Ստեղծվել է հանձնաժողով արևային կայանների կառուցման ծրագրին աջակցելու նպատակով
Անցած տարվա վերջին կառավարության կողմից հաստատված արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման ներդրումային ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի հրամանով հաստատվել է հանձնաժողովի կազմը, որում ընգրկված են ներկայացուցիչներ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ տնտեսական կառավարման և զարգացման, ՀՀ արդարադատության, ՀՀ բնապահպանության նախարարություններից, ՀՀ Կենտրոնական բանկից, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից և այլ գերատեսչություններից։
Հանձնաժողովի նպատակն է ներկայացնել առաջարկություններ արդյունաբերական մասշտաբի արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցմանն աջակցող քայլերի ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնի է, կառավարության հավանությանն արժանացած ներդրումային ծրագրի համաձայն, Հայաստանի վեց տեղանքներում նախատեսվում է մինչև 110 մեգավատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցում։ Առաջին փուլում ընտրվել է Գեղարքունիքի մարզի Մասրիկի տեղանքը, որտեղ կկառուցվի 55 մեգավատ հզորությամբ կայան։

Создана комиссия для содействия реализации программы строительства солнечных станций
С целью обеспечения реализации утвержденной в конце 2016 года правительством Армении инвестиционной программы строительства солнечных фотовольтовых станций сформирована межведомственная комиссия. Приказом министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашота Манукяна утвержден состав комиссии, в которую вошли представители министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, министерства финансов РА, министерства экономического развития и инвес РА, тиций РА, министерства юстиции РА, министерства охраны природы РА, Центрального банка РА, Комиссии по регулированию общественных услуг РА, и других ведомства.
Цель комиссии – представить предложения по шагам, направленным на содействие строительству солнечных фотовольтовых станций в промышленных масштабах. Как известно, согласно утвержденной правительством страны инвестиционной программе, в Армении на 6 участках планируется построить солнечные станции с общей установленной мощностью до 110 МВт. На первом этапе выбрана площадка у общины Масрик Гегаркуникской области, где будет построена солнечная станция мощностью в 55 МВт.