Կուսումնասիրվի ընդերքօգտագործողների պարտավորությունների կատարման ընթացքը
Կիրականացվեն ուսումնասիրություններ հանքարդյունաբերության ոլորտում տրամադրված լիցենզիաների շրջանակներում ընդերքօգտագործողների գործունեության, ինչպես նաև նրանց կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման ճշգրտման նպատակով։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության պետ Երվանդ Հովհաննիսյանի փոխացմամբ, ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի շրջանակներում ուսումնասիրություններ կանցկացվեն ընդերքի շահագործման լիցենզիա ստացած բոլոր չաշխատող ընկերություններում.
-Դա հնարավորություն կտա լիարժեք պատկերացում կազմել յուրաքանչյուր ընդերքօգտագործողի գործունեության վերաբերյալ և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը շտկելու համար։
Ընդերքի գործակալության պետի խոսքով, նախարարությունը պատրաստվում է մինչև հուլիսի 1-ը համապարփակ առաջարկությունների փաթեթ ներկայացնել կառավարությանը՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի հետագա զարգացումների առնչությամբ։
Հիշեցնենք, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում տրմադրված 463 լիցենզիաներից, ըստ ներկայացված հաշվետվությունների, 196-ի դեպքում արտադրական գործունեություն չի իրականացվում։ Լիցենզիաներից 51-ի ժամկետը լրացել է։ Մետաղական 28 հանքերից շահագործվում է միայն 8-ը։

Studies will be conducted on mining activities within the mining industry licenses, as well as to adjust the performance of their obligations. With the replacement of Yervand Hovhannisyan, chief of the Mining agency of the RA Ministry of Energy infrastructures and Natural Resources, within the framework of the RA Prime Minister's instruction, studies will be conducted in all non-operating companies licensed for mining.
- It will give a full idea of the activities of each subsoil user and take appropriate steps to correct the situation.
According to the head of the Mining Agency, the ministry is going to submit a package of comprehensive proposals to the government on July 1, in connection with the further developments in the mining sector.
It will be remember, that 463 licenses issued in the mining industry, according to the reports, 196 are not subject to production activity. 51 licenses expired only 8 of the 28 metal mines are exploited.