Համաժողով նվիրված Հայաստանի էներգախնայողության ներուժի բացահայտմանը
Նոյեմբերի 8-ին Եվրոպական Միությունն էներգետիկայի համար (EU4Energy) նախաձեռնության շրջանակներում Երևանում մեկնարկել է միջազգային համաժողով՝ նվիրված Հայաստանի էներգախնայողության ներուժի բացահայտմանը։  Համաժողովը, որը կազմակերպել են Եվրոպական հանձնաժողովը և Եվրոպական Միության հայաստանյան պատվիրակությունը, կրում է «ԵՄ-ն էներգետիկայի համար բարձրաստիճան համաժողով. Հայաստանի էներգախնայողության ներուժի բացահայտում» խորագիրը։
Համաժողովին մասնակցում են ինչպես միջազգային կազմակերպությունների, այնպես էլ ոլորտին առնչվող պետական կառույցների ներկայացուցիչները։ Ներկա է եղել նաև Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը և Միջազգային էներգետիկ խարտիայի գլխավոր քարտուղարը։
Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ԵՄ ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության գծով տնօրեն Լորենս Մերեդիթը, Էներգետիկ խարտիայի քարտուղարության գլխավոր քարտուղար Ուրբան Ռուզնակը և էներգետիկայի միջազգային գործակալության համաշխարհային էներգետիկ հարաբերությունների բաժնի «ԵՄ-ն էներգետիկայի համար» ծրագրի ղեկավար Թեա Խիտարիշվիլին։
Նախատեսվում է քննարկել Հայաստանում էներգախնայողության ոլորտում ներդրումների ներագրավման հետ կապված մարտահրավերները, հնարավորություններն ու հիմնական առաջնահերթությունները՝ ինչպես բնակարանային տնտեսության, այնպես էլ հանրային հատվածում։
Նշենք, որ Եվրոպական Միությունն էներգետիկայի համար նոր նախաձեռնությունը (EU4Energy) նպատակ ունի օժանդակել ԵՄ Արևելյան գործընկերության 6 և Կենտրոնական Ասիայի 5 երկրների էներգետիկ քաղաքականության մշակմանն ու իականացմանը, էներգետիկ հուսալիության ամրապնդմանը, էներգակիրներից կախվածության նվազեցմանը, քաղաքացիների բարեկեցության խթանմանը։ Նախաձեռնությունը, որը հիմնված է ԵՄ INOGATE ծրագրի վրա, իրականացվելու է 2017-2020թթ.։ Հայաստանի համար նախաձեռնությունն իրականացնող մարմին է հանդիսանում Միջազգային էներգետիկ խարտիայի քարտուղարությունը։ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2017թ. հաստատված պլան-ժամանակացույցով նախատեսվում է տեխնիկական և փորձագիտական աջակցության տրամադրում էներգաարդյունավետության և էներգախնայողության բնագավառներում՝ օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման, անհրաժեշտ տեխնիկական կանոնակարգերի և կարգավորող փաստաթղթերի, տարածաշրջանային էներգետիկ շուկայի ձևավորման, էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացմանն ուղղված իրավական դաշտի մշակման աշխատանքների իրականացման համար։

Конференция, посвященная выявлению потенциала энергосбережения в Армении
8 ноября в рамках энергетической инициативы Европейского союза (EU4Energy) в Ереване стартовала международная конференция, посвященная выявлению потенциала энергосбережения в Армении. Конференция, организованная Европейской комиссией и делегацией ЕС в Армении носит название «Энергетическая конференция ЕС высокого уровня. Выявление потенциала энергоснабжения Армении».
В конференции участвуют представители как международных организаций, так и связанных со сферой государственных структур. Присутствовал также представитель Европейской комиссии и генеральный секретарь Международной энергетической хартии. Со вступительным словом выступили заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Айк Арутюнян, директор по линии Восточного соседства главного директора по вопросам расширения и политики добрососедства Еврокомиссии Лоренс Мередит, генеральный секретарь Секретариата Энергетической хартии Урбан Рузнак и руководитель программы «ЕС во имя энергетики» отдела всемирных энергетических отношений Международного энергетического агентства Теа Хитаришвили.
Предусматривается обсудить вызовы, возможности и предложения, связанные с привлечением инвестиций в сферу энергосбережения Армении, как в жилищном хозяйстве, так и общественном секторе. Отметим, что целью новой энергетической инициативы Европейского союза (EU4Energy) является содействие в разработке и реализации энергетической политики 6 стран Восточного партнерства ЕС и 5 стран Центральной Азии, укрепление энергетической надежности, снижение зависимости от энергоносителей, содействии повышению благосостояния граждан. Инициатива, основанная на программе ЕС INOGATE, будет реализована в 2017-2020 гг. Органом, осуществляющим инициативу для Армении, является секретариат Международной энергетической хартии. Планом-графиком, утвержденным Европейской комиссией в 2017 году, предусматривается предоставление технического и экспертного содействия в сферах энергоэффективности и энергосбережения с целью совершенствования законодательной базы, разработки подзаконных актов, необходимых технических регламентов и регулирующих документов, формирования регионального энергетического рынка, разработки правовой базы, направленной на либерализацию электроэнергетического рынка.