Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանի կառուցման ծրագիրը ընթացիկ փուլում է
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ՝ էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավման շրջանակներում, «Երևանի ջերմաէլեկտրակենտրոն» ՓԲԸ-ն իրականացնում է Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանի վերակառուցման ծրագիրը։
Ծրագրի նպատակն է վերակառուցել 30 և ավելի տարիներ շահագործման մեջ գտնվող Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանը: Ենթակայանի վերակառուցմումը կնպաստի Երևանի ՋԷԿ-ի 220/110/35 կՎ ենթակայանի սարքավորումների խափանումների հաճախականության կրճատմանը:
Վերականգնման արդյունքում կբարձրանա ենթակայանի, ինչպես նաև էներգահամակարգի անվտանգությունը և աշխատանքի հուսալիությունը:
Այժմ ընթանում են շինարարական, ապրանքների ու հիմնական սարքավորումների ներկրման աշխատանքներ: Մասնավորապես ներկրվել են 200 ՄՎա ավտոտրանսֆորմատորը, 2 հատ 27,5 ՄՎա տրանսֆորմատորները, 220 կՎ և 110 կՎ պորտալները, անջատիչները, բաժանիչները:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ Վարդան Մարտիրոսյանի խոսքով մնացած սարքավորումների մեծ մասը գտնվում են ճանապարհին կամ պատրաստ են առաքման։ Ավարտվում են հիմքերի պատրաստման, հողանցման կոնտուրի և դրենաժային համակարգի կառուցման աշխատանքները: Ընթացքի մեջ է հիմնական կառավարման և 35 կՎ ենթակայանի շենքերի շինարարությունը:
Միաժամանակ իրականացվում են նաև ներկրված պորտալների տեղակայման, սարքավորումների մետաղական կոնստրուկցիաների հավաքակցման և մոնտաժի նախապատրաստման աշխատանքները։

Under the auspices of the International Bank for Reconstruction and Development (EBRD) within the framework of improving the power transmission network, Yerevan Thermal Power Plant CJSC implements reconstruction of Yerevan Thermal Power Plant substation.
The goal of the project is to reconstruct the Yerevan Thermal Power Plant substation, which are being operated for 30 years and more. Substation reconstruction will contribute to the reduction of the frequency of failure of the 220/110/35 kV substation of the Yerevan Thermal Power Plant. The recovery will result in increase safety and reliability of the substation and power system.
Currently the constructions are underway, products and basic equipments are imported. Specifically, the 200 MVA autotransformer, 2 pcs 27.5 Mw transformers, 220 kV and 110 kV portals, switches, dividers were imported.
According to Vardan Martirosyan, Head of the Department of Credit and Grant Projects at the RA Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, most of the remaining equipment is on the road or ready for shipment. Works on the foundation, landing contour and drainage system are being completed. The constructions of basic management and 35 kV substation buildings are in process.
At the same time, the installation of imported portals, the assembly and mounting of metal structures of equipment are also being implemented.