Տրամադրվել է ընդերքօգտագործման 21 թույլտվություն
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության կողմից այս տարվա առաջին կիսամյակում տրամադրվել է ընդհանուր առմամբ 21 թույլտվություն, որից 10-ը շահագործման և 11-ը՝ երկրաբանահետախուզական աշխատանքների  իրականացման նպատակով։
Հանքավայրերն շահագործման թույլտվությունները վերաբերել են բացառապես բազալտի, տրավերտինի, տուֆի, կրաքարերի և ավազակոպճային խառնուրդի արդյունահանմանը։ Տրամադրվել է տրավերտինի և ավազակոպճային խառնուրդի 3-ական, տուֆի և կրաքարերի 1-ական  և բազալտի 2 հանքավայրի շահագործման իրավունք։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության պետ Հարություն Պողոսյանի փոխանցմամբ, առաջին կիսամյակում շահագործման թույլտվություններից բացի, ևս 11 ընկերություն ստացել է երկրաբանահետախուզական աշխատանքների  իրականացման  իրավունք։
Նշենք, որ 2017թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ գործողության ժամկետում է 421 արդյունահանման և 42 երկրաբանահետախուզական աշխատանքների  իրականացման թույտվություն։ Եվս 30 շահագործման իրավունք է գործում  հանքային ջրերի արդյունահանման ոլորտում։

21 permits for entrails-use have been issued
In the first half of this year, RA Ministry of the Energy infrastructures and Natural Resources has issued 21 permits, of which 10 are for exploitation and 11 for geological prospecting. Mining exploitation permits only production of basalt, travertine, tuff, limestone and gravel mixture.
It has been granted the right to operate 3 each of travertine and gravel mixtures, 1 tuff and 1 limestone and 2 basalt deposits.
According to Harutyun Poghosyan, head of the Entrails agency RA Ministry's Energy Infrastructure and Natural Resources, in addition to operating licenses, 11 companies have received the right to conduct geological prospecting in the first half of the year.
It should be noted that in as of July 2017, 421 extraction and 42 geological prospecting activities are in force. There are 30 operating rights in mineral water extraction.