Կառավարությունը հավանություն է տվել էներգետիկ շուկայի ազատականացման ծրագիր-ժամանակացույցին
Կառավարությունը հավանություն է տվել էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի զարգացման միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցին: Ըստ այդմ, նախատեսվում է առաջիկա տարիներին իրականացնել Հայաստանի էներգետիկ շուկայի աստիճանական ազատականացում։ Այն ենթադրում է դասական բիզնես միջավայրի, շուկայական պայմանների ապահովում:
Ծրագրի նպատակն է ավելի արդյունավետ դարձնել ներքին շուկան և խթանել արտահանումը։ Պահանջարկ չունեցող էլեկտրաէներգիան թույլ կտրվի ամբողջությամբ արտահանել, ինչի մեխանիզմները առավելապես կախված կլինեն հարևան երկրների հետ միջպետական առևտրի փոխհամաձայնեցված կանոններից:
Էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման համար անհրաժեշտ է անցում կատարել շուկայի նոր մոդելի, ինչը կնպտաստի մեծածախ և մանրածախ շուկաների արդյունավետության բարձրացմանը, իսկ միջպետական առևտրի խթանումը հնարավորություն կընձեռի ներքին շուկայում ունենալ մրցակցության որոշակի տարրեր:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ներկայիս մոդելը կիրառության մեջ է դրվել 2004 թվականին և հիմնվում է «միակ գնորդ-վաճառող» մոդելի վրա, որի դեպքում էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիա ունեցող անձին է վերապահված էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայում արտադրողներից էլեկտրաէներգիա գնելու և այն սպառողներին վաճառելու իրավունքը: Ընդ որում, էլեկտրաէներգետիկական շուկան  ինչպես մեծածախ, այնպես էլ մանրածախ հատվածում ամբողջությամբ կարգավորվում է, կարգավորվում է նաև էլեկտրաէներգիայի ներկրումը և արտահանումը:

Правительство утвердило план-график либерализации электроэнергетического рынка и развитие международной торговли. Соответственно, в ближайшие годы предполагается постепенной либерализации энергетического рынка в Армении. Это предполагает классическую среду рыночных условий.
Проект направлен на повышение эффективности внутреннего рынка и стимулирования экспорта. Электроэнергию, который не будет иметь спроса, разрешат экспортировать, и это будет согласовано с соседними странами и международными правилами торговли.
Для либерализации электроэнергетического рынка необходимо сделать переход на рынка новой модели, который будет способствовать повышению эффективности оптовых и розничных рынков, а также поощрению международной торговли, и это даст возможность иметь некоторые элементы конкуренции на внутреннем рынке.
Напомним, что что текущая модель энергетического рынка Армении была введена в 2004 году и была на основе единственной модели «продавец-покупатель», в этом случае обладатель лицензии распределения электоэнергии имеет право на покупку электроэнергии от производителей и может продавать это на оптовом рынке.э
В том же время, оптовый и розничний рынок электроэнергии полностью регулируется, регулируется так же импорт и экспорт электроэнергии.