Նախարարն այցելել է Երևանի ջերմաէլեկտրակայան
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն այսօր այցելել է <Երևանի ՋԷԿ> ՓԲԸ: Նախարարը ծանոթացել ու զրուցել է  ընկերության աշխատակիցների հետ և շրջայց է կատարել ջերմաէլեկտրակայանի տարածքում:
Երվանդ Զախարյանը նախ շրջել է <Երևանի ՋԷԿ>  ՓԲԸ-ի  հին  էներգաբլոկի տարածքում, ծանոթացել այսօր չգործող կայանի տեխնիկական վիճակին: Ջերմաէլեկտրակայանի տնօրեն Հովակիմ Հովհաննիսյանը Երվանդ Զախարյանին ներկայացրել է հին կայանի տեխնիկատնտեսական հնարավորությունները, այն կոնսերվացված վիճակում պահպանելու և հետագայում ջուր-ածխային վառելիքի հենքի վրա գործարկելու նպատակահարմարությունը:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը մանրամասն ծանոթացել է նաև Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով նոր էլեկտրակայանի գործունեությանն ու տեխնիկական վիճակին: Ջերմաէլեկտրակայնի տնօրենը տեղեկացրել է, որ  <Երևանի ՀՇԳՑԷ> շահագործման է հանձնվել 2010 թվականին: Այն կառուցվել է Միջազգային համագործակցության Ճապոնիայի բանկի տրամադրած վարկային ծրագրով: Էլեկտրակայանի դրվածքային էլեկտրական հզորությունը-242 ՄՎտ է. իսկ ջերմային հզորությունը` 434,9 ԳՋ/ժ է: Հայաստանում գործող ջերմաէլեկտրակայանների համեմատ նոր էլեկտրակայանը մեկ կՎտժ էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար ծախսում է  2,0-2,3 անգամ պակաս վառելիք (բնական գազ):Նույն դրվածքային հզորությունների դեպքում գործող էլեկտրակայանների համեմատ, նոր էլեկտրակայանը ունի ավելի ցածր արտանետումներ: Երևանի ՀՇԳՑԷ-ի գազատուրբինը և օժանդակ սարքավորումները Alstom ընկերության արտադրության են, իսկ շոգետուրբինն ու օժանդակ սարքավորումները` Fuji ընկերության արտադրության:
Երևանի  ջերմաէլեկտրակայանի տնօրենի հավաստմամբ համակցված շոգեգազային ցիկլով նոր էլեկտրակայանի գործարկման շնորհիվ բարձրացել է էներգահամակարգի հուսալիությունը, օպտիմալացվել են էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը, որի շնորհիվ կրճատվել են  էլեկտրական էներգիայի կորուստները` էլեկտրական ցանցերում:
Հովակիմ Հովհաննիսյանը նախարարին տեղեկացրեց նաև, որ այս տարի նախատեսված է իրականացնել Երևանի ՀՇԳՑԷ-ի կապիտալ վերանորոգման աշխատանքները: Նա նախարարին ծանոթացրել է նաև ջերմաէլեկտրակայանի տարածքում  համակցված շոգեգազային ցիկլով երկրորդ կայանի կառուցման ծրագրի մանրամասներին:

Министр посетил Ереванскую теплоэлектростанцию
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян сегодня посетил ЗАО “Ереванская ТЭЦ”. Министр познакомился и побеседовал с сотрудниками общества и осмотрел территорию теплоэлектростанции.
Ерванд Захарян прежде всего обошел территорию старого энергоблока ЗАО “Ереванская ТЭЦ”, ознакомился с техническим состоянием не действующей сегодня станции. Директор теплоэлектростанции Оваким Оганесян представил Ерванду Захаряну технико-экономические возможности старой станции, целесообразность ее хранения в законсервированном состоянии, и ее дальнейшего введения в действие на базе водоугольного топлива.
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян подробным образом ознакомился также с работой и техническим состоянием новой Ереванской электростанции с комбинированным парогазовым циклом. Директор теплоэлектростанции сообщил, что “Ереванская ЭСКПГЦ” введена в эксплуатацию в 2010 году. Она построена по кредитной программе, предоставленной Банком международного сотрудничества Японии. Постановочная электрическая мощность станции составляет 242 МВт, а тепловая мощность – 434,9 ГДж/ч. По сравнению с действующими в Армении теплоэлектростанциями новая электростанция для производства одного кВт/ч расходует в 2,0-2,3 раза меньше топлива (природного газа). По сравнению с действующими электростанциями той же постановочной мощности новая электростанция имеет более низкий уровень выбросов. Газовая турбина и ее вспомогательное оборудование Ереванской ЭСКПГЦ произведены компанией Alstom, а паровая турбина и ее вспомогательное оборудование – компанией Fyji.
По заверению директора Ереванской теплоэлектростанции благодаря введению в действие новой электростанции с комбинированным парогазовым циклом повысилась надежность энергосистемы, оптимизирован переток электроэнергии, благодаря чему в электрических сетях сократились потери электрической энергии.
Оваким Оганесян информировал Министра также о том, что в этом году предусмотрено проведение работ по капитальному ремонту Ереванской ЭСКПГЦ. Он также ознакомил Министра с подробностями программы строительства на территории теплоэлектростанции второй станции с комбинированным парогазовым циклом.