Երվանդ Զախարյանը հանդիպել է KFW բանկի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը դեկտեմբերի 19-ին հանդիպել է Զարգացման վարկերի բանկի /KFW բանկի/ ներկայացուցիչներ Էվա Վիթի, Լարս Օերմանի և Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի հետ:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել KFW բանկի ներկայացուցիչներին համագործակցության և Հայաստանում իրականացված ծրագրերի, մասնավորապես՝ հաջողությամբ և սահմանված ժամկետում ավարտված <Գյումրի-2> 220կՎ հզորությամբ ենթակայանի վերակառուցման ծրագրի համար:
Բանկի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի 2-րդ փուլը /առաջին փուլի պայմանագիրը ստորագրվել է վերջերս/ առաջին փուլին զուգահեռ իրականացնելու հնարավորությունը:
KFW բանկի ներկայացուցիչները դրական դիրքորոշում են հայտնել այդ հարցի վերաբերյալ, նշելով, որ այդկերպ կօպտիմալացվեն այդ ծրագրի համար նախատեսված ծախսերը:
Հանդիպման մասնակիցները նշել են, որ Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը հնարավորություն կտա Հայաստանից Վրաստան էլեկտաէներգիայի փոխանակման հոսքերը հասցնել մինչև 700 ՄՎտ-ի, բացի դրանից հնարավորություն կտա Հայաստանի էներգահամակարգին զուգահեռ աշխատել Վրաստանի և Իրանի էներգահամակարգերի հետ:
Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը նախատեսվում է սկսել 2015 թվականին և ավարտել մինչև 2018 թվականը:
Նախարար Երվանդ Զախարյանը նշել է, որ Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ 3-րդ գծի կառուցման ծրագրերը նոր որակ կհաղորդեն տարածաշրջանային էներգահամակարգերին ինտեգրման գործընթացին:

Ерванд Захарян встретился с представителями банка KfW
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян 19 декабря принял представителей банка KfW  Еву Витт и Ларса Ойермана и  чрезвычайного и полномочного посла  Германии в РА Райнера Морела.
Министр поблагодарил представителей KfW  за сотрудничество и реализованные в Армении программы, в частности успешно завершенную программу реконструкции подстанции «Гюмри-2» мощностью 220 кВт.
На  встрече с представителями банка была обсуждена возможность реализации 2-ого этапа программы строительства высоковольтной линии электропередач Армения-Грузия параллельно с первым (договор о реализации 1-ого этапа был подписан недавно).
Представители банка KfW  положительно оценили предложение, отметив, что таким образом станет возможным оптимизировать расходы предусмотренных для выполнения программы.
Участники встречи отметили, что строительство линии электропередач Армения-Грузия создаст возможность для увеличения потоком обмена электроэнергии до 700 кВт и позволит перевести энергосистему Армении в параллельный режим с Грузией и Ираном. Строительство линии планируется начать в 2015 году и завершить до 2018 года.
Министр отметил, что программа строительства  линии электропередачи Армения-Грузия и   программа строительства высоковольтной линии электропередачи (400 киловатт-час) Иран-Армения, придадут новый стимул процессу интеграции двух энергосистем региона.