Կուսումնասիրվի ընդերքօգտագործողների պարտավորությունների կատարման ընթացքը
Կիրականացվեն ուսումնասիրություններ հանքարդյունաբերության ոլորտում տրամադրված լիցենզիաների շրջանակներում ընդերքօգտագործողների գործունեության, ինչպես նաև նրանց կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման ճշգրտման նպատակով։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ընդերքի գործակալության պետ Երվանդ Հովհաննիսյանի փոխացմամբ, ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի շրջանակներում ուսումնասիրություններ կանցկացվեն ընդերքի շահագործման լիցենզիա ստացած բոլոր չաշխատող ընկերություններում.
-Դա հնարավորություն կտա լիարժեք պատկերացում կազմել յուրաքանչյուր ընդերքօգտագործողի գործունեության վերաբերյալ և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը շտկելու համար։
Ընդերքի գործակալության պետի խոսքով, նախարարությունը պատրաստվում է մինչև հուլիսի 1-ը համապարփակ առաջարկությունների փաթեթ ներկայացնել կառավարությանը՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի հետագա զարգացումների առնչությամբ։
Հիշեցնենք, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում տրմադրված 463 լիցենզիաներից, ըստ ներկայացված հաշվետվությունների, 196-ի դեպքում արտադրական գործունեություն չի իրականացվում։ Լիցենզիաներից 51-ի ժամկետը լրացել է։ Մետաղական 28 հանքերից շահագործվում է միայն 8-ը։

Будут проведены исследования с целью уточнения вопросов, связанных с деятельностью недропользователей в рамках предоставленных лицензий в горнодобывающей сфере, а также выполнения ими взятых на себя обязательств.
По словам начальника Агентства недр аппарата Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ерванда Ованнисяна, в рамках поручения премьер-министра Армении будут проведены исследования во всех неработающих компаниях, получивших лицензии на эксплуатацию недр.
-Это позволит составить полное представление о деятельности каждого из недропользователей и предпринять соответствующие меры для исправления ситуации.
По словам начальника Агентства недр, Министерство собирается до 1 июля представить правительству пакет всеобъемлющих предложений о дальнейших развитиях в горнодобывающей сфере.
Напомним, что из предоставленных горнорудной сфере 463 лицензий, согласно представленному отчету, в 196 случаях производственная деятельность не осуществляется. Сроки 51 лицензии истекли. Из 28 металлических месторождений эксплуатируются лишь 8.