Շուտով կսկսվի ՀԱԷԿ-ի սարքավորումների մատակարարումը
Այս տարվա նոյեմբերին նախատեսվում է սկսել  ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար անհրաժեշտ սարքավորումների առաջին փուլի մատակարարումները  Հայաստան։  Սարքավորումների փոխարինման նպատակով այժմ իրականացվում են մրցույթների անցկացման և պայմանագրերի կնքման աշխատանքներ:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանի խոսքով՝ առաջին կիսամյակում էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում լիազորված կազմակերպությունների միջև սահմանված կարգով կնքվել է ծառայությունների մատուցման 16 պայմանագիր, որոնք ներկայացվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունների հաստատմանը:
-Ներկայումս մշակվում են  «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան  ՓԲ ընկերության առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու մասին» ՀՀ օրենքի և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան ՓԲ ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ներդրումային պլանի հաստատման և դրանից բխող միջոցառումների իրականացման մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծերը,-ասել է Հայկ Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված՝ համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

Поставка оборудования для АЭС начнется в ближайшее время
В ноябре этого года начнется первый этап необходимых поставок оборудования в Армению для продления срока эксплуатации второго блока АЭС. Для замены оборудования в настоящее время заявлены тендеры и заключаются контракты.
По словам Айка Бадаляна, руководителья департамента энергетики в Министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, в первой половине этого года в рамках продления срока эксплуатации подписано 16 договоров с уполномоченными организациями на оказание услуг, которые были представлены на утверждение Министерства финансов Армении и России.
-В настоящее время в стадии разработки находятся закон об «Снятие с эксплуатации первого энергоблока «Армянской атомной станции»» и проект решение провительство РА о «Продление срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, а так же утверждение инвестиционного плана и последовавшиe меры»,- сказал Айк Бадалян.
Напомним, что проект о продление срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС осуществляется по подписанному соглашению между правительствами Армении и России-  270 миллионов долларов в виде займов и 30 миллион долларов в грантовых средств.