Աշոտ Մանուկյանը Moody’s-ի պատվիրակության հետ քննարկել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարելավման խնդիրները
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն ընդունել է Moody’s միջազգային վարկանշային կազմակերպության պատվիրակությանը՝ Սինգապուրում ընկերության ներդրողների ծառայության սուվերեն ռիսկերի խմբի վերլուծաբան Մեթյու Սրքոստայի գլխավորությամբ։
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է ընդերքի, էներգետիկայի և ջրային տնտեսության ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները, որոնք կարող են դրական ազդեցություն ունենալ մեր երկրի սուվերեն վարկանիշի ձևավորման վրա։ Խոսելով հանքարդյունաբերության ոլորտի մասին՝ նշվել է, որ Հայաստանը դիմել է անդամակցելու Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը.
-Վստահ եմ, որ դա էական դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի սուվերեն վարկանշի վրա,-ընգծել է նախարարը։
Դրան զուգահեռ իրականացվում է ընդերքի մասին առկա ողջ տեղեկատվության թվայնացում և ինտերնետ հասանելիության ապահովում։ Այս ուղղությամբ աշխատանքները կավարտվեն տարեվերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին, ինչից հետո ողջ տեղեկատվությունը հասանելի կլինի բոլորի համար։ Փոփոխություններ են  նախապատրաստվում  նաև ընդերքի մասին օրենսդրության մեջ, որով նախատեսվում է ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրումն իրականացնել միայն բաց և թափանցիկ աճուրդների միջոցով։
Ներկայացնելով էներգետիկ ոլորտի ծրագրերը՝ Աշոտ Մանուկյանն առանձնացրել է էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները։ Նշվել է, որ Հայաստանը ազատականացման ճանապարհով է գնում նաև ջրային տնտեսության ոլորտում։
Պատասխանելով էներգետիկ կայանների, մասնավորապես ՀԱԷԿ-ի սեյսմակայունության վերաբերյալ պատվիրականության անդամների հարցին՝ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանն այդ առումով առաջիներից է աշխարհում։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանի էներգետիկ և հանքարդյունաբերության ոլորտի ընկերությունների վարկանիշավորման հնարավորության վերաբերյալ հարցեր։

Ашот Манукян обсудил с делегацией Moody’s проблемы улучшения суверенного рейтинга Армении
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян принял делегацию международной рейтинговой организации Moody’s, во главе с аналитиком группы суверенных рисков инвестиционной службы компании в Сингапуре Метью Сркоста.
Приветствуя гостей, Ашот Манукян представил осуществляемые работы в сферах недропользования, энергетики и водного хозяйства, которые могут положительно сказаться на формировании суверенного рейтинга нашей страны.
Говоря о горнорудной сфере, было отмечено, что Армения подала заявку на присоединение к Инициативе прозрачности в добывающих отраслях.
-Уверен, что это окажет существенное положительное влияние на суверенный рейтинг Армении, - подчеркнул министр.
Параллельно с этим осуществляется оцифровка и обеспечение интернет-доступности всей имеющейся информации о недрах. Работы в этом направлении завершатся в конце текущего или в начале следующего года, после чего вся информация будет общедоступна. Готовятся изменения также в законодательстве о недрах, которые предусматривают предоставление права на недропользования путем открытых и прозрачных аукционов.
Представляя программы в энергетической сфере, Ашот Манукян выделил осуществляемые мероприятия, направленные на либерализацию электроэнергетического рынка. Было отмечено, что Армения идет по пути либерализации также в сфере водного хозяйства.
Отвечая на вопрос членов делегации о сейсмостойкости энергетических станций, в частности ААЭС, министр отметил, что Армянская атомная электростанция в этом смысле занимает одно из первых мест в мире.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся возможностей рейтингования компаний Армении, действующих в сфере энергетики и горнорудной отрасли.