Հայտարարություն. Փոփոխվել են ընդերքօգտագործման իրավունքի ձեռքբերման համար սահմանված օրենսդրական պահանջները
Ընդերքօգտագործման թափոնների կառավարման և ընդերքօգտագործման թափոնների վերամշակման հետ կապված իրավահարաբերությունները այսուհետ կկարգավորվեն ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից 2016թ. հոկտեմբերի 18-ին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Թափոնների մասին օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և  «Բնապահպանական և  բնօգտագործման վճարների մասին օրենքում լրացումներ կատարելու մասին»  ՀՀ օրենքներով, որոնք ուժի մեջ են մտել սույն թվականի մայիսի 4-ից: Այսպիսով՝ ընդերքօգտագործման իրավունք  ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է առաջնորդվել վերոնշյալ օրենքներով սահմանված նոր պահանջներով:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկումն ապահովելու համար մշակված 17 ենթաօրենսդրական ակտերից ՀՀ կառավարության կողմից ընդունվել է 13-ը:

Правоотношения, связанные с управлением и переработкой отходов недропользования, отныне регулируются принятыми 18 октября 2016 года законами «О внесении изменений и дополнений в кодекс РА о недрах», «О дополнениях в закон об отходах» и «О внесении изменений и дополнений в закон о природоохранных и природопользовательских выплатах», которые вступили в силу с 4 мая. Таким образом, для получения права на недропользование необходимо руководствоваться новыми требованиями, утвержденными указанными законами.
Напомним, что из 17 подзаконных актов, разработанных с целью обеспечения применения закона РА «О внесении изменений и дополнений в кодекс Республики Армения о недрах», правительством РА принято 13 oбъявление.