Կառավարությունը հավանություն է տվել ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու վերաբերյալ օրենքի նախագծին
Հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստում կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերության առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը նախատեսված կարգով կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով: ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը 1989 թվականի փետրվարից գտնվում է երկարատև կանգառի ռեժիմում:
Ներկայացնելով օրենքի նախագիծը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նշել է. «Առաջին էներգաբլոկը, դե յուրե գտնվելով շահագործման մեջ, դե ֆակտո չի շահագործվում, որովհետև անվտանգության ու հուսալիության տեսանկյունից դրա շահագործումը նպատակահարմար չէ: Սակայն առաջին էներգաբլոկը հնարավորություն ունի դոնոր լինել երկրորդ էներգաբլոկի համար»։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2007թ. կառավարությունը հաստատել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը շահագործումից հանելու ռազմավարությունը», որով առաջարկվում է «Հաջորդական ապամոնտաժման» տարբերակը։ Այն նախատեսվում է իրականացնել 40 տարվա ընթացքում:

На заседании 12 октября правительство одобрило проект закона о прекращении эксплуатации первого энергоблока закрытого акционерного общества Армянской атомной электростанции, который будет представлен в Национальное Собрание РА в установленном порядке. Первый энергоблок Армянской АЭС находится в режиме долгосрочной остановки с февраля 1989 года.
Представляя законопроект, министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения Ашот Манукян отметил: «Первый энергоблок, использующий де-юре, де-факто не эксплуатируется, потому что его эксплуатация нецелесообразна с точки зрения безопасности и надежности. Но первый блок питания может быть донором для второго энергоблока».
Напомним, что в 2007 году, Правительство одобрило «Стратегию о прекращении эксплуатации Армянской атомной электростанции», в которой предлагается вариант «Отстранение от демонтажа». Предусматривается, что стратегия будет реализована в течение 40 лет.