Նախարարը հյուրընկալել է չեխական պատվիրակությանը
Փետրվարի 12-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հանդիպեց հայ-չեխական գործարար համաժողովի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող չեխական պատվիրակության անդամներին՝ Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկի գլխավորությամբ։ Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին երկու երկրների միջև համագործակցության ներկա վիճակն ու զարգացման հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ Երվանդ Զախարյանը ներկայացրեց Հայաստանի էներգետիկ համակարգի կառուցվածքը և զարգացման ուղիները։ Խոսելով ատոմային էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող ծրագրերի մասին՝ նախարարը նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում  ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2027թ. երկարացնելու ուղղությամբ։ Այդ նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունից ներգրավվել են վարկային և դրամաշնորհային միջոցներ։ Դրան զուգահեռ, Հայաստանը պատրաստվում է մինչև 2027թ. կառուցել նոր միջուկային էներգաբլոկ՝ 600 մեգավատ հզորությամբ։
Սպասվում է երկու նոր ջերմային կայանների կառուցում՝ Երևանում և Վանաձորում։ Անցած տարվա վերջին ընդունված էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ՝ մինչև 2036թ. ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են էներգետիկ հզորությունների ավելացում նաև վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում։
Ե. Զախարյանը պատրաստակամություն հայտնեց օժանդակել հայ-չեխական գործարար հարաբերությունների զարգացմանը՝ ինչպես էներգետիկայի, այնպես էլ ընդերքի ոլորտում։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ չեխական պատվիրակության ղեկավար Յան Մլադեկը ներկայացրեց Չեխիայի էներգետիկ համակարգի ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները, խոսեց էներգետիկ համակարգում համագործակցության հնարավորությունների մասին։
Էներգետիկ ոլորտում հայ-չեխական գործակցությունը հաջողությամբ ընթանում է հատկապես ատոմային էներգետիկայի բնագավառում։ Կողմերը հույս հայտնեցին, որ դա կշարունակվի նաև հետագայում։ Որոշվեց ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ էներգետիկ ոլորտում հայ-չեխական համագործակցության ընդլայնման և համատեղ ծրագրերի իրականացման նոր հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։

The Minister has Hosted the Czech Delegation
On February 12, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan met with the members of delegation of the Czech Republic headed by the Czech Minister of Industry and Trade Yan Mladek in the framework of the Armenian-Czech business forum.
During the meeting they discussed the current state of cooperation and development opportunities between the two countries.
Welcoming the guests, Yervand Zakharyan presented the structure and the ways of development of the energy system of Armenia. Speaking about the projects implemented in the atomic energy sector, the Minister mentioned, that efforts are underway to the direction of extending of date of the operating nuclear power plant unit until 2027.
Тhe loan and grant funds are involved in from the Russian Federation for this purpose. In parallel, Armenia is going to build a new nuclear power generating unit of 600 MW up to 2027.
It is expected the construction of two new thermal plants in Yerevan and Vanadzor.
Within the framework of the long term up to 2036 strategic plan of the energy system adopted in the end of the last year, is intended to increase the energy capacities of the renewable energy sphere.
Ye. Zakharyan expressed willingness to contribute to the development of the Armenian-Czech business relations, both in energy and mineral resources spheres.
Expressing gratitude for the meeting, the head of the Czech delegation Yan Mladek presented the current state and prospects of development of the energy system of the Czech Republic, spoke about the possibilities of cooperation in the energy sector.
The Armenian - Czech cooperation in the energy sector is succesfully proceeding especially in the field of the atomic energy.
The sides expressed hope that it will be continued in future. It was decided to create a working group to expand the Armenian - Czech cooperation in the energy sector and to discuss the new opportunities for implementation of joint projects.