Ստեղծվել է հանձնաժողով արևային կայանների կառուցման ծրագրին աջակցելու նպատակով
Անցած տարվա վերջին կառավարության կողմից հաստատված արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման ներդրումային ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի հրամանով հաստատվել է հանձնաժողովի կազմը, որում ընգրկված են ներկայացուցիչներ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ տնտեսական կառավարման և զարգացման, ՀՀ արդարադատության, ՀՀ բնապահպանության նախարարություններից, ՀՀ Կենտրոնական բանկից, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից և այլ գերատեսչություններից։
Հանձնաժողովի նպատակն է ներկայացնել առաջարկություններ արդյունաբերական մասշտաբի արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցմանն աջակցող քայլերի ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնի է, կառավարության հավանությանն արժանացած ներդրումային ծրագրի համաձայն, Հայաստանի վեց տեղանքներում նախատեսվում է մինչև 110 մեգավատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցում։ Առաջին փուլում ընտրվել է Գեղարքունիքի մարզի Մասրիկի տեղանքը, որտեղ կկառուցվի 55 մեգավատ հզորությամբ կայան։

A commission was Formed to Assist the Construction Project of the Solar Power Plants
Interdepartmental commission was formed to ensure the implementation of the investment project of the construction of the solar photovoltaic stations approved by the Government in late 2016. The Commission Staff was approved by the order of the Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia Mr. Ashot Manukyan and includes representatives from the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, Ministry of Finance, Ministry of Economic Development and Investments, Ministry of Justice, Ministry of Nature Protection, the Central Bank of Armenia, Public Services Regulatory Commission and other departments.
The purpose of the commission is to submit suggestions on steps to promote the construction of industrial-scale photovoltaic solar stations.
According to the investment project approved by the government, the construction of solar photovoltaic stations with up to 110 MW capacities is expected in 6 locations of Armenia. At the first stage, Masrik site of Gegharkunik region is chosen where a solar power plant with a capacity of 55 MW will be built.