Մեղրի և Ագարակ քաղաքներում վառվեց խորհրդանշական կրակը և տրվեց գազամատակարարման մեկնարկը
Դեկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի և Ագարակ քաղաքներում կառուցված գազի բաշխման ցանցի պաշտոնական բացումը։ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի Հայաստան կատարած այցի  օրը վառվեց խորհրդանշական կրակը և տրվեց գազամատակարարման մեկնարկը։
Մեղրի և Ագարակ քաղաքների  գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագիրը հնարավոր եղավ իրականացնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության անմիջական օժանդակության շնորհիվ։ Այդ նպատակով Իրանի կառավարությունը տրամադրեց 2 մլն դոլար դրամաշնորհ։ Իր հերթին Հայաստանի կառավարությունը ստանձնեց տրամադրվող միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների հետ կապված ծախսերը:
Մեղրի և Ագարակ քաղաքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման աշխատանքներն իրականացրեց իրանական «Սաներջի» ընկերությունը։
Ծրագրի շրջանակներում Մեղրիում անցկացվել են շուրջ 26,5 կմ, իսկ Ագարակում՝ 4,8 կմ երկարությամբ տարբեր ճնշման գազատարներ։ Մեղրի քաղաքի գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով կառուցվել է ևս շուրջ 1 կմ երկարությամբ բարձր ճնշման գազատար և գազաբաշխիչ կայան, որը նախատեսված է նաև քաղաքի հարակից բնակավայրերի գազամատակարարման համար։
Մի քանի ամիս տևած աշխատանքներից հետո ծրագիրը հաջողությամբ ավարտվեց։ Արդյունքում՝ ամբողջությամբ գազիֆիկացվել է Մեղրի քաղաքը և Ագարակի մի մասը՝ շուրջ 50 տոկոսը։

21 декабря состоялось официальное открытие сети газораспределения, построенной в приграничных с Ираном городах Мегри и Агарак. В день визита президента Ирана Хасана Рохани в Армению был зажжен символический факел и дан старт газоснабжению.
Строительство газораспределительной сети стало возможным благодаря помощи Ирана. Для этой цели правительство ИРИ предоставило грант в размере 2 млн. долларов.
В свою очередь, армянская сторона взяла на себя расходы по линии налогов, таможенных пошлин и других обязательных выплат за сделки по поставкам товаров и услуг за счет предоставленных средств.
Строительные работы провела иранская компания «Санерджи». В рамках программы в Мегри проведены газопроводы разного давления длиной примерно в 26,5 км и 4,8 км – в Агараке.
Работы в рамках этой программы продлились несколько месяцев. В результате этих работ полностью газифицирован город Мегри, и примерно 50% Агарака.