Տրամադրվել է ընդերքօգտագործման 21 թույլտվություն
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության կողմից այս տարվա առաջին կիսամյակում տրամադրվել է ընդհանուր առմամբ 21 թույլտվություն, որից 10-ը շահագործման և 11-ը՝ երկրաբանահետախուզական աշխատանքների  իրականացման նպատակով։
Հանքավայրերն շահագործման թույլտվությունները վերաբերել են բացառապես բազալտի, տրավերտինի, տուֆի, կրաքարերի և ավազակոպճային խառնուրդի արդյունահանմանը։ Տրամադրվել է տրավերտինի և ավազակոպճային խառնուրդի 3-ական, տուֆի և կրաքարերի 1-ական  և բազալտի 2 հանքավայրի շահագործման իրավունք։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության պետ Հարություն Պողոսյանի փոխանցմամբ, առաջին կիսամյակում շահագործման թույլտվություններից բացի, ևս 11 ընկերություն ստացել է երկրաբանահետախուզական աշխատանքների  իրականացման  իրավունք։
Նշենք, որ 2017թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ գործողության ժամկետում է 421 արդյունահանման և 42 երկրաբանահետախուզական աշխատանքների  իրականացման թույտվություն։ Եվս 30 շահագործման իրավունք է գործում  հանքային ջրերի արդյունահանման ոլորտում։

Предоставлено 21 разрешение на недропользование Агентством по недрам аппарата
Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА в первом полугодии нынешнего года предоставлено 21 разрешение на недропользование, 10 из которых - на эксплуатацию, 11 – проведение геологоразведочных работ.
Разрешения на эксплуатацию месторождений касались исключительно добычи базальта, травертина, туфа, известняка, песочно-галечной смеси. Предоставлено по три разрешения на эксплуатацию месторождений травертина и песочно-галечной смеси, по одному – туфа и известняка и двух месторождений базальта.
По словам начальника агентства по недрам аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Арутюна Погосяна, в первом полугодии, помимо разрешения на эксплуатацию, 11 компаний получили право на проведение геологоразведочных работ.
Отметим, что по положению на 1 июля 2017 года сохраняются сроки действия 421 разрешения на добычу и 42 – проведение геологоразведочных работ. Еще 30 выданных прав действует в сфере добычи минеральной воды.