Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանի կառուցման ծրագիրը ընթացիկ փուլում է
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ՝ էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավման շրջանակներում, «Երևանի ջերմաէլեկտրակենտրոն» ՓԲԸ-ն իրականացնում է Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանի վերակառուցման ծրագիրը։
Ծրագրի նպատակն է վերակառուցել 30 և ավելի տարիներ շահագործման մեջ գտնվող Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանը: Ենթակայանի վերակառուցմումը կնպաստի Երևանի ՋԷԿ-ի 220/110/35 կՎ ենթակայանի սարքավորումների խափանումների հաճախականության կրճատմանը:
Վերականգնման արդյունքում կբարձրանա ենթակայանի, ինչպես նաև էներգահամակարգի անվտանգությունը և աշխատանքի հուսալիությունը:
Այժմ ընթանում են շինարարական, ապրանքների ու հիմնական սարքավորումների ներկրման աշխատանքներ: Մասնավորապես ներկրվել են 200 ՄՎա ավտոտրանսֆորմատորը, 2 հատ 27,5 ՄՎա տրանսֆորմատորները, 220 կՎ և 110 կՎ պորտալները, անջատիչները, բաժանիչները:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ Վարդան Մարտիրոսյանի խոսքով մնացած սարքավորումների մեծ մասը գտնվում են ճանապարհին կամ պատրաստ են առաքման։ Ավարտվում են հիմքերի պատրաստման, հողանցման կոնտուրի և դրենաժային համակարգի կառուցման աշխատանքները: Ընթացքի մեջ է հիմնական կառավարման և 35 կՎ ենթակայանի շենքերի շինարարությունը:
Միաժամանակ իրականացվում են նաև ներկրված պորտալների տեղակայման, սարքավորումների մետաղական կոնստրուկցիաների հավաքակցման և մոնտաժի նախապատրաստման աշխատանքները։

Программа строительства Ереванской ТЭЦ находится на этапе реализации
ЗАО «Ереванская теплоэлектростанция» при содействии Международного банка реконструкции и развития осуществляет в рамках совершенствования сети электропередачи программу реконструкции подстанции Ереванской ТЭЦ.
Цель программы-реконструировать подстанцию Ереванской ТЭЦ, находящейся в эксплуатации  более 30 лет. Реконструкция подстанции спосособствует уменьшению частоты сбоев оборудования подстанции Ереванской ТЭЦ в 220/110/35 кВ. В результате реконструкции повысится уровень безопасности и надежности работ подстанции и энергосистемы. Сейчас ведутся работы по строительству и поставкам товаров и основного оборудования.
В частности импортированы ввезены автотрансформатор в 200 МВа, два трансформатора 27,5 МВа, порталы в 220 кВ и 110 кВ, выключатели, распределители. По словам начальника управления кредитных и грантовых программ аппарата Mинистерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Вардана Мартиросяна, большая часть оставшегося оборудования находится в пути или уже готовы к поставкам Завершаются работы по подготовке фундамента, возведения контура заземления и дренажной системы.
В процессе строительство основного здания управления и подстанции в 35 кВ. Одновременно проводятся подготовительные работы по установке порталов, сборке и монтажа металлическиx конструкций.