«ՀԱՇՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԵՆՏՐՈՆ» ՓԲԸ
"Հաշվարկային կենտրոն" ՓԲԸ-ը ստեղծվել է համաձայն ՀՀ Կառավարության 10.10.2002թ. թիվ 1663-Ա որոշման: Ընկերությունը գրանցվել է ՀՀ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի Մյասնիկյանի տարածքային բաժնում 31.10.2002թ.:
Ընկերությունը ստեղծվել է էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայում էլեկտրաէներգիայի եւ հզորության հաշվարկները հստակեցնելու եւ թափանցիկ դարձնելու նպատակով:
Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 304,62 մլն. դրամ, որը կազմում է 30462 հատ հասարակ անվանական բաժնետոմս, մեկ բաժնետոմսի անվանական արժեքը՝ 10000 դրամ: Համաձայն հաստատված կանոնադրության ընկերությունը առեւտրային կազմակերպություն հանդիսացող իրավաբանական անձ է, որի 100% բաժնետոմսերը պատկանում են ՀՀ կառավարությանը:
"Հաշվարկային կենտրոն" ՓԲԸ-ի կողմից էլեկտրաէներգետիկական շուկային ծառայության մատուցման սակագինը սահմանվում է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից:
Ծառայությունների համար սահմանված ամսական հաստատագրված վճարները կատարում է "Հայաստանի էլեկտրացանցեր" ՓԲԸ-ն:
2004թ. հոկտեմբերի 1-ից "Հաշվարկային կենտրոն" ՓԲԸ ունի կնքված պայմանագիր "Հայաստանի էլեկտրացանցեր" ՓԲԸ-ի հետ, իրականացնելով հաշվարկային կենտրոնի ծառայությունները էլեկտրաէներգետիկական շուկայի մասնակիցներին:
Ընկերության գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝
Հաշվառել արտադրված, առաքված, ներկրված, արտահանված եւ բաշխողի կողմից գնված էլեկտրաէներգիան /հզորությունը/,
կազմել էլեկտրաէներգիայի /հզորության/ առքուվաճառքի ակտերը,
էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայում հաշվարկել եւ հաշվառել էլեկտրական էներգիայի տեխնոլոգիական անխուսափելի եւ փաստացի կորուստների մեծությունները,
հաշվառել տարածաշրջանային էլեկտրաէներգետիկական համակարգերի հետ միջհամակարգային հոսանքահաղորդումները,
շահագործել եւ պահպանել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի էլեկտրաէներգիայի /հզորության/ առեւտրային ավտոմատացված համակարգը,
համաձայնեցնել եւ կոորդինացնել էլեկտրական էներգիայի /հզորության/ հաշվառման առեւտրային եւ հսկիչ սարքերի արտապլանային եւ պլանային ստուգումները:

ЗАО “Расчетный центр” создано согласно Постановлению Правительства РА № 1663-А от 10.10.2002г. Общество зарегистрировано 31.10.2002г. в Мясникянском территориальном отделе Государственного регистра юридических лиц РА. Общество создано в целях уточнения и транспарентности расчетов электроэнергии и мощностей на оптовом электроэнергетическом рынке. Уставный капитал общества составляет 304,62 млн. драмов, что составляет 30462 простые номинальные акции с номинальной стоимостью одной акции 10000 драмов. Согласно утвержденному уставу общество – это юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, 100% акций которого принадлежат Правительству РА.
Тариф на оказание ЗАО “Расчетный центр” услуг электроэнергетическому рынку устанавливается Комиссией по регулированию общественных услуг РА.
Установленные для услуг ежемесячные фиксированные платежи производит ЗАО “Электросети Армении”.
С 1 октября 2004г. ЗАО “Расчетный центр” имеет договор, заключенный с ЗАО “Электросети Армении”, оказывая услуги расчетного центра участникам электроэнергетического рынка. Основными направлениями деятельности общества являются: учет произведенной, поставляемой, импортируемой, экспортируемой и приобретенной распределителем электроэнергии (мощности); составление акты купли-продажи электроэнергии (мощности); расчет и учет величин неминуемых и фактических технологических потерь электрической энергии на оптовом электроэнергетическом рынке; учет межсистемной электропередачи с региональными электроэнергетическими системами; эксплуатация и сохранение коммерческой автоматизированной системы электроэнергии (мощности) электроэнергетической системы; согласование и координация внеплановой и плановой проверки коммерческих и контрольных приборов учета электрической энергии (мощности).