Համաժողով նվիրված Հայաստանի էներգախնայողության ներուժի բացահայտմանը
Նոյեմբերի 8-ին Եվրոպական Միությունն էներգետիկայի համար (EU4Energy) նախաձեռնության շրջանակներում Երևանում մեկնարկել է միջազգային համաժողով՝ նվիրված Հայաստանի էներգախնայողության ներուժի բացահայտմանը։  Համաժողովը, որը կազմակերպել են Եվրոպական հանձնաժողովը և Եվրոպական Միության հայաստանյան պատվիրակությունը, կրում է «ԵՄ-ն էներգետիկայի համար բարձրաստիճան համաժողով. Հայաստանի էներգախնայողության ներուժի բացահայտում» խորագիրը։
Համաժողովին մասնակցում են ինչպես միջազգային կազմակերպությունների, այնպես էլ ոլորտին առնչվող պետական կառույցների ներկայացուցիչները։ Ներկա է եղել նաև Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը և Միջազգային էներգետիկ խարտիայի գլխավոր քարտուղարը։
Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ԵՄ ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության գծով տնօրեն Լորենս Մերեդիթը, Էներգետիկ խարտիայի քարտուղարության գլխավոր քարտուղար Ուրբան Ռուզնակը և էներգետիկայի միջազգային գործակալության համաշխարհային էներգետիկ հարաբերությունների բաժնի «ԵՄ-ն էներգետիկայի համար» ծրագրի ղեկավար Թեա Խիտարիշվիլին։
Նախատեսվում է քննարկել Հայաստանում էներգախնայողության ոլորտում ներդրումների ներագրավման հետ կապված մարտահրավերները, հնարավորություններն ու հիմնական առաջնահերթությունները՝ ինչպես բնակարանային տնտեսության, այնպես էլ հանրային հատվածում։
Նշենք, որ Եվրոպական Միությունն էներգետիկայի համար նոր նախաձեռնությունը (EU4Energy) նպատակ ունի օժանդակել ԵՄ Արևելյան գործընկերության 6 և Կենտրոնական Ասիայի 5 երկրների էներգետիկ քաղաքականության մշակմանն ու իականացմանը, էներգետիկ հուսալիության ամրապնդմանը, էներգակիրներից կախվածության նվազեցմանը, քաղաքացիների բարեկեցության խթանմանը։ Նախաձեռնությունը, որը հիմնված է ԵՄ INOGATE ծրագրի վրա, իրականացվելու է 2017-2020թթ.։ Հայաստանի համար նախաձեռնությունն իրականացնող մարմին է հանդիսանում Միջազգային էներգետիկ խարտիայի քարտուղարությունը։ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2017թ. հաստատված պլան-ժամանակացույցով նախատեսվում է տեխնիկական և փորձագիտական աջակցության տրամադրում էներգաարդյունավետության և էներգախնայողության բնագավառներում՝ օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման, անհրաժեշտ տեխնիկական կանոնակարգերի և կարգավորող փաստաթղթերի, տարածաշրջանային էներգետիկ շուկայի ձևավորման, էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացմանն ուղղված իրավական դաշտի մշակման աշխատանքների իրականացման համար։

An international conference dedicated to Armenia's energy efficiency potential was launched in Yerevan on November 8 within the framework of the EU for Energy (EU4Energy) initiative. The forum, organized by the European Commission and the Armenian delegation to the European Union, is entitled "EU High-level Energy Conference: Revealing Energy Saving Potential of Armenia". Representatives of both international organizations and government agencies are participating in the conference. The representative of the European Commission and the Secretary General of the International Energy Charter also attended.
An opening speech was made the Deputy Minister of Energy infrastructures and Natural Resources of Armenia Hayk Harutyunyan, Director of the Eastern Neighborhood Committee of the European Commission, Lorenz Meredith, Secretary General of the Secretariat of the Energy Charter Urban Ruznak and the International Energy Agency Energy Force Project Manager Thea Khitarishvili.
It is planned to discuss the challenges, opportunities and key priorities of investing in the energy saving sector in Armenia, both in the housing sector and in the public sector. Note that the European Union's for Energy (EU4Energy) is committed to assisting in the development and implementation of energy policy in the six Eastern Partnership countries and five Central Asian countries, strengthening energy security, reducing dependence on energy carriers, and promoting citizen welfare. The initiative, based on the EU INOGATE project, will be implemented in 2017-2020. The body that carries out the initiative for Armenia is the Secretariat of the International Energy Charter.
By the European Commission in 2017, approved scheduling schedule provides technical and expert support in energy efficiency and energy efficiency, improvement of the legislative field, elaboration of the sub-legislative acts, the necessary technical regulations and regulatory documents, the formation of the regional energy market, and the development of the legal framework for the liberalization of the electricity market.