Ապագա տնտեսական զարգացման հիմքը «պատասխանատու» հանքարդյունաբերությունն է
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նոյեմբերի 1-ին մասնակցել է Հանքարդյունաբերության և բնական պաշարների տարեկան միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում Մելբուռնում մեկնարկած Հանքարդյունաբերողների վեհաժողովին, որտեղ ներկայացվել են աշխարհի տարբեր երկրներում հանքարդյունաբերության ոլորտի նվաճումները, ոլորտի կարգավորման ու  վերահսկողության ժամանակակից մոտեցումները, հանքարդյունաբերության օպտիմալացման և էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորությունները, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցման նորագույն լուծումները:
Վեհաժողովում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում գործող ընդերքի օրենսդրությունը, մեր երկրի ներդրումային միջավայրը, ընդերքօգտագործման ոլորտում լիցենզիաների ու երևակման թույլտվությունների տրամադրման կարգն ու պայմանները:
Հանքային պաշարների միավորված կոմիտեի (JORC) նախագահ Սթիվ Հանթի հետ Աշոտ Մանուկյանը քննարկել է ընդերքի օրենսդրության զարգացման, ոլորտի կարգավորման կատարելագործման ուղղությունները:
Հանքարդյունաբերության միջազգային ստանդարտների կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Միլբուրնի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորվել են մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի վրա հանքարդյունաբերության բացասական ազդեցության չեզոքացման խնդիրները:
Նշենք, որ Հանքարդյունաբերության և բնական պաշարների տարեկան միջազգային համաժողովին մասնակցում են շուրջ 150 հանքարդյունաբերող ընկերություններ և ավելի քան 3000 պատվիրակներ՝ աշխարհի 77 երկրներից:

Основой для будущего экономического развития является «ответственная» горнодобывающая промышленность
1 ноября министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян, в рамках ежегодной конференции по горнодобывающим и природным ресурсам, принял участие в горнодобывающем саммите, который начался в Мельбурне, где были представлены достижения в горнодобывающей промышленности разных стран, современные подходы к регулированию и контролю в этой сфере , возможности для оптимизации горнодобывающие и энергосберегающие технологии, новейшие решения по снижению воздействия на окружающую среду.
В ходе конференции министр представил закон о горнодобывающей промышленности в Армении, инвестиционную среду нашей страны, порядок и условия предоставления лицензий и демонстрационные разрешения в области использования недр. Ашот Манукян с президентом объединенного комитета по минеральным ресурсам (JORC) Стивом Хантом обсудили развитие законодательства о недрах, направления совершенствования регулирования сектора.
На встрече с Робертом Милбурном, главным исполнительным директором Международной организации по стандартизации, были подчеркнуты проблемы нейтрализации негативного воздействия горнодобывающей промышленности на здоровье человека и окружающую среду.
Отметим, что более 150 горнодобывающих компаний и более 3000 делегатов из 77 стран принимают участие в ежегодной Международной конференции по горнодобывающей промышленности и природных ресурсов.