Ապագա տնտեսական զարգացման հիմքը «պատասխանատու» հանքարդյունաբերությունն է
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նոյեմբերի 1-ին մասնակցել է Հանքարդյունաբերության և բնական պաշարների տարեկան միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում Մելբուռնում մեկնարկած Հանքարդյունաբերողների վեհաժողովին, որտեղ ներկայացվել են աշխարհի տարբեր երկրներում հանքարդյունաբերության ոլորտի նվաճումները, ոլորտի կարգավորման ու  վերահսկողության ժամանակակից մոտեցումները, հանքարդյունաբերության օպտիմալացման և էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորությունները, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցման նորագույն լուծումները:
Վեհաժողովում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում գործող ընդերքի օրենսդրությունը, մեր երկրի ներդրումային միջավայրը, ընդերքօգտագործման ոլորտում լիցենզիաների ու երևակման թույլտվությունների տրամադրման կարգն ու պայմանները:
Հանքային պաշարների միավորված կոմիտեի (JORC) նախագահ Սթիվ Հանթի հետ Աշոտ Մանուկյանը քննարկել է ընդերքի օրենսդրության զարգացման, ոլորտի կարգավորման կատարելագործման ուղղությունները:
Հանքարդյունաբերության միջազգային ստանդարտների կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Միլբուրնի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորվել են մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի վրա հանքարդյունաբերության բացասական ազդեցության չեզոքացման խնդիրները:
Նշենք, որ Հանքարդյունաբերության և բնական պաշարների տարեկան միջազգային համաժողովին մասնակցում են շուրջ 150 հանքարդյունաբերող ընկերություններ և ավելի քան 3000 պատվիրակներ՝ աշխարհի 77 երկրներից:

The basis for future economic development is the "responsible" mining industry
RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan participated on November 1 at the Mining Confederation, launched in Melbourne within the framework of the annual International Conference on Mining and Natural Resources, where achievements of mining industry in different countries of the world were presented, modern approaches to sector regulation and control, opportunities for mining optimization and energy saving technologies, newest environmental impact reduction solutions.
In the Assembly, the Minister presented the mining legislation of Armenia, the investment environment of our country, the procedure and conditions for granting licenses and prospecting licenses in the field of utilization.
Ashot Manukyan  discussed the development of mining legislation, improvement of sectoral regulation  with Chairperson of the Joint Committee for Mineral Resources (JORC), Steve Hunt.
At the meeting with Robert Milburn, Chief Executive Officer of the International Organization for Standardization, the importance of neutralizing the negative impact of mining on human health and the environment.
Over 150 mining companies and over 3,000 delegates from 77 countries are taking part in the annual International Mining and Natural Resources Conference.