Հայ-իրանական համագործակցության բոլոր ոլորտներում նկատվում են դրական ազդակներ
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը մարտի 24-ին հանդիպել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմփուրին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին: Քննարկվել են հայ-իրանական և տարածաշրջանային համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ՝ էներգետիկայի, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում։
Օգտվելով առիթից՝ Աշոտ Մանուկյանը հյուրերին շնորհավորել է Նովրուզի կապակցությամբ՝ նշելով, որ այդ առիթով Իրանից ժամանել են բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ՝ տոնական օրերը Հայաստանում անցկացնելու նպատակով։ Իրանցի զբոսաշրջիկների համար Հայաստանը մշտապես փորձում է ստեղծել ավելի լավ պայմաններ և առաջարկել նոր ծառայություններ։
Առանձնացնելով հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ Էբրահիմ Ռահիմփուրը ընդգծել է, որ Հայաստանն այն միակ երկիրն է, ուր անցած տարի այցելել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին և փոխնախագահ Էսհաղ Ջհանգիրին։ Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցությանը՝ նշվել է, որ վերջին շրջանում նկատվում են դրական ազդակներ փոխգործակցության հնարավոր բոլոր ոլորտներում և առաջիկայում պետք է սպասել արդյունքներին։ Ակնկալվում է, որ դրանք կլինեն արդեն այս տարվա ընթացքում։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են էներգետիկ ոլորտում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային համագործակցության  հնարավորություններն ու հեռանկարները։ Անդրադարձ  է կատարվել Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրագծի կառուցման ընթացքին։ Նշվել է, որ աշխատանքներն ակտիվորեն իրականացվում են։

On March 24, Ashot Manukyan, Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources received Ibrahim Rahimpour, Deputy Foreign Minister of Iran. The meeting was also attended by Seyyed Kazem Sajjad, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Armenia. A wide range of issues of Armenian-Iranian and regional cooperation on energy, tourism, infrastructures and other fields were discussed.
Taking this opportunity, Ashot Manukyan congratulated the guests on the occasion of Nowruz noting that a lot of tourists from Iran have arrived to Armenia to spend their holidays here. Armenia is always trying to create better conditions and offer new services for Iranian tourists.
Highlighting the high level of Armenian-Iranian relations, Ibrahim Rahimpour stressed that Armenia was the only country that President of Iran Hassan Rouhani and Vice President Eshaq Jahangiri visited last year. Speaking about economic cooperation, it was mentioned that recently positive impulses were noticed in all possible areas of collaboration and the results should be expected in the near future.
It is expected that they will be already seen this year.
At the meeting the sides discussed the opportunities and prospects of both bilateral and regional cooperation in the energy sector. The construction process of Iran-Armenia third high- voltage transmission line was touched upon. It was noted that works are being carried out actively.