Կառավարությունը հավանություն է տվել ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու վերաբերյալ օրենքի նախագծին
Հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստում կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերության առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը նախատեսված կարգով կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով: ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը 1989 թվականի փետրվարից գտնվում է երկարատև կանգառի ռեժիմում:
Ներկայացնելով օրենքի նախագիծը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նշել է. «Առաջին էներգաբլոկը, դե յուրե գտնվելով շահագործման մեջ, դե ֆակտո չի շահագործվում, որովհետև անվտանգության ու հուսալիության տեսանկյունից դրա շահագործումը նպատակահարմար չէ: Սակայն առաջին էներգաբլոկը հնարավորություն ունի դոնոր լինել երկրորդ էներգաբլոկի համար»։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2007թ. կառավարությունը հաստատել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը շահագործումից հանելու ռազմավարությունը», որով առաջարկվում է «Հաջորդական ապամոնտաժման» տարբերակը։ Այն նախատեսվում է իրականացնել 40 տարվա ընթացքում:

At the October 12 sitting, the government approved the draft law stop exploitation of the first power block of the Armenian Nuclear Power Plant closed joint stock company, which will be submitted to the RA National Assembly in the prescribed manner. The first power block of the Armenian NPP has been in long-term stop mode since February 1989.
Presenting the draft law, Minister of Energy infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia Ashot Manukyan noted. "The first power block, being de jure in operation, is not de facto exploited, because its exploitation is not expedient in terms of safety and reliability. However, the first power block has the opportunity to be a donor for the second power block".
It will be remind that in 2007 the government has approved the "Armenian Nuclear Power Plant exploitation stop strategy", which suggests the option of "Suspension Dismantling". It is envisaged to be implemented within 40 years.