, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ակտիվ մասնակցությունը։
Ինչպես հայտնի է, անցած տարվա վերջին կառավարությունը հավանություն տվեց արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման ներդրումային ծրագրին, որի ներդրումային ընդհանուր գինը գնահատվում է շուրջ 129 մլն դոլար։ Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում կառուցել մինչև 110 մեգավատ հզորությամբ արդյունաբերական մասշտաբի կայաններ։
Արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման համար ընտրված վեց տեղանքներից երկուսի համար իսպանական «Արիես Ինժեներիա» խորհրդատվական ընկերությունն արդեն իրականացրել և ներկայացրել է տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները։ Դրանք վերաբերում են Գեղարքունիքի և Արագածոտնի մարզերի վարչական սահմաններում գտնվող «Մասրիկ» և «Դաշտադեմ» տեղանքներին։
Կայանի կառուցման նպատակով նախատեսվում է փետրվարին հայտարարել միջազգային մրցույթ։ Մրցույթի հիմնական պայմաններից մեկը լինելու է առաջարկվող սակագինը։ Այլ կերպ ասած, առավելությունը տրվելու է նվազագույն սակագնային առաջարկությանը։
Նշենք, որ միջազգային խորհրդատուն շարունակում է աշխատանքները մյուս չորս տեղանքների տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների վերաբերյալ։

Программа строительства солнечных станций будет представлена на инвестиционном форуме
До проведения международного тендера по строительству фотовольтажных солнечных станции, имеющих промышленное значение, будет проведен инвестиционный форум, который пройдет  в рамках  "Энергетической недели 2017" в Ереване с 25 по 27 января.  Основной  целью проведения форума, является обсуждение возможностей для привлечения инвестиций в сферу строительства солнечных станции.  Ожидается, что в форуме примут активное участие как отечественные, так и зарубежные инвесторы, представители международных финансовых организаций.
Как известно, в конце прошлого года Правительство РА одобрило инвестиционную программу по строительству фотовольтажных станций, общая стоимость которой оценивается в $129 млн. В рамках программы планируется построить имеющие промышленное значение станции мощностью до 110 магаватт в различных регионах Армении.
Из 6 обследованных местностей по двум испанская консалтинговая компания "Ариес инженериа" уже представила технико-экономические обоснования.  Они касаются местностей  "Масрик" в области Гегаркуник и "Даштадем" в области Арагацотн.
В целях строительства станции предусмотрено в феврале объявить международный тендер, одним из основных условий которого станет предлагаемый инвесторами тариф.  Иными словами, преимущество получит та компания, которая предложит минимальный тариф.  Международный консультант продолжает исследования по остальным четырем местностям.